Bitmedi, yazacağım daha... Yazmazsam ağlayacağım çünkü, alçakça olacak biraz... [Turgut Uyar]

30 Ocak 2015 Cuma

3 Mevsimdir Seni Bekledim..

Kış gelirken...

Kış'ı bir çok insan sevmez nedense,okula-işe yetişme telaşı'nı ızdıraba çevirir kimi zaman kış..Ama gelin görünki bu soğuk ve yağmurlu havayı fırsata çevirip hafif yağmur/kar altında tek başına,başındaki kapşon'lu ile gezmeyi benim gibi seven deli'de çoktur..

Bu durumu fırsata çevirenin bir tek ben olmadığımı farketmem çok zaman almıyor..Yağmur/Kar altında fotoğraf çekilen çiftler,kafanı çevirmeye fırsat kalmadan yanında biten yeni yetme gaspçı p*çler ve nerden çıktığı belli olmayan seyyar satıcılar birden şemsiye,peçete vs satmak için sanki o ana kadar kamufle olmuşcasına ortaya çıkıyorlar...

Hiçbirini aldırmadan baştan sona gezmek istiyorum bugün bu şehiri.Dönüş yolunda ise kışla caddesinde her zaman uğradığım istanbul pasaj'ına girip yeni bir  kitap almanın mutluluğu ile eve doğru ilerliyorum..Kar ile karışık yağmur iyice hızlanırken bu yaptığım şeyin hiç doğru olmadığını,eve yetişme-yağmurdan/kardan kurtulma telaşı içindeki insanların gözlerindeki telaştan okuyorum..

Eve geliyor ve herkesten duyduğum,herkesin yaptıklarını söyledikleri şeyi "yağmur yağarken cam kenarında kahve eşliğinde kitap okuma"yı denemeye koyuluyorum.Ama beceremiyorum..Ben bu üç eylemi bir arada yaptığımda bu üç güzellikten birer parça kaybettiğimi düşünüyorum.Hepsini tek tek ayrı ayrı yaşamak çok daha güzel olsa gerek...

Bir saatlik "Piraye" seansında sonra kar'ın yağış'ını izlerken içimden blogum için böyle bir yazı yazma isteği doğuyor..Son günlerde tutkunu olduğum,yeni uğraşım bu..yaşadıklarımı satırlara döküyorum artık.Ortaya çıkanlar amatör yazar ruhumu okşamaktan ileri gitmesede beni rahatlatıyor..

Yazıya bir başlık bulayım diyorum acaba ne olsa ? Bunun için beyin fırtınası yapmak yerine,bu yazımı yazabildiğim kadar  yazmayı yeğliyorum.Sonra yazımı tekrar okur,aklıma ilk gelen cümleyi yapıştırırım başlık olarak...

Onu büyük bir özlemle bekliyorum 3 mevsim boyunca,kış herzaman huzur veriyor bana.Kış,hayatı ne kadar olumsuzlukları ile etkilesede,hayatı iyisiyle kötüsüyle yaşamak'ta güzel."Yağan her kar tanesini melekler indirirmiş yeryüzüne.Bu yüzden yeryüzüne düşene dek,hiçbiri havada birbirine çarpmazmış" Bunu sizde duymuşsunuzdur heralde :) Hayattan, sevgiyi bir gram hak etmeyen insanlardan ne zaman bıksam,huzur için; yağan kar taneleri ile buluşuyorum dışarıda..

Bakıyorum 3 mevsim boyunca büyük özlemle beklediğim kar'a..Havada ne kadarda hareket ediyorlar sağ-sol tarafa doğru..Adeta yerçekimine mevdan okuyor,inmek istemiyorlar yeryüzüne...Onlar bizlerin ayak bastığımız yeryüzüne inmek istemiyor gibiler >_< 

Onlar görüyorlar dünyanın ne kadar pis bir yer olduğunu.Bir biz ğöremiyor,bir biz kabullenemiyoruz.Din-Ahlak bilğisi,terbiyesı sıfır olan bu toplumun yaşanmaz hale getirdiği topraklara melekler dahi ayak basmak istemiyor..Söze gelince müslümanız,sütten çıkmış ak kaşığızya hani.

Ama sen yinede hep gel kar tanem,hatta daha sık gel..İnsanlar senin her bir taneni birleştirip adam yapacak."Kardan adam olur,senden adam olmaz"diyelim biz yine birbirimize..Kalbi atmasana cümle alem adam görsün diye...

10 yorum:

 1. Kara, "kara kış" benzetmesi yapanlara güzel cevap olmuş. Yaşamın içinden güzel bir yazı. Benim tarzıma benziyor. Yaşamı ve kayda değer şeyleri yazmak. Sonra gitme vakti gelince yazılmaya değer şeyleri geride bırakmak... Karla ilgili anılarım çoktur. Bana yayın konusu çıktı anlaşılan. Anılardan bahsetmeyi severim. Kar coskudur. Kış mevsimi karsız geçtiğinden coşkun değiliz. Kış mutluluktur yağmur gibi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım bende kar ile,kış ile,yaşam ile alakalı duygularımı dilegetirebilmişimdir :) Ayrıca bu yazının sana yayın konusu olması beni çok mutlu etti :) Yazını büyük bir heyecanla bekliyorum :)

   Sil
  2. Şimdi yazmaya başladım. Bir-iki saate eklerim.

   Sil
 2. Duygu yüklü, hoş bir yazı olmuş. Ellerine sağlık, fazla okunulası.. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Burak,
   Zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim :)

   Sil
 3. Kış aslında güzel bir mevsim, yürümesi felan cidden güzel bir duygu ama bir öğrenci için tamamen işkence haline gelebiliyor. Hem doğalgaz, hem okula gidiş geliş için bineceğin otobüsün gelmeyişi kadar kötü bir şey yoktur herhalde :)
  Ayrıca o cam kenarında kitap okuma olayını bende denemeye çalıştım ama bir türlü beceremedim, ama vazgeçmeyeceğim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Emre :) Seni burada görmek ne güzel :) Zaman ayırıp yazımı okuduğun için teşekkür ederim :)
   Bütün bu küçük olumsuzluk ve sıkıntılara ragmen kış gerçekten çok güzel :) Ben şahsen çok seviyorum :)
   Evet, o olayı bende çok denedim ama bir türlü dedikleri gibi yapamadım :) tekrar deneyeceğim ama :)

   Sil
 4. Çok güzel bir kış yazısı olmuş Mustafa.

  YanıtlaSil

Yorum yapabilmeniz için gmail hesabınız ile oturum açmış olmanız gerekmektedir. Yorum yapmadan önce Google hesabınızın açık olduğuna emin olun.