Bitmedi, yazacağım daha... Yazmazsam ağlayacağım çünkü, alçakça olacak biraz... [Turgut Uyar]

28 Ocak 2015 Çarşamba

Zombi Filmi Önerileri [#izledim4]

Zaman zaman blogumda yaptığım sinema/film önerilerine bir yenisini eklemeye karar verdim :) Bu kez sıralayacağım filmlerin konuları hemen hemen  aynı olduğu için tek bir çatı altında toplamaya karar verdim..

Yabancı dizi izlemeyi sevdiğimi, özellikle "The Walkin Dead" hastası biri olduğumu buradaki yazımda söylemiştim.Bunun getirdiği yan etkilerden birisi olarak yeni zombi filmleri arayışı içine girmiştim.

The walking dead izlemenin yan etkilerinden olsa gerek,son zamanlarda zombi filmlerine olan ilğim arttı ve bir araştırma yaptım.Ancak son zamanlarda hiç yeni zombi filmlerinin olmadığını keşfettim ve çoğu eski yapım olan zombi filmlerinden derlediğim şöyle bir liste oluşturdum...


Ölülerin Şafağı(Dawn of the dead)
2004 yapımı olan bu filmi defalarca izlememe rağmen izlemekten usanmadığım filmlerin başında geliyor..Filmin konusuna gelecek olursak;

Daima oldugu gibi,bir virüs salgını sonucunda insanlar saldırgan hale gelerek zombiye dönüşüyorlar.Alışveriş merkezine sığınan bir grup insan bir süre burada durduktan sonra kaçış planı hazırlar..Ancak yeryüzünde onlardan başka canlı kalmamıştır..

Köpek Evi(Doghouse)

Bir grup erkek eşleri ile problemler yaşamaktadır.Kısa süre önce boşanan arkadaşına da yardımcı olmak ve kafa dağıtmak için bir kasabaya gelirler.Ancak onları bir sürpriz beklemektedir..Kasaba erkek eti yiyen kadınlar ile doludur..

Rec

Genç bir TV muhabiri olan Angela ile haber kameramanı Pablo, itfaiyecileri konu edinen bir program hazırlamaktadırlar. Oldukça sıkıcı geçen program bir telefonun gelmesiyle hareketlilik kazanır. Yaşlı bir kadının geçirdiği ev kazası ile ilgili gelen bu ihbar üzerine Angela ve Pablo itfaiyecilerin peşine takılır. Kadının evine varan ekip, evin içinden korkunç çığlıklar duyarlar. Bundan sonrası hafızalardan çıkmayacak bir kabustur.

28 Gün Sonra(28 Days Later)
Ingiltere'de bulunan bir araştırma labaratuvarıdan yayılan virüs ülkeyi tehdit etmeye başlar.Bu tehdit'in önüne geçmek için amansız bir mücadele başlar...

Zombieland

Bir zombi filmine nazaran,biraz komik ve mizahi bir yönü var bu filmin..Zombiler hakkında bilgi dahi alabileceğiniz eğlenceli bir film :)

Dehşet Gezeğeni(Planet Terror) 

William ve dakota bir gün evlerinin arka bahçesinde birilerinin gezdiğini fark ederler.Evlerinden dışarı çıktıklarında kasabadaki diğer insanların garip davrandığını keşfederler.İnsanlar yavaş yavaş saldırganlaşmaya başlamıştır.İlerleyen zamanlarda,kasabada gerçekleşen bir patlama sonucu oluşan gazın insanları bir cani yaratıklara dönüştüğünü öğrenirler.

30 Gün Gece (30 Days Night)

Bu filmi listeye dahil etmem ne kadar doğru olur pek bilemiyorum.Zombimi Vampirmi pek anlayamadığım bu yaratıkları konu alan eski filmin konusuda şu şekilde;

Amerika’nın kuzey tarafında yer alan Alaska Barrow kasabasında mevsim, her kış, bir ay boyunca sadece gece olarak yaşanır. Bu süreçte de tuhaf bir grup insan gizemli bir biçimde meydana çıkar ve çok sayıda insan onlar tarafından zarar görür. Hatta ölürler. Zamanla kasabadaki nüfus azalır. Bu tuhaf grup aslında vampirdir ve hayatta kalan insanlardan beslenmek zorundadırlar.


Sıcak Kalpler

Ve son olarak,sıcak kalpler'den bahsetmek istiyorum..Bu film diğer zombi filmlerine göre zombieland ile eşdeğer gibi.Klasik zombi filmlerine göre pek heyecanlı olmasada güzel bir komedi diyebilirim.Filmin konusuna gelecek olursak;Bu kez "R" isminde bir zombinin insan olan bir bir kıza aşık olması ve onu diğer zombilerden korumasını konu alıyor..Ve gitgide "R" zombilikden çıkıp insan olmaya başlıyor..

Bu yazımda sizlere birkaç zombi filmi önerisinde bulunmaya çalıştım. Bunların dışında tabi ki zombi filmleri vardır.Ama ben konularına göre birkaç tane seçmek istemiştim.

Filmleri izlerken sizlere küçük bir öneri olarak güzelliklerine göre 10 üzerinden değerlendirerek  ilk 3 filmi sıralamak istiyorum.

Resident Evil(Ölümcül Deney Serisi.1-2-3-4-5)

Kısaca özet geçecek olursak,şemsiye (umbrella inc.) biyolojik silahlar üreten bir filmadır.İnsan ömrünü uzatmak ve daha sağlıklı bir yaşam sağlamak için araştırma yaparlar.Bu araştırma sonucunda T virüs'ünü ortaya çıkarırlar.T virüs'üne maruz kalan insanlar ölüp,bir süre sonra kan emici birer zombiye dönüşürler.. 

Son olarak sizlere öneri olarak paylaştığım bu filmlerden,özellikle izlemenizi istediğim/10 üzerinden puanlayıp değerlendirdiğim ilk 3 filmi yorumlamak istiyorum..


1-Rec(10/10)

Sizlere sunduğum bu küçük listede izlemeniz gereken ilk filim "Rec" diye düşünüyorum.Korku diyorsanız korku,gerilim diyorsanız gerilim,virüs salgını sonucu insanlıktan çıkan bu yaratıkları konu alan bu filmi mutlaka izlemelisiniz.
2-Ölülerin Şafağı(9/10)
Aslında 10/10'u fazlasıyla hak ediyor ama zombi filmleri kategorisinde ve bu listede"Rec" varken zirvede bir başkasına yer yok.
3-30 Gün Gece(5/10)
Konu olarak diğerlerine göre biraz geri kalmış gibi,konu çok çabuk gelişiyor hikayenin bir başlanğıcı yok ve bu yaratıklar birden bire ortaya çıkıyor.En azından bir başlangıç hikayesi olmalıydı diye düşünüyorum.

2 yorum:

  1. Güzel bir derleme olmuş. Zombi filmlerinin devri geçse de diziler devam ediyor. Ben de zombi dizileri diye bir yayın hazırlayayım :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Ne yazıkki zombi filmlerinin devri geçmiş gibi,son zamanlarda yapılmış yeni bir film yok gibi.Dizilerle yetiniyoruz :) Filmlerde 2 saatte biten olaylar dizide 4-5 sezon sürüyor,hatta devam da ediyor :)

      Sil

Yorum yapabilmeniz için gmail hesabınız ile oturum açmış olmanız gerekmektedir. Yorum yapmadan önce Google hesabınızın açık olduğuna emin olun.