Bitmedi, yazacağım daha... Yazmazsam ağlayacağım çünkü, alçakça olacak biraz... [Turgut Uyar]

19 Nisan 2015 Pazar

Başlığı olmayan bir yazı


NOT:

Öncelikle bu  yazıyı neden yazdığımı bende bilmiyorum, sadece yazmak için yazdım, sıkılacak olursanız şimdiden affola...

Ülkemiz ile dünyayı şöyle bir kıyaslayayım diyorumda bulunduğum ortamdan utanıyorum bazen, yalan değil. Ne zaman bu saçma işler ile uğraşan, bu saçmalıklara kendini adayan insalardan kaçmak istesem kendimi sadece Tumblr'da buluyorum, bu da olayın diğer bir acı tarafı. Sadece bu kadar kaçabilmek falan. Zaten internet aleminde en kullanılabilir olan tek şey, diğerlerinde en farklı olan platform tabiki Tumblr'dur. Benim için "Sosyal Medya" yada "İnternet Alemi" denen şey sadece "Kişisel Blog" kavramından ibaret. Tumblr'da zaten bloglama dünyasının önde gelen servislerinden birisi olduğu için kullandığım bir araç. 


Peki diğer platformları neden mi kullanıyorum? (Sanane mk ). Facebook zaten kullanmıyorum, kullanmamda asla. Twitter, İnstagram vs. neden kullanıyorsun derseniz inanın bende bilmiyorum. Aslında o hesaplarımı kapatmayıda çokça düşünmüştüm ama adıma başkaları tarafından hesap açılmasını önlemek amacıyla açılmış olup orada duran profillerden ibaret sadece. O profiller şu anlama geliyor;"benim x hesabım budur, bundan başka profilde yapılan paylaşımların benim ile bir alakası yoktur." ;) 


Esas Konuya gelecek olursak, ülkemiz insanı ile dış dünya çok farklı. Dünya ilerledikçe bizim millet geriliyor. Türkiyede diğer ülkelere göre Bloglara değer verilmiyor. "Ha senin derdin bu muydu ? Yinemi blog be mustafa..." demeyin sakın. Hanginiz pc başına geçince sosyal paylaşım sitelerden önce bir kişisel blog'un yazılarını okudunuz ? Bu insanlar neden kendi isimlerine ait bir domain alıp sayfalarca burada yazıyor ? Bunu hiç düşündünüz mü ? Hanginiz bir kişisel blog'da 2 dakika'dan fazla vakit geçirdiniz ? Ülkemizde bunu yapabilen parmak ile gösterilecek insanlara şapka çıkarmalıyız. Ülkemiz insanı feysde 101 okey'den ileri gitmedikçe hiç bir fikire sahip olmayan bir zavallı olarak kalacak. Oysa herkesi söyleyecegi bir sözü olmalı.İnsanlar kişisel bir yazılar bile yazmaya çekiniyor, peki neden ? Yani insanlar neden "ilgi çekici olsun" diye teknoloji yada farklı alanlarda birşeyler üretme peşinde? Neden insaların kişisel düşünceleri önemsenmiyor yada göz ardı ediliyor? Mesela ben bir çok "Kişisel Blog" takip ediyorum ve sadece blog yazarının kişisel yazılarının arıyorum. Teknoloji yada sosyal medya vs yazılarını beni pek ilğilendirmiyor açıkcası. O blog yazarının aklından neler geçiyor, ne tür hobilere sahip, ilgi alanları nasıl, kişisel görüşü nasıl. Sadece bunlar ile ilğileniyorum. 


Bu yazımda bir nevi "blog'da ara öğün" niteliğinde oldu. Bir konusu yok. Genel olarak yazıyorum. Eğer sen bu yazıyı hiç bir konusu olmamasına rağmen bu satırlara kadar okuduysan, yazıya küçük bir yorum yapta sana ayrı bir değer vereyim ;) Evet bu  yazımın bir başlığı yok. Bu yazımda çevremdeki gözlemlere dayanarak, insanların nasıl boş işler ile uğraştığını ve dışarıdan bakınca aslında ne kadar itici ve boş bir insan olarak durduklarına değinmeye çalıştım. Bir kere bir insan hiç bişey yazmıyorsa gününü nasıl geçiriyor acaba? Şahsen ben birşeyler yazmazsam sıkılıyorum. Ben bu panele kaç yazı gömdüm bir bilseniz. Yazıp yazıp yayınlamadan sildiğim öyle meseleler olduki. Oysa güzel şeylerden bahsediyordum ama üzerine alınanlar olursa birde onların tripleri ile uğraşmakta istemiyordum. Ben insanlar üzerinde bir analiz yaptım, çoğunu mercek altına aldım. Ama sadece hayatı doğaçlama yaşayarak, "günü kurtarma" modunda olduklarını gördüm. Ve hep yeni arayışlar içini girdim. Bulamadım.Farklı insanlar, farklı düşünceler, farklı yaşam tarzları keşfetmek istedim. Çevremdeki monoton yaşayan insanlardan öyle sıkıldım ki. Bir gün onlara benzemekten korkuyorum açıkcası. Böyle bir konuda azınlıkta kalmak öyle can sıkıcıki. Boş boş oturup can sıkıntımı gidermek adına yazdığım bu yazıda sizler ile yalnızlıgımı paylaşmak istedim. Rahatsız etmedim inşaALLAH ? :) 

4 yorum:

 1. Aslında çok önemli. Bi konuya parmak basmışsın bu sosyal medya kapatılsa insanlar senin dedigin gibi bişeyler yazsalar en azından biseyler yazarlar sa biseylerin farkinda olurlar yazin oldukca manalı bi yazı sıkılmsdim okurken tam tersine bende yazmaya baslıyorum yakında senin gibi :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Keşke insanlar dediğiniz gibi birşeyler yazmayı denese :) Mutlaka insana birşeyler kazandırır, en önemlisi insanı rahatlatıyor... Sonuçta herkesin söyleyecegin bir sözü olmalı.

   Sil
 2. Yorum panelinde "yanıtla" butonunu aradım birkaç saniye. Sonunda ne cevabı dedim kendime Blogger burası. Ben de aynı şeyi düşündüm bugün adam siktiri boktan zırvalarla dolu bir video yapıyor ya da aynı bir caps Youtube ve Facebook'ta millet tıklıyor da tıklıyor. Hele şunu beğenin şu kadar sevap vs. ayağı ile yüz binlerce paylaşılan salaklığın altın capsleri var ki sorma! Yazılar, fikir, akıl ürünü şeyleri takan yok. Video ve caps olsun da boktan olsun yetiyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İşte bende birazcık bu konuları eleştirmeyi denedim :)

   Sil

Yorum yapabilmeniz için gmail hesabınız ile oturum açmış olmanız gerekmektedir. Yorum yapmadan önce Google hesabınızın açık olduğuna emin olun.