Bitmedi, yazacağım daha... Yazmazsam ağlayacağım çünkü, alçakça olacak biraz... [Turgut Uyar]

24 Nisan 2015 Cuma

Okumanız İçin Tavsiye Ettiklerim...Kitaplar/Şiirler/Yazılar


Bazı anlar vardır, çevremizdeki insanlardan, boş beyinlerden, hayatı sadece feys'de oyun oynamaya adayanlardan ve "günü kurtarma modunda" olanlardan sıkıldığınızda kaçmak/terk etmek istersiniz, peki ama nereye kaçardınız ? Yada nereye kaçabilirdiniz ? Bu monotonlaşmış hayatınızdan nasıl kaçmayı denerdiniz ? Yada gitmek/kaçmak istediğiniz yer tam olarak neresi ?

Aslına bakarsanız gideceğiniz yerin neresi olduğunun bir önemi yoktur... Sadece gitmek isteriz... Can Yücel'in de dediği gibi;

Bugünlerde herkes gitmek istiyor.
Küçük bir sahil kasabasına,
Bir başka ülkeye, daglara,uzaklara...


Birden gelen bu gitme isteği nereye olursa olsun, huzurun olduğu yere olmalı. Mesela ben, neresi olduğunu bile bilmediğim bu yere(tıklayın) gitmek isterdim. Sadece huzur içinde o caddelerde gezmek için... Aslında bu yazını amacı sizleri çok uzaklara götürecek türden kitaplar yazılar ve şiirle önermekti. Ben defalarca okuyorum, sizlerde okuyun.


Kitap Önerilerim

 • "Osman Aysu - Büyük Hesaplaşma " (Tam beş kez hiç sıkılmadan okudum :) çok sürükleyici bir kitaptı. Aynı kitap bir zamanlar "Casus" ismi ile yayınlamış. Korku ve polisiye alanında en güzel yazan yazarlardandır bana göre.)
 • "Hande Altaylı - Aşka Şeytan Karışır" (Hiç sıkılmadan okuyacağınız güzel bir kitap. Aslı adında bir kadın'ın kısa sürede kaç kişi ile birlikte olduğuna şahit olunca çok şaşıracaksınız. Çok sürükleyici.)
 • "Tess Gerritsen‐Siliniş" ("Ben Mila ve bu benim yolculuğum" şeklinde başlayan bu kitap'ı 2 haftada 3 kez bitirdim. Eger macera/polisiye sevenlerdenseniz mutlaka okumanız gereken kitaplardan biridir. Ayrıca bu kitap Tess Gerritsen'ın Isles/Rızzoli serisinin bir parçasıdır.)
 • "Mario Mazzanti - Şah Mat" (Yine polisiye/macera/korku alanında okumanız gereken en önemli kitaplardan birisidir. Bir insan bir cinayeti nasıl olurda bu kadar betimleyerek anlatır, buna şaşırdım gerçekten. Çok etkileyici bir kitap.)
Diger kitap önerilerim için kitaplığım sayfasına göz atabilirsizin. Ben okudum ve kitaplığıma ekledim, sizlerde okuyun.

Şiir Önerilerim

Elbet şair bizim içinde söylemiştir birşeyler... Benim kendimi bulduğum bu güzel şiirler bakalım sizler için neler ifade ediyor...

 • Cemal Süreya - Biliyorum Sana Giden Yollar Kapalı

"Şimdilerde bir köpek gibi koşuyorum oradan oraya,
yoksa gururlu bir kişiyim aslında, inanki.
Anımsamıyorum yarı dolu bir bardaktan su içtiğimi,
ve içim götürmez kenarından kesilmiş ekmeği..."
 • Cemal Süreya - Keşke Yalnız Bunun İçin Sevseydim Seni
"Ey otobüssever ey Troya yolcusu! 
Anımsarsın günlerce konuşup durmuştuk 
O ipekböceği sesli kadını; 
Birinin Grönland'ı olmaya hazırlanıyordu. 
İki çay söylemiştik orda, biri açık, 
Keşke yalnız bunun için sevseydim seni. "
 • Can Yücel - Gitmek
Öyle “yanına almak istediği üç şey” falan yok. 
Bir kendisi. 
Bu yeter zaten. 
Herşeyi, herkesi götürdün demektir. 
Keşke kendini bırakıp gidebilse insan. 
Ama olmuyor. 

Ben kendimce sizlere okumanızı ve dinlemenizi istediğim ilk üç şiiri listeledim. Şiirlerin altındaki linkler yolu ile şiirlerin devamını okuyabilir/dinleyebilirsiniz. Mutlaka kendinizden bir parça bulacaksınız...

Yazı Önerilerim

Uzun bir süre önce bir kitapçıdan kitap almıştım ve kitabın içinden bir kitap ayracı çıktı. Kitap ayracının üzerinde şöyle bir yazı vardı ; "Boş vakitlerinizde kitap okumayın!".  ilk başta çok garibime gitmişti. Yani bana bu ayracı veren kişi bir kitapevi sahibiydi. Neden böyle bir yazı yazıyor olabilir diye düşündüm.Üstelik ayracın üzerinde kitap evinin adı ve adreside vardı. Ve ben kendimce şöyle bir anlam çıkarmıştım; "Sanırım boş vakitlerinizde kitap okumayın derken;  "Sadece boş vakitlerinizde kitap okumayın demek istemişti, yani boş vakitlerinizde kitap okumak yerine kitap okumak için boş vakit yaratın". demek istemişti. Yani en azından ben öyle bir anlam çıkarmıştım bu yazıdan. 

Bende o günden beri kitaplarımın arasında o ayracı kullanıyorum. Kitap okumak için vakit yarattıktan sonra, okumak için bir çok blog bulup özen ile takip ediyorum. Kitabı bırakıp blog'lara dalıyorum. Ve blog'dan sonra tekrar kitaplarıma dönüyorum... Bu alışkanlık daha sonra yazılar yazmama sebep oldu. Böyle olunca zaman zaman kendimde birşeyler yazıyorum işte o yazılarımdan okumanız için derlediklerim... Diger blog yazılarından farklı bir yeri var bu yazıların, bakalım siz beğenecek misiniz ? 

Şimdilik okumanız için sizlere önereceğim yazılarım yalnızda bu üç yazıdır. İsterseniz blog'da gezinip diğer yazılarıma'da göz atabilirsiniz...

4 yorum:

 1. Mustafa, yazının içeriğine ve kalitesine bayıldım ancak çokça hoşuma giden birşey oldu. Diğer yazılarını bu yazı içinde pazarlamışsın. Bunu çok sevdim işte :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Mehmet, seni burada görmek ne güzel :) yazımı beğendiğine sevindim :) Ayrıca zaman ayırıp okuduğun için teşekkür ederim.

   Sil

Yorum yapabilmeniz için gmail hesabınız ile oturum açmış olmanız gerekmektedir. Yorum yapmadan önce Google hesabınızın açık olduğuna emin olun.