Bitmedi, yazacağım daha... Yazmazsam ağlayacağım çünkü, alçakça olacak biraz... [Turgut Uyar]

10 Nisan 2015 Cuma

Yaşayarak Okumak...

Okuyarak yaşamak yada yaşayarak okumak... Nasıl anlamak isterseniz, seçim sizin. "O nasıl bir şey öyle ?" diye düşünebilirsiniz. Okuyan bilir bu güzel duyğuyu... Bu güne kadar yüzlerce kitap/roman okudum ama bu yüzlerce kitaplar içinde öyleleri varki, bir kitap'dan çok daha fazlası oldular benim için. Eee bu yüzdende burada bahsedilecek kadar değerliler düşüncesine kapılarak sizler ile paylaşmak istedim. Bir kitap nasıl olurda bu kadar değerli olur diye düşünmeyin öyle, oluyor işte.
Bir kitap okuyorsun; yer, zaman, mekan hep hayallerindeki gibi oluyor. Senin yaşam tarzına uygun olarak gelişen hadiseler oluyor, izlediğin bir film'den bir parça andırıyor. Seni bambaşka yerlere götürüyor. 

Üstelik o kitap seni hiç bir zaman yalnızda bırakmıyor.  Kendini kötü - mutsuz- üzgün hissettiğin zaman sana çok iyi geliyor. Tek yapman gereken kitap'ın ile geçecek 1 saat'lik güzel bir seans. Sen o kitap'ı okuduktan sonra, yaşamına dair yeni fikirler verip, geleceğe dair planlarına ışık tutmuyor mu ? Yeni insanlar, yeni hayatlar, yeni yaşamalar, yeni tarzlar yakalamanı sağlamıyor mu ? 

O kadar bencil olma, eğer iyi bir okuyucu isen itiraf etmelisinki bu bahsettiklerim oluyor. Bunu sende gayet iyi biliyorsun ;) Bende bütün bu güzel hislere sebep olan o harika kitapları sizler ile paylaşmak istiyorum. Ölmeden Önce Mutlaka okumalısınız... Okumazsanız emin olun çok şey kaybedersiniz. Hadi başlayalım...

Hande Altaylı - Aşka Şeytan Karışır

Uzun yıllar sonra hayran kalarak, hiç yorulmayarak, sıkılmayarak okuduğum sayılı kitaplardan birisi... Yeni keşfettiğim bir yazar, kalemine hayran kaldım gerçekten. Yaşamınıza çok şey katacak bir kitap, mutlaka okuyun.

Tess Gerritsen - Siliniş

Polisiye romanı olarak geçsede, morgda gözlerini açan cesetten çok "Mila"'nın yaşamı ve hikayesi beni çok etkilemişti. Gerçekten çok sürükleyici, mutlaka okuyun.

Osman Aysu Büyük - Hesaplaşma

Yine polisiye alanında yazılmış olan, oldukça güzel kitaplardan birisi. İnsanda çok fazla his uyandırıyor, birden fazla duyguyu yaşatan fazla okunulası bir kitap...

İşte gördüğünüz gibi, yüzlerce kitap arasında kendini en fazla sevdirebilen o üç kitap. Eğer kitap okumayı seviyorsanız. Bunları'da bir okuyun derim :) 


"Senin gibi yazabilmeyi çok isterdim. Bence siz yazarların kafası doğuştan güzel. Yani, yazdığınız her şeyi yaşamadığınıza göre..." - İncir Reçeli4 yorum:

 1. Kitapları en güzel ben yaşıyorum sevdiğim yabancı diziler ve kitaplar rüyamda bile devam ediyor. Fakat sararan yıllanmış kitaplar üzüyor beni. Hele İstanbul'un nemli havası erken yıpratıyor kitapları. http://www.mustafasonmez.com/2015/02/yellow-pages.html bir bak...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rüyamda yaşamasamda, uzun yolculuklarda, trende otobüste sık sık aklıma geldikçe dalıyorum o hadiselere... Ne garip değil mi ? Kitap bitiyor, ama etkisi bazen aylar sürüyor...

   Bu arada "Sarı Sayfalar"'a bakacağım :)

   Sil
 2. Bu arada kitapların fiyatı ve kitap Emperyalizmi de ayrı bir konu. Aç gözlü yayıncılar ve yüksek telif isteyen yazarlar ile kültür her zaman diplerde olacak. E kitaplar bile fahiş fiyat ile satılıyor. Hiç bir telif hakkı olmayan dünya klasikleri de aynı... Kitap okumak için özgür internet kütüphaneleri olsa oku ve çık

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet ne yazıkki öyle ama, yazaralarada hak vermek lazım. Mesela biz Blogger olarak burada karşılıksız olarak, takipcilerimiz ve okurlarımız için paylaşıyoruz yazılarımızı ama bunu bir kitap yapacak olsak bununda bir maliyeti olur elbette. Yinede piyasada kitaplar çok pahalı, bu kadarına bir okur olarak bende karşıyım.
   Yazının başındaki fotografta yazdığı gibi ; "Kitaplar bedava olsaydı dünya daha güzel bir yer olabilirdi" ;)

   Sil

Yorum yapabilmeniz için gmail hesabınız ile oturum açmış olmanız gerekmektedir. Yorum yapmadan önce Google hesabınızın açık olduğuna emin olun.