Bitmedi, yazacağım daha... Yazmazsam ağlayacağım çünkü, alçakça olacak biraz... [Turgut Uyar]

22 Mayıs 2015 Cuma

Sonunu Getiremediğim Kitaplar


Not; Bu bir utanç dolu itiraf yazısıdır...

Son zamanlarda gerçekten kendimi kitaplara verdim. Kitapların bana birşeyler kattığını hissettiğimden beri sürekli kitap okuyorum. Ama ne yazıkki sonunu getiremediğim kitapların sayısı bir iken iki, iki iken üç oldu. Daha fazla olmasından korkarak bu konu hakkında biraz beyin fırtınası yaptıktan sonra, bu yazıyı yazmaya karar verdim. 

Her kitapın anlattığı birşeyler vardır. Ama kitap seçerken neye dikkat etmeliyiz ? Ben kitaplarımı neye göre seçiyorum ? Seçimlerimin sebebi gaflet, merak yada popüler kültürün etkisi olabilir mi? Sanırım öyle. Oguz Atay'ı hep boynumuz bükük okuyoruz. Onu anlayamayıp, anlamaya çalışıp ve anlamama sebebimizin cahilliğimiz olduğunu düşürenerek okuyoruz. Ne kadar ugraşsakta bir yerde ipler kopuyor ve o güzelim kitaplar yarım kalıyor...

Bazende karşımıza kötü olarak kurgulanmış basit romanlar çıkıyor. Kimi zaman kitabın sonunu tahmin edebiliyoruz ama yazar öyle bir hayal gücüne sahip oluyorki, olaylar hiç olmayacak şekilde ilerliyor.  Okuyamadığımız kötü kitaplar bazen, dinlemek zorunda kaldığımız ama kendisinden haz etmediğimiz insanlara benziyor. Bir yerden sonra kopuyor... Hep derlerya kitap arkadaş gibidir diye ; arkadaş seçerken gösterdiğimiz özeni, kitap seçerkende göstermeliyiz.

Defalarca denememe rağmen bitiremediğim o kitaplar; 

 • Ahmet Ümit - Kar Kokusu
 • John Smıth - Psikopat
 • Jan Coffey - Hesaplaşma
Umarım bu sayı her zaman üç olarak kalır ve dört olmaz :) Bu kitapları neden bitiremedim gerçekten bilemiyorum. Her birinide defalarca okumayı denedim ama sonuç değişmedi. Demekki kitaplarda bazen sevilmiyormuş. Sizinde yarım kalan kitaplarınız oldumu hiç ? 

37 yorum:

 1. Psikopat tam bir fiyaskoydu:)Diğer kitapları henüz okumadım,umarım bitirirsin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, utanç verici birşeyde olsa fiyasko işte. Kabul etmeliyim, bunu reddedemem :D Ama nedense bir türlü devam edemedim o kitaba, bir yerden sonra sıkmaya başladı beni "Psikopat". Olaylar çok yavaş gelişiyordu. "Tess Gerritsen" ve "Osman Aysu" her zaman vazgeçilmezimdir. Onlar gibi akıcı, gerilim - polisiye - cinayet romanları yazan pek insan tanıyamadım.
   Ayrıca bu yorumun üzerine bu kitap'a bir şans daha vereceğim ilerleyen zamanlarda :)

   Sil
 2. Benim de birkaç defa başlayıp bıraktığım epey kitap var. Normal bir durum ;) Artık uzay, popüler bilim, teoloji derken bir de ezoterizme merak saldım ki roman okumayalı kaç bin geçti bilmiyorum :) Söyle var mı güzel polisiye bir roman tavsiyesi azcık mola vereyim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bende başka birilerininde yarım kalmış kitapları olduğunu bilmek beni birazcık mutlu etti gibi gibi, en azından bu konuda tek olmadığımı anlamış oldum :)
   Polisiye önerime geçeyim hemen :) kitap tavsiyemi kitapların güzerllik derecesine göre sıralıyorum ;
   *Osman Aysu - Büyük Hesaplaşma
   *Marrio Marzanti - Şahmat
   *Tess Gerritsen - Siliniş

   Büyük hesaplaşmayı bulabilirsen mutlaka okumalısın gerçekten soluksuz okudum ben. Kitabı bir arkadaşıma vermiştim hediye olarak, sonradan onu tekrar satın almak için bir çok kitapcı gezdim ama bulamadım. Hala da arıyorum o kitabı. Bulursan mutlaka oku :) Şuan aklıma bu üç kitap geldi, ama sonra detaylı bir incelemeden sonra sana daha güzel tavsiyede bulunacağım Mustafa :)

   Sil
 3. aa Ahmet Ümit sıkıcı mıydı bu sefer ? çok şaşırdım *-*
  ben de beğenmezsem okumuyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sıkıcı'da demeyelim ama biraz beni sarmadı diyelim :) Tür olarak biraz farklı gibiydi. Favorim her daim ; "Tess Gerritsen" :)

   Sil
 4. O bitmeyen kitaplar var ki, onlarca kitabı okumaya engel.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Mehmet :)
   Ne yazıkki hep içinde kalıyor insanın, çoğu zamanda can sıkıyor bu durum. Sürekli "yarım bıraktığın bu işi bitir artık mustafa" der gibi bakıyorlar bana. Ama ne yazıkki bir kere yarım kalan kitabı birdaha okumak istemiyor insan...

   Sil
 5. Selamlar Mustafa. Sen üç kitaptan bahsediyorsun, hiç sorun etme bence. Çünkü ben senelerdir ilk defa bir kitabı bitirebildim: Elif Şafak - Aşk. Biraz piyasa kitabı gibi oldu fakat parça parça anlatımı ve hikayenin tek bir mekana ve karaktere sıkışıp kalmaması gerçekten akıcı bir şekilde okunmasını sağlıyor kitabın.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Abi, zaman ayırıp blogumu ziyaret ettiğin için teşekkürler :) Bu konuda yalnız olmadığımı görmek iyi geldi bana :) Ben bu üç kitabı bitirmek için bir çok kez baştan başladım ama devamını getiremedim bir türlü. Kitap okumayı iyice sever oldum. Son bir kaç gündür, haftada bir kitap bitirme hedefi koydum kendime. Ayda dört kitap bitireceğim, bakalım bana neler neler katacak :) Birde yarısında bıktığım bu kitaplar olmasa... >_<

   Sil
 6. ben de yusuf atılgan bitiremiyorum. ama du bi dakkaaaaa. oğuz atay dedin üzdün yaniiii. en sevdiğim o. "korkuyu beklerken" "tehlikeli oyunlar" "bir bilim adamının romanı" okudun mu. hangisini anlamadın. tutunamayanlar karmaşık ağır haklısın. ama yazdığım diğerleri çok kolay okunuyor. ve "korkuyu beklerken" ile sabahattin ali'nin "kürk mantolu adam" ikisi en iyi kabul ediliyor. bak örneğin korkuyu beklerken ben haftada bir okuyorum tekrar bir öyküsünü :) bi dene bu kitapları hadi amaaaaa. ovuz abimize haksızlık diyon ki yaaaa. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Deeptone :) Ben Oguz Atay'ı Tutunamayanlar kitabı ile keşfetmiştim. Ama gerçekten ağır geldi. Adam harbiden yazmış yani. Diger kitaplarını okuma fırsatım olmadı henüz. Ama bahsettiklerine bir bakacağım :) Ayrıca yazıdada belirttiğim gibi, umarım okuyamadığım kitapların sayısı üç olarak kalır :) Bu arada yorumun için teşekkür ederim :)

   Sil
 7. Belki şaşıracaksınız ama ben de kürk mantolu madonnayı bitiremedim :) sıkıldım :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O yarım kalan kitaplar birdaha kolay kolay okunamıyor :D
   Kürk Mantolu Madonna'nın ismini son zamanlarda çok sık duymaya başladım. Merak etmeye başladım artık, bende o kitabı okumayı düşünüyorum.

   Sil
 8. okumayı sevdiğim halde yarım kalmış bir sürü kitabım var:))
  başladıgı kitabı bikaç haftada bitiren insanlara hep hayran kalmışımdır. :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba bicümle :) Bende çok uzun zamandır kitap okuyorum, bitiremediğim kitap sayısı şuan üç. Umarım bu sayı dört olmaz :) Bende artık haftada bir kitap bitirme hedefi koydum, ve uyguluyorumda. Yakında blogumda yazı dizisi şeklinde kitap yorumu yapacağım, az kaldı ;) Takipte kalın...

   Sil
 9. Merhabalar Mustafa Alnıak.

  Benim de bitiremediğim kitaplarım oldu. Ama onların ismini vermek istemiyorum. Çünkü yazarın biri çok tanıdık, şık olmayacağından çekinirim. Bir diğeri ise berbat çevirisi yüzünden bir türlü okuyamadım. Alphonse Daudet "Değirmenimden Mektuplar" Şu anda diğerlerini pek hatırlamıyorum çünkü, çok yıllar geçti. Ama benim okuduğum kitapların sayısı bir elin parmakları kadar az. Kitapları çok severim ama, bir türlü onları okumaya vakit bulamadım. Kendimi okuma özürlü ya da okuma tembeli sınıfında görüyorum ve bu durumumdan da şikayetçiyim. Daha çok kaynak kitaplarım var ve başım daralınca işte onları araştırmak amacıyla okurum.

  Selam ve dualarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Recep Altun
   Yorumunuz için teşekkür ederim :) Ben şahsen kitap okumayı çok seviyorum. Bu yalnızlığımdan mıdır yoksa can sıkıntımdan mıdır bilmem ama zamanımın çoğunu kitaplarıma ayırırım. Seveceğiniz türden kitaplara yönelmenizi öneririm, rastgele kitaplar okumayın :) Rast gele okumaya kalkınca bu yazıdaki gibi oluyor. Yarım kalan bu üç kitapdan sonra, kitapları seçerek okuyorum. Sizlerede öneririm.

   Sil
 10. Bazen benimde sonunu getirmediğm kitaplar olabiliyor, sıkılıp bırakıyorum. Ama daha çok kitap okuyarak hangi tür kitaplardan hoşlandığımı yavaş yavaş buluyorum sanırım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, ilk başlarda deneme-yanılma yolu ile kendi tarzını ve kendi iç dünyanı keşfediyorsun. Ve sonra seninde favori bir yazarın oluyor :) Mesela benim favori ve idolüm; "Hande Altaylı" ve "Osman Aysu". Bu güne dek okuduğum en etkileyici iki romanın yazarları...

   Sil
 11. Kitap seçimi gerçekten çok önemli , bazen benim de yarım bıraktığım kitaplar oluyor sıkılıyorum fakat 10 - 15 sayfa okuduktan sonra kitap hoşuma gittiyse eğer bir kaç gün okumada bitirdiğim kitaplar da oluyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ama birde kitap konusunda yanlış seçim yaptıysak, pekte kolay olmuyor o kitabı bitirmek >_< Ama ben dersimi aldım, artık kitaplarımı seçerek alıyorum :)

   Sil
 12. Sonu gelmese de kitap okumaya başlamak bile güzel. Hiç başlayamayanlar var. Kitap okuma alışkanlığı önemli bir şey aslında. Özellikle küçük yaştayken çocuklara aşılanması gerektiğini düşünüyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, okumak gerçekten güzel şey. Kitaplar insanlara çok şey katar. :) Kitap okuma alışkanlığını bir kez kazanan insan zaten kolay kolay bırakamazki, eğer bırakmışsa zaten alışkanlık edinmemiş demektir. Evet, çocuklara erken yaşlarda bu alışkanlığı kazandırmalıyız. Size katılıyorum.

   Sil
 13. Sonunu getiremediğim kitap yok malesef sadece sarmadığı için uzayan kitaplarım var. Aslında beğenmediğin kitabı bırakmak en doğrusu diyor kitap kurtları. Ama pis bi huyum var yarım bırakınca aklım onda kalıyor. Yarısına kadar harcadığım zamana üzülüyorum.
  Belki de en doğrusu yarım bırakıp yenisine başlamak yapabilene.
  Hoşçakalın...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim. Evet, size katılıyorum. Yarım kalan kitaplar herzaman içime dert oluyor ama olmayıncada olmuyor. Eğer bir kitabı sevmediysem bitiremeyeceğimi düşünüyorsam vakit harcamadan yeni kitaba geçiyorum :)

   Sil
 14. aaaa aksine ben Ahmet Ümit Kar kokusunu baya tuttum :=) Ahmet ümit hep aynı tarzda yazıyor bu bi gerçek ama konular aynı gibi olsa da heyecanlandırıyor!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu yorumundan sonra, o kitaba bir şans daha verebilirim diye düşünüyorum. İlk denememde pek sevmemiştim.

   Sil
 15. Mustafa bende Ahmet Ümit'in bir kitabına başlamıştım ama nasıl sıkıldım anlatamam.
  Kitap okumayı seven beni bile sıktı ya:/
  Zor.dayandım!!!!!
  Bir ara bendede böyle aldım yarım bıraktım birikti.
  Sonra yine bir kitaba başlamıştım o ve diğer okuduklarım iyiydi bu sorun kalktı ortadan.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazar hakkında bu güne kadar güzel söylemler duymuştum, bir çok arkadaşım kalemine hayran olduklarını belirtmişlerdi. Ama bu kitabında ben biraz fazla siyaset gördüğüm için kitaptan'da yazardan da soğumuştum. O günden beri okuyamadım bu kitabı.

   Sil
  2. Bende güzel söylemler duyup başka kitabına başlamıştım ama işte icim sıkıldı.
   Kitaplardaki siyasetten bende hoşlanmam siyaset yapmadanda konu anlatılır sonuçta. Seni anlıyorum haklısın

   Sil
  3. Siyaset tam bile bela zaten. Bu tür anlamsız şeyler ile pek ilgilenmiyorum. Ben kitabı, ruhumu dinlendirmek için okuyorum. Ne gerek var bu kadar baş ağrısına strese :) O yüzden siyaset içeren kitaplar bana göre değil. Aslında siyaset bana göre değil. Zaten bu durum, günümüzünde en büyük problemi değil mi ?

   Sil
  4. Bencede bela. Siyaset zor bir iş.
   Hem bunun yeri öyle her türlü kitap degil.
   Siyaset iceren bir kitap yazan varsa o zaman kitabında istedigi kadar siyaset yapsın yoksa normal bir romanda niye siyaset yaparsın.
   Zaten siyaset bizim de başka milletlerdede en çok insanların arasını açan ve düşman olmasını sağlayan şey.
   Kitabımı boş zaman olduğunda değil
   Kitaba zaman ayırarak okurum o okudugum kitabın icindede siyasetin olması ve yarıda bırakmam beni üzer:/

   Sil
  5. Öyle tabi, haklısın. Madem yazar siyasetten söz edecek; o halde apaçık siyasi bir kitap yazsın bizde bilelim. Bizler roman diye aldığımız kitapta siyasi şeyler okumak zorunda değiliz. Kitabın bu şekilde yarıda kalması tabii ki her okuru üzer.

   Sil
  6. Birbirimizi anlıyoruz dostum mutlu oldum. :)

   Sil

Yorum yapabilmeniz için gmail hesabınız ile oturum açmış olmanız gerekmektedir. Yorum yapmadan önce Google hesabınızın açık olduğuna emin olun.