Bitmedi, yazacağım daha... Yazmazsam ağlayacağım çünkü, alçakça olacak biraz... [Turgut Uyar]

15 Haziran 2015 Pazartesi

Blog Yazmaya Nasıl Başladım ? {mim}


Uzun zamandır severek takip ettiğim saygıdeğer Gökhan Ağabey şuradaki yazısında benide mimlemeyi ihmal etmemiş :) Banada bu mim'e cevap vermek düşer. Mim'in konusu ise bloglamaya nasıl başladığımız ile ilğili. Bu mim vesilesi ile bende blog maceramı sizler ile paylaşıyorum o zaman :)

Sanırım blog maceramda kitap okuma alışkanlığımdan sonra ortaya çıktı. Kitap okumayı seviyordum ve daima benim için bir kaçış yoluydu kitaplar. Sürekli yeni kitaplar ve yeni yazarlar keşfediyor olmam, sevdiğim bir kitap ile ilgili benzer türden kitaplar arama yoluna sürükledi beni. Uzunca bir arayıştı bu... Bu arayış ile birlikte okuma alışkanlığım bir süre sonra yazmaya dönüştü. İlk zamanlarda her ne kadar amatör de olsa benim için yazdığım her satırın farklı bir değeri vardı. 

Yıllar yıllar önce internet başında zaman geçirirken sadece sosyal medya için internet kullandığımı farkettim. Bunun ne kadar acı bir durum olduğunu düşünüp durdum. Saatlerimi bu şekilde boşa harcamak yerine, okumalı, birşeyler ögrenmeli ve saatlerime anlam katmalıydım.

Öte yandan internete olan ilgimde her zaman bir site kurma arzusu içinde yanıp tutuşuyordu. Bir site sahibi olmak, kulağa çok güzel geliyordu. Ama ne sitesi olacaktı bu ? Bir site kuracaksam ve kendim yöneteceksem kendi istediğim şeyleri paylaşabilmeliydim. Bu düşüncenin karşılığı ise "Kişisel Blog" kavramına dayanıyordu. Kişinin kendine özgü bir şekilde kendi hayatından, yaşantısından, düşüncesinde ve ruhundan birer parça barındırıyor olamlıydı bu site. Lise yıllarımda tanışmış olduğum web tasarım dersi ile dahada hızlanan internet dünyam bir süre sonra buralara kadar geldi. Kişisel blog adı altında tamamen kişisel paylaşım yapmam gerektiğimi düşündüm en başından beri. Sonuçta bir dergi yada gazete degilimya, sadece yazmak için değil kafama göre içimden geldiği gibi istediğim zaman yazmalıyım. Bu düşünce ile başladım.

İlk başlarda tr.gg yolu ile bedava site sistemine rastladım. Öyle gereksiz, oldukça amatör ve kullanışsız birşeyki. Olmaz olsun dedim. Keşfettiğim an nefret ettim. Sanki dalga geçer gibi uyduruk bir sistem oluşturmuşlar. Ona ayırdığım yarım saate bile yazık. tr.gg denen saçmalık yüzünden hevesim biraz kırılmıştı. Ne varki bir süre sonra kolay kullanımlı ve oldukça güvenli olan blogger ile tanıştım.

Blogger'in dışında tabii ki ceşitli seçeneklerim vardı. Ama bir google ürünü olan blogger her zaman daha güvenli ve cazip geliyordu. Kullanım olarak rahat olmasıda uzun süre blogger'da kalmamdaki en büyük etken oldu. Zaman zaman farklı arayışlar içini girip, farklı platformlar denemiş olsamda blogger'dan ayrılamadım. Bir blog sahibi olmak istiyorsanız, en kullanışlı ve en ideal sistem blogger'dir. Bu keşfedişten beri buralardayım... Günlerinize ve saatlerine anlam katmak için, bloglamaya devam :) 

Gökhan ağabey'den bana gelen bu güzel "mim"'i yazmak isteyen tüm blogculara paslıyorum. Kalın sağlıcakla.

25 yorum:

 1. aslında benim blog yazma hikayem de sizinkinden pek de farklı değil. gerekli gereksiz tüm sosyal ağlarda hesabım vardı, kullanıyordum da. Ama bir site altında kendi düşüncelerimi ve yaptıklarımı paylaşmak istedim. Bunu da en iyi bloggerda yapabileceğimi düşündüm))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, bende bahsettiğim şekilde başladım blog yaşantıma. Blog yazmaya başladıktan sonra kullandığım bir çok sosyal paylaşım sitesi hesabımı kapattım. Iyikide kapatmışım. Şuan aktif olarak twitter kullanmaktayım. Ayrıca blog yazmak için en kullanışlı alt yapı elbette blogger ;)

   Sil
 2. Kardeşim öncelikle mim'e karşılık verdiğin için gönülden teşekkür ediyorum. Bir kez daha görüyorum ki neredeyse her blogger'in amacı aynı ve bir kez daha blogspot'un gücünü sen de yinelemiş oldun. Saatlerini sosyal ağlarda geçirmeyip yazmaya bloglamaya başlamakla çok iyi yapmışsın bir ömür boyu bloglamalar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim Agabey ne demek :) Evet, blogger herzaman kullanışlı ve güvenli bence :) bundan hiç şüphem yok. Blogger varoldugu sürece bu şekilde bloglamaya devam edeceğim.

   Sil
  2. Kesinlikle... Blogger var olduğu sürece blogger ile yazmaya devam.

   Sil
 3. Sen de trr.gg denilen uyduruk sistemi denedin demek ki! Aslında bütün blog yazarlarının özykğsğ birbiri ile aynı gibi. Blogger konusuna gelince: ikimiz de WP'yi deneme kalkıştık ve anladı ki Blogger en ideal kişisel blog platformu...

  Blog yazmaya başlayan blog yazarları okuyan, paylaşan, yaşama bir şeyler katmak isteyen insanlar. Blog yazarlarının artması, eski tabirle, "hayra âlamet" olsa gerek. Çünkü Mustafa, okuyan, yazan, eleştiren ve hoş görülü insanlara çok ihtiyacımız var.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet ilk başlarda bende denemiştim. Acemilik işte.! Blogger'in ihtiaçlarımızı karşıladığı bir gerçek. Şayet ben bunu inkâr edemem. Blogger varolduğu sürece WP gereksiz geliyor artık bana...

   Gerçektende bahsettiğin gibi okuyan, yazan, eleştiren kişisel tanımak istiyorum. Senin tabirinle "herşeye körü körüne bağlanan" değilde düşünüp eleştiren insanlar arıyorum. Artık daha fazla kişise blog görmek istiyorum. "Tamamen Kişisel".

   Sil
 4. Ah şu tr.gg siteler. Bende bloggeri tanımadan önce tanıştım onlarla, çok fazla durmadan da bıraktım.

  Sürükleyici bir hikayeydi. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bende ilk olarak tr.gg yi tanıdığımda çok kullanışsız olduğunu düşündüğüm için o an bıraktım. Gereksiz birşey gerçekten . Bu arada yazıyı beğendiğine sevindim :)

   Sil
  2. tr.gg'ye şimdi daha çok "uyuz oldum" her deneyen kaçmış resmen.

   Sil
  3. Gerçekten çok kullanışsız ve düzensiz birşey. Şuan kendilerini geliştirdilermi bilmiyorum ama birdaha asla dönmem oraya :) Kötü bir izlenim bıraktı bende. İyiki tr.gg ile yetinmeyip yeni arayışlar ile blogger'a ulaşmışım. Burası çok güzel bir dünya :)

   Sil
 5. aldım miminizi yapınca haber veririm :)

  YanıtlaSil
 6. son yazıma bi baksana yaaaa sen de varsın ki :) dur bu mimi ben de yapıciim taam mı :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tamam deep :) bakıyorum son yazına. Senin mim'ide bekliyorum. :)

   Sil
 7. iyi ki yazmışsın blog geliştiryor insanı. tr.gg ne yaa :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Geliştirmekle kalmayıp mutlu'da ediyor :) tr.gg sadece bir rastlantıydı. Zaten o an vazgeçtim ondan. Blogger her zaman iyidir. :)

   Sil
 8. Bloğunu yeni keşfettim :) yazılarının devamını bekliyorum :)))

  YanıtlaSil
 9. Tr.gg blog oluşturmak için değil daha çok statik web sayfası oluşturmak için amatör olarak kullanılacak bir sistem. Benim bir arkadaşım yasaklı sitelere giriş üzerine bir tr.gg site oluşturmuştu. Daha sonradan bununla Google Adsense'a başvurdu, günlük 15 TL gibi gelirin sahibi oldu. En sonunda da bir politika ihlali yüzünden blogu kapatıldı. İşin ilginç tarafı yaptığı politika ihlalini de öğrenememişti. Blogger'da benim için bu demek aslında. Blogger tıpkı kiralık bir evde oturmanız gibidir. Wordpress ise kendinize ait evinizi satın almanızdır. Ben de ilk blog macerasına Blogger ile başlayanlardan olmuştum ama kısa süre sonra Wordpress'e geçip bir daha da hiç geçmemiştim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Burak :) Her ne olursa olsun tr.gg gereksiz ve kullanışsız bir sistem. Orada durulmaz :) Ayrıca blogger konusunda size katılıyorum. Blogger'da tamamen kendi başımıza özgür sayılmayız. Kaderimiz yine Google'un elinde. O sistemi kapatırsa bizlerde ortada kalırız. Oysa Wordpress'de kendi işinin patronusun, blogunun ömrü tamamen senin elinde. Ama ne varki blogger oldukca masrafsız ve kolay. Bende zaman zaman wordpress'e geçmeye yeltendim. Ve hatta ğectim. Fakat 2 hatfa sonra tekrar blogger'a döndüm. İlk başta blogger'da olan biri için wordpress çok büyük ve karışık bir dünya :) O yüzden blogger var olduğu sürece bende burada var olacağım...

   Sil
 10. Yinelemiş gibi olacağım ama bloggerlerin hikayeleri birbirine çok benziyor.Yazmak bir süre sonra alışkanlık oluyor:) Uzun bloglamalar dilerim:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, bende diğer bloggerların başlama hikayelerini okuyunca böyle düşünmüştüm :) Kafadar insanlarla bir arada olmak güzel ^_^

   Sil
 11. Web sitenizi hemen her gün ziyaret ediyorum. Çok güncel ve başarılı bir siteniz var.

  YanıtlaSil

Yorum yapabilmeniz için gmail hesabınız ile oturum açmış olmanız gerekmektedir. Yorum yapmadan önce Google hesabınızın açık olduğuna emin olun.