Bitmedi, yazacağım daha... Yazmazsam ağlayacağım çünkü, alçakça olacak biraz... [Turgut Uyar]

26 Temmuz 2015 Pazar

Bazı Kararlar Aldım.!


Birçok sosyal paylaşım sitesinde hesaplarımın olmasını bir an için gözden geçirdikten sonra, bu konuda bazı kararlar aldım. Bu kararlar gündelik yaşamımı ve alışkanlıklarımı etkileyecek türden bir karar.

Blogumun dışında çeşitli sosyal paylaşım sitelerinde'de boy gösteriyorum fakat bunların bir çoğu gereksiz. Evet, kelimenin tam anlamı ile gereksiz. Neden her platformda hesap açıyorum ki? Herbiri için neden o kadar zaman ayırıyorum? Açtığım onca hesap ilerleyen günlerde pişmanlık sebebim olmasın sakın ? Bu pişmanlığı yaşamamak için, yol yakınken sosyal medya hesaplarımın bir çoğunu kapatmaya karar verdim.  Blogum olarak kullandığım kişisel web sitemi kurmadan önce severek ve aktif olarak kullanmış olduğum, mikroblog sitesi olan twitter'ı hâlâ kullanıyorum. Kullanmayada devam edeceğim.

Fakat twitter'in dışında, popüler kültürün etkisine kapılarak açmış olduğum birçok sitedeki hesaplarımı kapatma kararı aldım. O hesapları neden ve niçin açtığımı, kullanmamama rağmen neden bu güne dek kapatmadığımı şuradaki yazımda bildirmiştim.

Ama artık tamamen yok etmem gerektiğine karar vererek sildim. Pişmanda değilim. Bundan sonraki hayatımda hobi olarak blogumda yazılar/makaleler yazmaya devam etmek ile berader, yalnızca twitterda bulunacağım...

Sosyal mecrada, google+ ,twitter ve blog dışında hiçbir sosyal platform'da yokum. Oh be, omuzlarımdaki bir yükden daha kurtulmuş gibiyim!


28 yorum:

 1. Çok doğru bir karar almışsın. Gerçekten, sosyal medyanın uyuşturucu bağımlılığından bir farkı yok ikisi de aynı derecede hayatımızın içinde. Elektrikler kesildiğinde internet olmadığı için ya da telefonunun şarjı biteceği için panikleyen bir toplum haline geldik resmen. Bir şey yaptığımız da yok aslında oralarda. Ben de twitter ve tumblr hesabımı kapatalı neredeyse bir sene oldu. Facebooku da hayvan sahiplendirme gibi işlerde kullanmıyor olsam onu da kapatırdım ama olmuyor. Bir de instagram var ama onu kullanıyorum işte :D Seni kararından dolayı tebrik ederim. Emin ol 24 saate sığdıramadığın şeyler artık daha kolay sığacak :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba. Chadaqiel, bu kadar çabuk gelen değerli yorumunuz için teşekkür ederim :)
   Evet, ne yazıkki böyle bir toplum olduk. Teknoloji ve internet bizleri esir aldı. Bu esaret kimine göre bir ihtiyaç, kimine göre ise zorunlu birşey. Ama benim için bunların ikiside değil. "Peki ya ney o zaman ? "diyecek olursanız, sanırım popüler kültürün etkisi. Birçok insan gibi bende, bu hesapları ne amaçla açtığımı bilmiyorum. Kullanan insanlara tabiki saygı duyarım. Bugüne dek bende kullandım, ama farkına vardığım şey bu hesapların birgün pişmanlık sebebim olabilecek olmasıydı. Tabii ki bu benim şahsi düşüncem ama sonuç olarak herşeyin fazlası zarar. Yazımda da bahsettiğim gibi, kullanmış olduğum bu hesaplar yeterli, hatta fazla bile ;)

   Sil
 2. En sevdiğim Instagram sanırım. Twitter'ı da aktif olarak kullanıyorum. YouTube'a da son zamanlarda sardım.Google+'ı ve blogun Facebook sayfasını sadece blog yazımı ve instagram'daki fotomu paylaşmak için kullanıyorum. Facebook ise tamamen eş dost ne yapıyor, akrabalar vs. gözetleme amaçlı. Swarm'da ise yer bildirimi yapalı iki ayı geçti neredeyse.

  Sonuçta, blog olunca ister istemez birçoğu kullanılıyor ama ayar gerek tabii. ;))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Güven Turan :) aslında bir süre önce bende bu şekilde düşündüğüm için her platformda aktif olmaya gayret ettim. Fakat bir süre sonra bıkıyor insan :/ :D

   Sil
 3. İsabetli ve alınması geç bir karar olmuş. Ben facebook hesabımı tamamen sildim. Sonradan sadece yayınlarımı paylaşmak adına bir hesap açtım. Kimse ekli değil. Sadece sayfa için yani kullanmıyorum. Onun dışında twittere çok az giriyorum. Fakat yazılarımı paylaşmam için ihtiyacım var. instasgramda sadece ailem ve çok yakın arkadaşlarım var 15 kişi falan onu da yaygın olarak kullanmıyorum. Yani aslında sosyal paylaşım ağlarını sadece yazılarımı paylaşmak için kullanıyorum onun dışında bir havası yok benim için :)
  Sen de iyi etmişsin kapatarak

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, isabetli ve geç bir karar oldu. Ama iyikide silmişim o hesaplarımı artık kullanmayacağım :) Bu şekilde daha iyi oldu diye düşünüyorum :)

   Sil
 4. Çok doğru bir karar almışsınız, bende aynı sosyal medya sitelerini kullanıyorum özellikle Twitter en çok vakit ayırdığım. Bir de sadece Facebook'ta yazılarımı paylaşıyorum o kadar.

  Sonuç olarak iyi bir karar almışsınız tebrik ederim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım gerçekten dogru bir karar almışımdır :) Birdaha o hesapları açmamak üzere kapattım ve rahatladım ^^

   Sil
 5. Merhaba Mustafa, aldığın karar hayırlı olsun dilerim, eğer böylesinin senin için daha rahat olacağını düşünüyorsan, en doğrusu budur:) ben de bir sürü sosyal paylaşım platformunda bulunmayı sevmeyenlerdenim, çünkü öyle olunca dikkatim de dağılıyor ve kendimi bölünmüş gibi hissediyorum.. face'im ve twitter'ım yok, sadece çiçeği burnunda bir blog sayfam ve yazı yazma aşkımı akıtabileceğim bir kanal olarak severek kullandığım instagram hesabım var, kafam rahat :) omzundaki yükün nasıl hafiflediğini tahmin edebiliyorum:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Böylesinin daha rahat olacağına eminim. Bende önceden zamanımın bölündüğünü düşünüyordum. Hatta son zamanlarda iyice ayağıma dolaşmaya başlamıştı, bende kalıcı bir çözüm buldum :)

   Sil
 6. En iyisi zaten bu. Sosyal medya denilen bu sosyal proje üzerinden insanlar aptallaştırılıyor. Sosyal medya demek: Okuma, düşünme, araştırma sadece sosyal medyada gezin küfret ve insanları cahilce eleştir, demek.

  Ben de Facebook'u kapatmıştım. İnsanlar artık birbirlerini durum mesajlarından yargılıyor. Daha fazla kendimiz olmalıyız.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Mustafa :) Evet, bir anlamda öyle. Okuma, araştırma, eleştirme ve sorgulama diye bir kavramın varolmadığı bir yer sosyal medya. Keşke kullanmasaydım, keşke hiç bulaşmasaydım. Ama önemli olan yaşanılandan ders alıp birdaha yapmamaktır diye düşünüyorum. Artık pek kullanmıyorum. Kullanım oranımı %90 düşüdüm. Yalnızca google + , twitter ve blog var benim için.

   Sil
 7. En iyisini yaptın. Sosyal medya diye kıyak bir de ad buldular bu beyin ve medeniyet sömürüsüne. Toplu halde koyun gibi güdüyorlar bizi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu şekilde (a)sosyal olmakta pek iyi değil bence. İnsanlar çok kapılıyor. Bir yerden sonra bırakmak lazım bence :) Yani hayatımız sosyal medya üzerine kurulu olmasın, ona baglı olmayalım. Ondan fırsat kaldıkça yemek yer hale geldik neredeyse. Bunun örneklerini görüyorum çevremde. Aksine boş vaktimizde bırazcık zaman ayırsak yeterli :)

   Sil
 8. En güzelini yapmışsın Mustafa. Şu zamanda kimse elinden telefonu düşürmüyor hele ki kızlar. Herkesin tek derdi var sosyal medya takibi -her kanaldan-. Bende aktif olarak twitter ile instagram kullanıyorum bunun dışındakilere ayda yılda bir kez giriyorum ya da girmiyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Emre :) Evet, ne yazıkki özellikle yeni nesilde telefon elden düşmüyor... Takipci, begeni, fav, rt sayısı derken takıntı haline gelip hasta etti bizleri. Benimde tıpkı senin gibi kullanmış olsudum bir tek twitter var. Instagram vs de ya giriyorum ya da girmiyordum ve sonunda onları kapattım bende :) Böylesi çok daha iyi oldu.

   Sil
 9. Zamanında ben de en çok kullandıklarımı dahi kapatma kararı almıştım. Sonra tekrardan açmak durumunda kaldım. Zira artık herkesin kullandığı bir şeyden kendini soyutlamaya kalkarsan kaybeden taraf sen oluyorsun. Şuan sadece aktif olarak Facebook ve Instagram'ı kullanıyorum gayet mutluyum. Düzenli bir ilişkimiz var kendileriyle...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Burak, bende şuan kapatma kararı aldım ve bir süredir bu kararlılığı sürdürüyorum. Herkes kullansa bile ben bazı şeykeri kullanmak istemiyorum :) Bakalım bu durumum nereye kadar sürecek :D

   Sil
 10. Sosyla medya özürlüyüm derim her zaman kendime.Kullanmayı sevmedim gitti.Hala da sevmiyorum.Ben de bloğa bakıyorum sadece ama bazı sebeplerden dolayı blog dünyasından da soğumaya başladım.Hayırlısı..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sosyal medya insandan çok şey alıyor ama bunun farkında olamayabiliyor insan. Bu durumu yaşamamak için hiç kullanmamak en iyisi. Blog dünyasına gelince ; sadece bloglamak için bloglayınca hiçbir sorun olmuyor. :)

   Sil
 11. Aslına bakarsan mustafa bende sosyal medya sitelerini çok sevmiyorum çünkü bizim milletimizin büyük bir kısmı sosyal ağları gereği gibi kullanmıyor. Sosyal ağlardaki görgüsüzlükler diz boyu almış başını gitmiş sırf bu yüzden bazen bende nefret ediyorum sosyal ağlardan ama yine de kullanıyorum işte fakat ben sosyal ağ sitelerinde çok vakit geçirmem en fazla 15 - 20 dakika bakar geri çıkarım. Bu arada bence çok güzel bir karar almışsın

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bende hiç sevmiyorum ve bağımlısı olan insanları anlayamıyorum. Garip bir durum bence bu bağımlılık. Gereğinden fazla kullanılmamalı bence. Gerçektende çok pis işlerde dönüyor sosyal medyada. Bunu gördüm ve şahit oldum. Yazımda da belirttiğim gibi Twitter haricinde bir site kullanmıyorum. Onuda en fazla 10 dk, ana sayfada dolaşıp, blog yazılarımı paylaşıp çıkıyorum. Başka türlüde kullanmıyorum zaten. Ve böyle çok mutluyum:)

   Sil
 12. çok doğru bir karar almışsınız. sitelerim için sosyal medyayı kullanıyorum. sitelerim olmasa ben de kullanmam.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Ahmet :) Siteler içinde olsa çok fazla kaptırmamalı insan kendini. Ben öyle düşünüyorum şahsen :)

   Sil
 13. Herşeyin fazlası zarar. Fakat bizim gibi el yapımı ürün satanlar için bir çok kişiye ulaşmamızı sağlıyor. Kullanım sınırını bilmek lazım sanırım :) Kişisel olarak instagram hesabım yok. Fakat çantalarım için her kanalda hesabım var.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Böyle bir amaç için kullanmak tabiki normal bir durum. Bir iş yapıyorsan teknolojinin nimetlerinden faydalanmak gerek tabii ki ^^ Ama kişisel olarak her platformda bulunmak biraz garip ve gereksin geliyor bana...

   Sil
 14. Bir süredir kafamı kurcalayan bu konuyu daha dün çok ciddi bir şekilde düşünmüştüm. Ciddi diyorum çünkü dijital varlığımı acaba sadece blogdan ibaret bir hale mi getirsem diye düşündüm.twitter dahil diğer her şeyi kapatmak ve sadece blogla ilgilenmek ne kadar sağlıklı ve gerçekçi olur bilmiyorum ancak hiçbirinde yer almamak gibi baskın bir eğilimim var ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence bu düşünceni artık hayata geçirmelisin. Blog ve twitter yeterli bence. Digerleri fazla ve gereksiz ;)

   Sil

Yorum yapabilmeniz için gmail hesabınız ile oturum açmış olmanız gerekmektedir. Yorum yapmadan önce Google hesabınızın açık olduğuna emin olun.