Bitmedi, yazacağım daha... Yazmazsam ağlayacağım çünkü, alçakça olacak biraz... [Turgut Uyar]

17 Temmuz 2015 Cuma

Merhaba Dünya

Programlama'da olduğu gibi her blog yada site kurulduktan sonra ilk yazısını "Merhaba Dünya" şeklinde adlandırır. Yani en azından ben hep böyle gördüm, bu tür başlangıçlara şahit oldum. Genelde böyle oluyormuş demekki. 

Bende uzun zamandır inziva'da olduğum için sanal dünyada pek yoktum. Uzun aranın ardından tekrar gelişimin ilk yazısını bu şekilde adlandırmaya karar verdim. Buralarda olmayışımın aslında bir çok sebebi vardı ama pekte değinmek istemiyorum o konulara... Canım sıkkındı kısaca. Okullar tatil olduğu günden beri bir sıkıntı vardı içimde, sebebini'de bilmiyorum ama uykularım kaçıyor. Kimin ahını aldım bilmem ki ? 

Olmuştur kesin bir şeyler. Normalde ben haftalarca bu şekilde üzgün olmazdım. Hayra yordum. 

Uzun bir süre boyunca aylak aylak tumblr'da vakit öldürmekten sonra yavaş yavaş kendime gelmeye başladım. Evet, tumblr her zamanki gibi bir yaşama sevinci getiriyor ruhuma. Yeni hobiler edinmemede sebep oluyor. Hatta blog yazmaya bile tumblr'dan sonra başladım diyebilirim...  Bu süre içinde günlerimi kitap okuyarak geçirdim. Bu aslında yapılacak en güzel şey. Elimdeki okunacaklar listesi öyle kabardıki... Herbirini özenle seçiyorum satın almadan önce. Yazar yazdıkları ile, kendinden kattıkları ile öyle etkiliyorki insanı. O kadar kitap okudum ama sevdiğim ve severek okuduğum yazarlar sınırlı sayıdadır. Favori yazarlarımın dışında yeni bir yazar'ın kitabını elime alınca ister istemez önyargı ile yaklaşıyorum. "Hande Altaylı'dan, Osman Aysu'dan yada Canan Tan'dan daha iyi olamazya" düşüncesine kapılıyorum.  Kim bilir, belki ilerleyen günlerde kendini bu kadar çok sevdiren kitaplar ve yazarlar'da okuma fırsatım olur... Şimdilik severek ve büyük hayranlık ile okuduğum yazarlar şunlar ;
 • Hande Altaylı
 • Osman Aysu
 • Canan Tan
 • Tess Gerritsen
Her ne kadar kısa bir liste olsada, bu yazarların kitap'ları her zaman bir adım öndedir benim için. Konu ile alakasız'da olsa, bu yazımda'da burada yokken okuduğum kitaplara ve yazarlara değinmek istedim. Kitaplar candır :) Şimdiler'de ise okumuş olduğum kitapları "Okudum/Okuyun" adlı seriye eklemek için yazmaya devam ediyorum. İlerleyen günlerde onlarıda buraya yazacağım. 

Böylelikle durum raporumu da bildirdiğime göre kahvem daha fazla soğumadan gidebilirim artık, sonra tekrar uğrarım blog'can.
 k.i.b ^^

17 yorum:

 1. Hoş geldin yeniden Mustafa:) Bazen inzivaya çekilmek çok iyi gelir insana.. Canını sıkan her ne ise, dilerim zamanla uçup gider.. kitaplara sığınmak ise her zaman en güzel ilaçtır:) Bol okumalı, bol yazmalı, keyifli günler diliyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Acemi Dünyalı :) Evet, inziva iyi geldi bana. Artık bloglama vakti :) Kitaplarda iyi geldi, dertde bitti, daha dogrusu atlattım. Bol okuyup bol yazdım, ilerleyen günlerde burada olacak :)

   Sil
 2. Sen yine bir şeyler yapmış, kitap okumuş Tumblr vs. sitelerde oyalanmış ve tekrar kendine gelmişsin. Ben 1 aydır sadece yarım sayfa okudum. Bloga yazı girsem de galiba eski keyif seviyeme gelmem için daha 1 aya ihtiyacım var. Bu arada ben de Uzay Yolu serisine başladım. Bir uzay meraklısı ve çocukken büyüyünce sihirbaz ya da zaman yolcusu olmayı hayalleyen biri olarak geç bile kaldım bu film serisini izlemeye...

  Neyse Mustafa hoş geldin. Arayı çok açmadan dönmen iyi oldu ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, kitaplar ve Tumblr harika birşeydi. Özellikler kitaplar harikaydı. :)
   Keyif ile yazmıyorsan içine sinmeyebilir, öyle iyi olmuyor :) Gerekirse bir ay bekle bence. Mecmua degilsinya yahu, keyfine göre içinden ne zaman geliyorsa o zaman yaz bence ^_^

   Sil
  2. "Mecmua değilsin ya yahu" demekle beni epeyce bir gülümsetmiş durumdasın :)

   Sil
  3. :) Yani haftanın yada ayın belirli günlerinde yayın yapmak zorunda değilsin demek istemiştim :) O yüzden sorun yapma :)

   Sil
 3. Merhaba Mustafa, ara vermek bazen zorunluluk. Sarj olmak, biriktirmek için.
  Kitaplar konusunda çok takdir ettim seni. Oku da ne okursan oku. Sonunda mutlaka ihtiyacın olanı buluyorsun.
  Kusura bakmazsan bir eleştirim olacak. O ayrı yazılması gereken "de" ler çok göz tirmaliyor. Yukardan virgülle ayrılmaz hiç bir zaman.

  Iyi bayramlar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, şarj olmak dinlenmek güzel geldi. Bu süredede kitaplarım ile oyalandım :) Ayrıca ben "de" ler ayrı yazılır diye biliyordum. "De" ler ayrı yazılmazmı bunu bir adaştıracağım. Yorum, görüş ve eleştiriniz için teşekkür ederim ^^

   Sil
 4. Yeniden hoş geldin :). Bazen ara verken bünyeye iyi gelir. Tumblr bir türlü ısınamayanlardanım ben. Pek fazla vakit ayırmıyorum. Sanırım bu nedenle aramızda bir bağ gelişmedi. Okumaktan hiç vazgeçme ;) Kitap candır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Yasemin hanım, evet ara vermek gayet iyi geldi bana. Kafamı toparlamış oldum. Tumblr gerçekten güzel bence. Zamanla alışıp ısınıyor insan, fakat şu sıralar pek ziyaret edememekteyim. Kitaplara gelince... ben zaten kitaplarımı özenle seçip alanlardanım. Ve kitaplar gerçekten alıp başka yerlere götürüyor beni :) Kitap candır ;)

   Sil
 5. Hosgeldin. Programlama dersinde ilk yazdirilan programin adidir "Hello World" :) :) Türkce cevirisini görünce gülümsedim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hoşbulduk Ahu hanım. Evet, programlama dersinde ilk girişte yazıldığını biliyorum :) zaten yazının başında da söylemiştim :) Evet, türkceside normal olarak "Merhaba Dünya " oluyor ;)

   Sil
 6. Bak bende ''Merhaba Dünya!'' gibi bi olay olmadı. Bu işin raconu buymuş demek.:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Eğlenilecek Hanım Kız, bu işin raconu demiyelimde, genelde böyle oluyor diyelim :)

   Sil
 7. Ben blogumun ilk yazısını daha farklı bir başlık ile açmıştım. Yaz mevsiminde öyle oluyor mustafa sanırım sıcaktan olsa gerek insanın hiç bir şey ile ilgilenesi gelmiyor. Kitap yorumlarını bekliyorum takipteyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Gökhab abi :) Bu seferlikte böyle bir isim koymak istedim yazıma. Kitap yorumlarım taslaklarda hazır olarak yayınlanacağı günü bekliyor :) Kitap yorumumdan önce bir yazı yayınlayacağım, ondan sonra kitap yorumu gelecek :) Ve yenilerini okuyup yazmaya devam ediyorum:)

   Sil

Yorum yapabilmeniz için gmail hesabınız ile oturum açmış olmanız gerekmektedir. Yorum yapmadan önce Google hesabınızın açık olduğuna emin olun.