Bitmedi, yazacağım daha... Yazmazsam ağlayacağım çünkü, alçakça olacak biraz... [Turgut Uyar]

5 Ağustos 2015 Çarşamba

Bernard Dryer - Şüphe [#Okudum03]

Merhaba blogcan. Uzun soluklu olan bir aradan sonra blog'da yayın yapmaya devam ediyorum... Bak tekrar birlikteyiz işte. Biliyorsun, okullar tatile girdiği günden beri bende inziva'ya çekilmiştim. Birazcık ara vermek istedim sadece. Bu sırada bir çok kitap okudum ve zaman geçirmeye çalıştım. Zaten bu konulardan daha önce şuradaki yazımda sözetmiştim. O yüzden fazlada uzatmadan saadet'e gelmek istiyorum. Bir kitap daha bitirdim ben. Evet, mutluyum ve okuduklarımı yazmaya da devam ediyorum. 

Okuduklarımın bir çoğu sürükleyici konularından dolayı, siz okurlara önerilecek kadar güzel diye düşünüyorum. Ve yeni bir kitap ile Okudum serisine devam ediyorum. Serinin üçüncü yazısına  Bernard Dryer - Şüphe adlı kitabı ile devam ediyorum. Kitabın konusu ne kadar acı ve dram dolu olsada şunu belirtmeliyim ki, okuyucu'yu sürüklemesine nazaran kötü ve basit bir anlatımı vardı. Üstelik bir çok kelimede yazım hatası vardı.Çevirilerde cabası. Bu sebepten dolayı biraz sıktı diyebilirim. Kitabın bazı kusurlarıda olsa, okumaya değerdi! :) 


Kitabın Konusu:

Savaş dönemlerinde geçen; sürükleyici, özlem, acı, pişmalık ve şüphe dolu bir hikaye. Bütün bu bileşenlerinden dolayı The Pianist filmine çok çok benziyordu. Kitabı sevmemdeki en önemli etkende kısmen buydu.


Savaş döneminde uzak topraklarda görevde olan Rip, acı bir ölüm haberi ile küçük bir bavul toplayarak eski bir gemi ile, yıllarca uzak kaldığı, ait olduğu cografyaya tekrar dönmesi gerekir. Eşinin ölüm haberini almıştır. Son zamanlarda eşi ile olan sancılı ilişkilerine rağmen Rip, eşinin intihar edeceğini düşünmüyordu. Acaba eşini intihara sürükleyen kedisimiydi. Yoksa Albaydan gelen mektupta yazan intihar, bir aldatmacamıydı ? Eşi neden ölmüştü ? 


Kitap Hakkındaki Görüşüm:

Her ne kadar konusu ilgi çekici olsada, anlatım ve üslup pekte iyi değildi. Kitabı okurken çok kopukluk yaşadım. Hatta günlerce okumadım bile. Ama gerçekten kurgu olarak gayet başarılıydı. Cinayet'in gizemi bambaşka birşeydi. En büyük eksiklik ise çeviriydi. Çeviride düzgün olsa daha iyi olurdu.

KİTAP HAKKINDA DETAYLAR:
Yazar: Bernard Dryer
Yayınevi: Kalipso yayınları
Çeviri: -
Sayfa:208
Puanım: 4/5

16 yorum:

 1. En sevmediğim kitap son paragrafta yazdığın gibi kitabı okumaya başlayıp da bir türlü sonunu getirememek ya da "bitse de kurtulsam" düşüncesi içinde kitabı okumak insanı çıldırtabiliyor. Dediğin gibi çeviren büyük ihtimalle. Ben de bugün yeni 15 kitaplık son bahar serime başladım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Mustafa :) Evet, ne yazıkki bu garip çıkmaza girince insan kendini çok garip hissediyor. Kitabı okumak ile okumamak arasında kalıyorum çoğu zaman bende.Ama bir kitabı okumadan yarım bırakıp başka bir kitaba geçincede çok üzülüyorum. Garip takıntıları olan bir deliyim sanırım :) Elime aldığım kitabı adam akıllı sonuna kadar okuyamazsam hep aklımda kalıyor o kitap. Vicdan azabı bile çekiyorum yahu :D Mesela şuradaki yazım buna en iyi örnek.
   Benimde uzun bir süredir okumayı düşündüğüm bir kitap serim var ama bir türlü nasip olmuyor. Tess Gerritsen'in Rizolli & Isles serisine başlayacağım ama hep araya kitaplar giriyor. Bugün ise boş bulunup yeni bir kitaba başladım. Nasipse eğer elimdeki kitabı bitirir bitirmez Tess serisine başlayacağım...

   Sil
  2. Aynı hisleri bende yaşıyorum. Okumaya başlayana kadar acaba okusam mı yoksa başka işlerle mi ilgilensem diye düşünüyorum. okumaya karar verdiğim zaman da hiç bırakası gelmiyor insanın. İşte ordaki ince çizgi çok önemli oluyor. Eğer o çizgiyi kitap okumaktan yana kullanıp bunu bir alışkanlık haline getirdiğin zaman gerçek bir okuyucu olduğunu düşünüyorum :)

   Sil
  3. İşte bu kararsızlığın sonucunda kararını okumaktan yana kullanmak iyi birşey aslında :) Bazen sıkılır olsakda denemeye değer :)

   Sil
 2. piyanist filmi çok etkilemişti beni..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, gerçekten etkileyici bir filmdi. Filmi sevdiğine göre konu olarak bu kitabıda seversin diye düşünüyorum :)

   Sil
 3. Yazıların gayet güzel, açıklayıcı ve yönlendirici. Naçizane bir tavsiye olarak site tasarımını değiştirmeni öneririm.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Muhammet, güzel yorumun için teşekkür ederim. Tasarım olarak sade bir tasarımdan yanayım ben. Yani böyle, sade bir site güzel diye düşünüyorum. Kişisel bir blog olarak, gösterişli bir tasarıma ihtiyaç duymuyorum ^^

   Sil
 4. Kelime hataları olan kitaplara uyuz oluyorum:) Ancak bana hitap eden bir roman.Aklımda bulunsun:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Kitap Cumhuriyetim; Kitapta kelime hataları olmasına ragmen, konu olarak ilgi çekici bir kitaptı :) Çeviri biraz daha iyi olsa çok güzel olurdu tabii ki.

   Sil
 5. Çok ara vermemek lazım... Yeni geldim buraya, sevgiler... :) Kitapları seviyorsanız ben de beklerim Kafa'ya! :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Kafa Dergi, hoşgeldin :) En kısa zamanda gelirim Kafa'ya :)

   Sil
 6. Güzel bir eleştiri olmuş. Okumayacağım kitaplar arasına ekledim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel bir eklenti demene rağmen okumayacağın kitaplar arasına eklemen çok ilginç.

   Sil
  2. Anlatım ve üslup iyi değildi. Çeviride eksiklik vardı. Günlerce okumadım. Puanım 10 üzerinden 6. Bu eleştirinizden dolayı okumamaya karar verdim. Güzel olan sizin eleştiri şekliniz.

   Sil
  3. Evet, anlatımı üslunu ve yazım hataları kitabı sıkıcı hale getirmiş olsada yinede okumaya değer bir kitap bence.

   Sil

Yorum yapabilmeniz için gmail hesabınız ile oturum açmış olmanız gerekmektedir. Yorum yapmadan önce Google hesabınızın açık olduğuna emin olun.