Bitmedi, yazacağım daha... Yazmazsam ağlayacağım çünkü, alçakça olacak biraz... [Turgut Uyar]

14 Ağustos 2015 Cuma

Uzun Hikâye [Derin İzler Bırakanlar #03]

Derin İzler Bırakanlar adlı yazı serisinin bir sonraki yazılarının ne zaman geleceğini bilmediğimi, daha önce serinin ilk yazısında söylemiştim. Zira bu seride, sadece; beni derinden etkileyen kitap-film-müzik vs içeriklere yer vereceğim. Böylelikle ilerleyen günlerde çok daha iyi ve duygu yüklü bir nostalji yaşayabilirim diye düşünüyorum. Serinin üçüncü yazısında Uzun Hikâye filmine yer vermeye karar verdim. Film ilk başlarda bende siyasi bir film izlenimi bırakmıştı. Bu yüzden pekte izlemek istememiştim. Bilirsin siyasi içerikli kitap ve filmlerden hoşlanmam. Daha doğrusu siyaset ve politika'dan hoşlanmam. Ancak filmin ilerleyen dakikalarında gelişen olaylar beni etkilemeye başladı. Film; garip, güzel ve kıskandıracak türden bir aşk hikâyesine dönüşmeye başladı. Film izlenilmeye değer türden...
Filmin Konusu:

Haksızlıklara bir türlü katlanamayan Ali, bu huyu nedeni ile yerleştiği kasabalarda pekte sevilmeyen biridir. Fakat Ali aslında çok iyi bir insandır. Sosyalist lâkaplı Ali, her zaman hak, hukuk ve eşitlikten yanadır. Münire'ye Aşık olan Ali, Münire'yi kaçırmak zorunda kalır. Ve pekte uzun olmayan hikâyeleri tam olarak bu anda başlar. Ali, canından çok sevdiği eşi ve oğlu Mustafa ile birlikte kasaba kasaba gezmek zorunda kalmaktadır. Zira haksızlığa tahammül edememesinden dolayı sürekli birilerinin ayağına basarak sürgün edilir. Geçimini daktilo bilgisi, kâtiplik ve muhasebe kaydı tutmak ile kazanan Ali ve Mustafa'yı zor günler beklemektedir.


Film Hakkındaki Görüşüm:

Münire'nin başına gelen bu kötü olay olmasaydı, film çok daha güzel olabilirdi. Şayet ben bu filmde Ali ile Mustafa'nın hayatından çok Ali ile Münire'nin yaşamına tanık olmak isterdim. Ama yinede film çok güzeldi. İzlemeyen çok şey kaybeder.! 

Puanım: 4/5

12 yorum:

 1. geçmişteki siyasi olayları izlemeyi severim. Tarihimizdeki hangi olayların olduğunu sonucunda neler olduğunu bilmek güzel bir şey bence. Bu tarzda başka bir film tavsiye edebilirim. İsmi Maden. Baş rollerinde Tarık Akan ile Cüneyt Arkın oynuyor. Açık hava sinemasında izlemiştim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Ali Emre :) Aslında ben siyasi şeylerden hoşlanmam ama izledim bu filmi, güzel bir filmdi. Maden filminede bir ara bakacağım :) Merak ettim ^^

   Sil
 2. Siyasi tarihi anlamak ve insan davranışlarını öğrenmek açısından filmler izlenilebilir, kitaplar okunabilir. Siyasi ve dini kavgalar hep dogmalar ve fanatizm yüzünden çıkıyor. Her şeyden önce insanız, içsel dünyamız ve duygularımız hep aynı. Önemli olan neye inandığımız değil; önemli olan birbirimize karşı insancıl davranıp davranamadığımız. Siyaseti sevmemekle iyi ediyorsun. Sevilecek bir şey değil ki! Film listemi bitirince buna da bakarım. Zaten bilim kurgu kategorisinin çok dışına çıktım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zafen fanatizm denen illet yüzünden, nefret ediyorum siyasetten. Hiç bir siyasiyi sevmiyorum. Çok itici birşey. Filme dönecek olursam, film çok güzel ve etkileyiciydi. :) Farklı ketegorulilerde film izlemek iyidir, bilim kurguya ara vermelisin :)

   Sil
 3. Çok güzel ve çok beğenerek izlediğim bir film'di , yarın atv de yine çıkacak ben yine seyredeceğim inşallah, izlemeyenlere buradan tavsiye ederim pişman olmazlar güzel bir filmdi teşekkürler mustafa

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten harika bir filmdi, derin izler bırakanlar adlı seriye ekleyecek kadar sevmiştim bu filmi. Kırk kerede izlesem yinese sıkılmadan izlerim. Seninde bu filmi izlemiş ve sevmiş olman çok güzel :)

   Sil
 4. Kitabını da okudum, filmini de izledim. Gerçekten çok çok etkileyiciydi.
  Bu arada yeni bir blog açtım desteğinizi bekliyorum.
  Site adresim: http://zincifrefikriyat.blogspot.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,

   Kitabını okumadım ama filmin gayet güzeldi. En kısa zamanda dönüş yapacağım ^_^

   Sil
 5. Gerçekten de muhteşem bir filmdi. Dediğiniz gibi ilk başlarda ben de siyasi olaylar geçecek dedim, ama şükür olmadı. Güzel bir film yorumu olmuş elinize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selam Musa, güzel yorumun için teşekkür ederim. Evet film bir hârika idi :) İzlemiş olup filmi beğenmene sevindim doğrusu :)

   Sil
 6. 2 sene önce izlemiştim çok güzel bir filmdi ve şefin sürekli yeni tanıştık ama çok iyi bir adam demesini hatırladım, iyi oldu güldüm valla :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selam Mustafa. Evet şefin o sözünü bende hatırladım şimdi :) Hatta bir sahnede de Ali, müdür için "yok şerefsiz bir adam ama iyi anlaştık" gibi bir cümlede kurmuştu. Ve genel olarak film çok ama çok güzledi...

   Sil

Yorum yapabilmeniz için gmail hesabınız ile oturum açmış olmanız gerekmektedir. Yorum yapmadan önce Google hesabınızın açık olduğuna emin olun.