Bitmedi, yazacağım daha... Yazmazsam ağlayacağım çünkü, alçakça olacak biraz... [Turgut Uyar]

6 Kasım 2015 Cuma

Arşiv Yapma Hastalığı Ve Tumblr'ın Etkisi (Tumblr'dan Veri İndirme)

Tumblr'a olan bağımlılığımı hemen hemen her yazımda dile getiriyorum. Genelde (hatta büyük çoğunlukla) tumblr'ı mobil'den ziyaret ediyorum. Pc başında tumblr'a pek nadir girenlerdenim. Tumblr kullanmanın insanda hastalık olacak derecede bağımlılıkları olabiliriyor. Bunlardan biride arşiv yapmak :) Evet, her Tumblr kullanıcısı gibi bende; gerek blogumda'ki yazılarımda kullanmak için, gerekse farklı amaçlar için reblog yapmak yerine verileri indirmeyi tercih ediyorum. Reblog'da aslında bir çeşit depolama/arşivleme yöntemi ama, veriyi tumblr'da paylaşan hesabın postu kaldırması durumunda o veriye bir daha ulaşamama durumu var. Birde her an internete hızlı şekilde erişememe durumuda var tabii ki... Bütün bu sebeplerden dolayı, verileri bilgisayarıma indirip o şekilde saklamayı tercih ediyorum. İlerde mutlaka lazım oluyor bunlar ;) 
Tumblr'dan veri indirme
Bahsettiğim gibi, tumblrı sürekli mobilden ziyaret ettiğim için, hızlı ve pratik bir şekilde verileri indirmek için telefonumda küçük bir uygulama kullanıyorum. Tumblr'dan video, gif ve fotograflar gibi içerikleri çokça indiren biri olarak kullanmış olduğum uygulamayı sizler ile paylaşayım dedim. Kullanabileceğiniz uygulamaların adı "Tumbloader" veya  "Tumblr Video Downloader" Ayrıca pc üzerinden yada mobilden, şu siteyide kullanabilirsiniz... Bkz; http://www.downloadvideosfrom.com/Tumblr.php

Uygulamamızı indirdikte sonra tumblr'da gezinebilir ve artık istediğimiz içerikleri yukarıdaki gibi (video, fotograf, gif vs.) indirebiliriz. Sahi, sizlerde benim gibi internet üzerinde rastladığınız içerikleri sıkça indiriyor musunuz ?

4 yorum:

 1. Vaktiyle indirmiş olduğum şeylerin bir çoğunu sildim. Mesela e booklar. Bir ara belgesel merakımız vardı. Şimdi onların bile bazılarını siliyorum. Zaman geçtikçe insanın bakış açısı değişiyor. Ve lazım gibi görünen şeylerin o kadar da gerekmediği anlaşılıyor. Fakat bunları silmekle uğraşmak bile vakit gerektiriyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Yolcu, size katılıyorum. Gerçektende insanın alışkanlıkları zamanla değişiyor.. Bundan şuradaki yazımda bahsetmiştim zaten, tıklayıp okuyabilirsin :)

   Sil
 2. Çok teşekkür ederim ihtiyacım vardı bir türlü bulamamıştım, http://yusufkarakaya.com.tr

  YanıtlaSil

Yorum yapabilmeniz için gmail hesabınız ile oturum açmış olmanız gerekmektedir. Yorum yapmadan önce Google hesabınızın açık olduğuna emin olun.