Bitmedi, yazacağım daha... Yazmazsam ağlayacağım çünkü, alçakça olacak biraz... [Turgut Uyar]

6 Eylül 2015 Pazar

Canan Tan - Yüreğim Seni Çok Sevdi [#Okudum04]

Uzun zamandır bir kitaba böyle fazla bağlanmamıştım. Bu tür şeyler çok nadir oluyor bende. Her kitabı böyle sevemiyorum ne yazıkki. Mesela bir örnek vermek gerekirse; bir çok yazımda'da belirttiğim gibi Hande Altaylı, Tess Gerritsen, Osman Aysu, Emre Karataş ve Canan Tan, büyük hayranlık duyduğum yazarlardandır. Onlar farklı insanlar... Farklı bir yaşam tarzına, farklı bir havaya sahipler. Ve yazdıklarını okuyunca sizde o havayı yaşıyorsunuz ister istemez. Daha önce Piraye'yi okuyunca bu duyguyu yaşamıştım. Evet, "Yüreğim Seni Çok Sevdi"de bambaşka bir kitaptı. Her gün düzenli olarak zamanımı ayırdığım bu kitabı bir gün okumazsam, "Acaba ne oldu Aslı'ya" diye düşüncelere dalıyordum. Canan Tan'ın her kitabı bu şekilde bağımlılık yapıyor sanırım, bu konuda kendi adıma kesin ifade ile konuşabilirim... Ayrıca bu roman içinde, bir çok Nazım Hikmet şiirlerine rastlamak mümkün. Zaten Canan Tan'ın bir Nazım Hikmet hayranı olduğu Piraye'den belli oluyordu ^^ O yüzde bu kitaptaki şiirler hiçte sürpriz olmadı benim için :) İçinde şiir olan kitaplar aslında çok şey anlatmaya çalışıyor, fakat kelimelere dökülemiyor o hisler. Ve belkide bu yüzden, daha önce yazılmış olan dizelere bırakıyorlar sayfaları...

Bu yazı, bugüne dek yazmış olduğum Okudum serisindeki yazılarda biraz farklı bir yazı oldu sanırım. Hâlâ kitap hakkında pek birşey yazmadım. Konu daha fazla dağılmadan kitap ile ilgili yazmaya başlayayım o zaman. Adından da anlayacağınız gibi, aşk üzerine yazılmış olan bu kitapda "o kadar da kolay değil o işler" şeklinde düşüncelere kapılmama sebep olan bir çok konu vardı. Yazar kitabında buraları atlamışmı, kendi yaşamına göre uyarlamışmı yoksa işin içinden çıkamam düşüncesi ile es geçmişmi orasını bilemem ama yüksek dozda hayal gücü ile yazılmış, bana,  hatta aşk'a  ters düşen bir çok nokta vardı. Tek tek anlatacak olsam emin olun sayfalar sürer ama çok uzatmakta istemiyorum ben. Böyle bir aşkta olmaz be arkadaş. İnsan severde böyle yaparmı. Hâlâ anlamadığınızı biliyorum. O yüzden çok uzatmadan saadete geleceğim. İşin özü şudurki; eski sevgilide asla arkadaş olmaz. Bir insan sevgilisinden bir şekilde ayrılmış ise (isteyerek yada istemeyerek) yollar bir kere ayrılmıştır ve asla kesişemez ve kesişmemelidir. Ama bu kitapta oluyor böyle şeyler. Bu konu ile ilgili olarak daha önce şuradaki yazımda, okuduğum bir başka kitapta geçen söz üzerine bayağı bir âhkam kesmiştim. O yazımıda okuyabilirsiniz.  Gerçekten anlam veremedim böyle bir durumda, acaba ilişki üzerine bu düşünceye sahip olan tek kişi benmiyim diye uzunca düşünmeme sebep olmuştu bu kitap. Her ne kadar karmaşık hisler yaşamama yol açmış olsada bağımlılık yapan bir kitaptı.!

Kitabın Konusu:

Aslı... Bu kitabın ana karakteri Aslı. Üniversite öğrencisi olan Aslı okul yıllarında hiç sevmediği, nefret ettiği Murat ile bir süre sonra aşk yaşamaya başlar. (Zaten hepte nefretle başlarmışya aşklar- "güya") Evet, nefret zamanlar yerini aşka bırakır. Şiirsellik olarak adlandırılan bu duygusal bağ Aslı ile Murat'ı birbirine bağlar. Murat zaman zaman Aslı'ya Nazım Hikmet dizelerinden okuyup Aslıyı kendine aşık eder.  Ama ne varki bu aşk çokta uzun sürmez. Murat'ın zengin ailesi Aslıyı kendi ailelerine lâyık görmeyerek bu ilişkiye engel olurlar. Bütün bunlar yaşanırken Aslı hanım ise üniversiteyi biritip Amerikada master yapmaya gider. Aslı Amerika yollarında iken Murat hâlâ Aslı'ya aşıktır. 

Oysa Aslının hayatı master sırasında çoktan değişmeye başkamıştır. Aslı hanımımız bir süre sonra eğitim gördüğü üniversitedeki profösör Robin ile yakınlaşmaya başlar.(Haydaaa!) Robin, hayatını edebiyata adamış bir adamdır. Aslıya aşık olan Robin, yaşına başına bakmadan Aslı ile olan yakınlaşmaları üzerine birkaç dize okur. Aslının, edebiyat düşkünü Robin'e aşık olmaması için, hiç bir neden kalmamıştır artık. Robin farkında olmadan tüm şartları çoktan sağlamıştır. Çaktırmadan şiirler ile duygularını Aslıya iletmeye çalışır. Şiirlerin akımına kapılan Aslı bir anda kendini Robin ile evli bulur. Zaman ilerledikçe aşk evliliği değilde mantık evliliği olarak adlandırmış olduğu bu ilişki yürümemeye başlar. Yıllar sonra Robin ile olan evliliğine son veren aslı geri dönüp Türkiye'ye yerleşir. Fakat artık hiç birşey eskisi gibi değildir. Peki murat ne âlemde dersiniz ? 

Kitap Hakkındaki Görüşüm:

Gariplikler ve çelişkiler ile dolu olan bu romanda bana göre, olmaması gereken bir takım olaylar oldu. Tabii ki bir kitap bu. Ne olacağını merak içinde okumaktan başka bir şey gelmezdi elimden. Bende öyle yaptım zaten. Kitap baştan sona betimlemeler ile doluydu. Roman'ı Roman yapan betimlemelerdir fakat bu kitapta biraz fazla betimleme vardı sanırım. Betimlemeleri ile beraber etkileyici ve sürükleyici bir kitaptı. Elimden düşürmeden okudum diyebilirim. Okumadığım her saniye aklım kitapta kalıyordu. Piraye'nin üzerine bu kitabıda okuduktan sonra Canan Tan'ın diğer kitaplarınıda okumaya karar verdim ^^ KİTAP HAKKINDA DETAYLAR:
Yazar: Canan Tan
Yayınevi: Altın Kitaplar
Sayfa:459
Puanım: 5/5

26 yorum:

 1. Ben de hiç bir kitabı bu kadar okumam gerektiğini düşünmemiştim. Şimdi acayip merak konusu oldu bende. Okumasam olmayacak :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Kahve Yanı,

   Gerçekten güzel, sürükleyici ve etkileyici bir kitaptı. Okumanızı tavsiye ederim. ^_^

   Sil
 2. Biliyor musun Mustafa, son zamanlarda okuduğum en içten, en eğlenceli ve keyifli kitap yazısı bu oldu:) sonuna kadar gülümseyerek okudum:) şu içten anlatım tarzın gerçekten çok hoş:) paylaşım için teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Acemi Dünyalı,

   Güzel görüşlerin için teşekkür ederim ^_^

   Sil
 3. Canan Tan'ın bi tek eroinle dans kitabını okumuştum o da yine çok güzel bir kitaptı okumak isterseniz öneririm. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Abdullah İskifoglu,

   Zaten yazının sonunda belirttiğim gibi, fırsat buldukça yazarın diğer kitaplarınıda okuyacağım. Önerin için teşekkür ederim ^_^

   Sil
 4. Canan Tan'ın kitaplarını okurken yanımda mutlaka selpak ve türevleri olurdu. Birçok kitabını okudum ama bu kitabın yeri başka. Salya sümük ağladım evet ama çok sevdim. Klasik bir konusu var ama çok güzel ya :) Diğer kitapları da güzel ama yazar ağlatmaya bayılıyor. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Lily,

   Yazarın tarzını gerçelten çok seviyorum. Bu güne kadar beni ağlatamamış olsada beni gerçekten çok etkilemişti. Evet, sanırım bahsettiğiniz gibi; bu kitabın yeri başka ^_^

   Sil
 5. Okuduğum en güzel Nazım kitaplarındandır. Bir şairi sevmenin en güzel yöntemi bu kitap.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Mehmet, gerçektende bir anlamda şairi sevdiren bir kitapdı. Bol bol Nazım Hikmet dizeleri vardı.

   Sil
 6. Psikolog Abla'nız artık burda... Hepinizi bekliyorum!
  psikologabla.blogspot.com :)

  YanıtlaSil
 7. Kitaplarla ile yaşam birleştiği zaman; kitapların değeri ve yaşamımıza katkıları anlaşılıyor. Yaşamı okumaya ve yazmaya devam edelim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Katkıları saymak ile bitmiyor gerçekten ^_^ Güzel kitaplar ile okumaya ve yazmaya devam...

   Sil
 8. En son sanal aşklar kitabını okumuştum Canan Tan'ın. Hikayelerden oluşuyordu. Okumadıysan tavsiye ederim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Naz, o kitabı adını ilk defa duydum ^_^ Okumak isterim :)

   Sil
 9. Vay be zamanında okuyup beğenmiştim bu romanı.Ancak Tan da bir süre sonra kendini tekrarlamaya başladı Bir kalıbın dışına çıkmalı artık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Piraye ile hemen hemen aynı türden bir kitapdı. Aşktan başka bir konu yok kitaplarında sanırım. Oysa Tess öylemi ? Adeta tek nefeste okutuyor kendini ^_^

   Sil
 10. Hediye aldığım Zülfü Livaneli'nin Serenad kitabını saymazsak, Türk yazar okumadım desem yeridir. Bu konuda ki eksikliğimi en kısa zamanda kapatmak istiyordum. Bunun için Canan Tan iyi bir başlangıç olabilir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canan Tan güzel bir başlangıç olabilir. Ancak, kitaplarında aşktan başka birşey bulamayacağını unutma. Eğer aşk değilde polisiye/gerilim/cinayet okumak istersen türk yazar olarak Osman Aysun kuşkusuz en iyisidir. Ama evrensel olarak polisiye/gerilim/cinayet dalının kraliçesi Tess Gerritsen'dir :)
   Keyifli okumalar.!

   Sil
 11. Merhabalar.
  Kitap sizi çok etkilediğine göre, hem konusu, hem dili, hem de anlatımı çok güzel olmalı. İnşAllah okuma fırsatı bulurum.
  Selam ve dualarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten çok etkileyiciydi, okumanız tavsiye ederim :)

   Sil
 12. Mustafa, kitabı daha önceleri başka bir arkadaşım daha tavsiye etmişti ama okuyamamıştım ayrıca sen de kitabın konusunu ve kitap hakkındaki görüşlerini çok güzel ifade etmişsin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumun için teşekkür ederim Sercan ^_^ Bu kitabı okumanı şiddetle tavsiye ederim. Okuduktan sonra pişman olmayacağına eminim :)

   Sil
 13. tee lisede okuduğum ilk romanı Canan Tanın.. çok da sevmiştim. yazıyı okuyunca tekrar canlandı gözümde..Aslıya Robinle evlendiği için fazlasıyla kızmıştım hatta :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu kitap fena halde iz bıraktı bende. Şuan dahi anımsar gibiyim olanları. Robin ile evlenmesi benide şaşırttı ve tabii ki sözde aile baskısı ile Muratında evlenmiş olması ve bunlar azmış gibi Aslı adında kızı olması... Daha neler neler... Genel olarak çok iyiydi kitap. Canan Tan çok iyi yazıyor... Diğer kitaplarınıda okuyacağım. Kendisini ve kitaplarını seviyorum.

   Sil

Yorum yapabilmeniz için gmail hesabınız ile oturum açmış olmanız gerekmektedir. Yorum yapmadan önce Google hesabınızın açık olduğuna emin olun.