Bitmedi, yazacağım daha... Yazmazsam ağlayacağım çünkü, alçakça olacak biraz... [Turgut Uyar]

15 Eylül 2015 Salı

Tablete Format Nasıl Atılır?

Tabletler artık hayatımızın her alanında yer alıyor! Hatta tabletsiz, telefonsuz bir hayat düşünemeyenlerdenim diyorsanız burada yazanları bilmenizde fayda var. Çeşitli sebeplerden dolayı tabletinize format atmak isteyebilirsiniz. Bu çok normal ^^. Tabletinizde virüs olabilir, süpheli dosyalar olabilir yada desen şifresini vs unutmuş olabilirsiniz. O halde format atma zamanı gelmiş demektir. Peki format işlemini nasıl yapacağız ? 

Bu yazımda tecrübelerim ile birlikte tabletlere format atmayı anlatacağım. Normal bir bilgisayar kullanıcısı olarak söylediklerimi adım adım takip ederek cihazınıza format atabilirsiniz. İnternetten cihaz modeline göre yazılım dosyası /ROM indirip kurma efsanesini bir kenara bırakın. Fabrika ayarlarına geri döndermek varken neden bu tür şehir efsaneleri ile uğraşalımki ? Yazacağımız tek satır kod ile tabletimize "hard reset" komutu vererek dakikalar içerisinde tableti fabrika ayarlarına döndürebiliriz. Ancak işleme başlamadan dikkat edilmesi gereken bir kaç husus var; 
 • İşlem sırasında tabletin şarj oranı %50'nin üzerinde olmalı. İşlem uzunluğu tablet modeline göre değişiklik gösterdiğinden dolayı, format sırasında, henüz işlem bitmemişken cihaz kapanır ise cihazda kalıcı hasara yol açabilir.
 • Şarj oranı %50'nin üzerinde olan tablet, işleme başlamadan önce power tuşu ile kapatılmalı.
 • Tablette SD kart (Hafıza kartı) girişi olup olmadığı kontrol edilmeli.(Eger SD kart girişi yok ise, rom dosyası bulmak zorundasınız, şimdiden kolay gelsin.) 
 • İşleme başlamak için ihtiyacımız olan tek şey sadece bir SD kart.
Haydi başlayalım o zaman.! Bilgisayarımızda yeni metin belgesi açarak şu komutu yazıyoruz; 


--wipe_data

Bu işlemi yaptıktan sonra dosyamızı kaydederken dosya adını ve dosya uzantısını şu şekilde kaydediyoruz; 

factory_update_param.amlDosyamızı bu şekilde kaydettikten sonra metin belgesini hafıza kartımıza atıyoruz. Hafıza kartımızın içinde bu metin dosyasında başka hiçbir dosyanın bulunmamasına dikkat ediyoruz. Cihaz kapalı iken hafıza kartını tabletimize takıyoruz. Power tuşuna basılı tutarak aynı zamanda ses kısma(-) tuşunada basılı tutuyoruz. (Bazı cihazlarda + tuşuda olabilir) Yaklaşık 5 saniye sonra ekranda yeşil, android robotu (Android logosu) ile karşılaşacağız ve ardından aşagıdaki fotografdaki ekran ile karşılaşacağız.
Google görsel aramalarda alınmıştır. Kaynak;
http://www.reeder.com.tr/selekt/forum/img/a8i-factory-reset-1.jpg
Bu esnada cihazın dokunmatik özelliği pasif halde olacağı için ses açma kapama (+,-) tuşları ile yukarı aşagı hareket ederek recovery (kurtarma) yazısının üzerine gelerek power tuşuna basmamız yeterli olacaktır. Artık geriye yaslanıp kurulum işleminin bitmesini bekleyebilirsiniz. Recovery yazısına power tuşu ile tıkladıktan sonra, hala aynı ekranda iseniz cihazı kapatıp açabilirsiniz.(Recovery konutumu bir kere seçmeniz, hafızayı sıfırlamak için yeterli olacaktır. Artık cihazı kapatıp açabilirsiniz.)

Not; 
Ben Casper Via T8 marka cihaz üzerinde uyguladım ve sorunsuz şekilde format işlemi gerçekleştirdim.Umarım sizinde işinizi görür. ^_^ 

8 yorum:

 1. Bunu bilmiyordum teşekkürler. Tablet kafayı yediği zaman uygulayım:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bahsettiğim gibi, ben uyguladım ve %100 oluyor. Deneyebilirsiniz ^_^

   Sil
 2. Faydalı bir paylaşım olmuş, Bilmeyenlerin işine yarayacaktır. Paylaşım için teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Elimden geldiği kadar anlatmaya çalıştım. ^_^ Faydalı olması dileğiyle :)

   Sil
 3. Selam Mustafa, az önce yorum gönderirken ekran dondu, gitmedi sanırım, tekrar gönderiyorum:) Ben bu format işlerinden hiiiç anlamıyorum Mustafa, ama sen o kadar açık seçik ve anlaşılır bir dille yazmışsın ki, belki bir gün ben bile yapabilirim:) teşekkürler paylaştığın için.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet acemi dünyalı, yorum onay panelinden sadece bu yorumun onay bekliyordu ^_^ Anlaşılan bir öncekini gönderememişsin. Format işlemi falan aslında zaman zaman gerekli birşey. Bende bilmiyordum, tablete format atmam gerekince araştırıp ögrenmiştim. İlk uygulamamda olumlu sonuç verdiği için buraya yazmaya karar verdim :)

   Sil
 4. üstad bende polygold d524 var sd card ile yazılım atabilirmiyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnan, o konuda bilgim yok üstadım. Atarsın, ama nasıl atarsın bilmiyorum :/ Hiç yapmadım :(

   Sil

Yorum yapabilmeniz için gmail hesabınız ile oturum açmış olmanız gerekmektedir. Yorum yapmadan önce Google hesabınızın açık olduğuna emin olun.