Bitmedi, yazacağım daha... Yazmazsam ağlayacağım çünkü, alçakça olacak biraz... [Turgut Uyar]

2 Ekim 2015 Cuma

Yenilik Gerekti Hayata...

Yenilik Gerekti Hayata...

İnsan bazen kedisi ile hesaplaştığı sıralar, yakın ve uzak geçmişine bir bakmalı. Bugün yaşadıkları ile ilgili olarak geçmişteki yaşadıkları ve yaptıklarının payı ne kadar büyük diye. Bu şekilde, sakin bir kafa ile düşününce daha sağlıklı ve mantıklı kararlar verebiliyor insan. Ve bende yaklaşık iki-üç aydır bu tür düşünceler içerisindeydim. Uzun süren bu beyin fırtınasının sonucunda bu düşünceler, birçok kararlar almama sebep oldu. Size göre bu kararlar, anlamsız ve saçma gelebilir, ama sonuçta bu benim hayatım - benim dünyam. O yüzden oldukça önemli kararlar bunlar. Şimdi o kararlardan bahsedeyim.

Az İnsan Çok Huzur.

Huzur elbette lazım. O olmazsa bir anlamda hayat duruyor benim için. Huzursuzluğa sebep olan en temel şey ise kuşkusuz insan ilişkileri. Bu anlamda daha huzurlu bir yaşam için insan ilişkilerimde çok daha fazla seçici davranmaya karar verdim. Hatta artık ince eleyip sık dokuyacağım. 19 yıllık şu hayatımda, hayatıma birçok insan girdi. Bir çok insan tanımış oldum. Bütün bunlara rağmen hâlâ zaman zaman kendimi yalnız hissediyorum. Kimseden hiç bir şey dahi isteyemiyorum. İstemek istemiyorum. Ama görüyorum ki bu düşünceye sahip tek kişi benim. En azından tanıdığım kadarıyla çevremdeki insanlar içinde böyle düşünen bir tek ben varım. Zira insanlar çok rahat şekilde istediği şekilde konuşabiliyor/istediğini isteyebiliyor. Ne garip değil mi ?

Dediğim gibi, 19 yıllık hayatımda ister istemez bir çok insan tanıdım. Ve istemesem de her yıl olduğu gibi bu yılda hayatıma yeni insanlar girecek. Ama bu 19 yıl içinde o kadar çok sahte kişilik tanıdım ki (on mu desem on beş mi desem bilemedim şimdi), insanlar hakkında tereddüt etmekten yoruldum. Ne yazık ki ben bir insan sarrafı değilim. Darbe yemeden, maskeler düşmeden kimseyi tanıyamıyorum. Zira bir baytar da değilim ve olanlardan sonra da söz konusu kişiye müdahale edemiyorum. E zaten huylu huyundan da vazgeçmez. Şu hayatta başka derdim yokmuş gibi birde onu yontmak ile hiç uğraşamam. Bu durumda yaptığım tek şey kocaman bir çizik çekmek. Böylelikle sorunun kesinlikle çözüme kavuştuğuna eminim.

Sonuç olarak; huzur ve sükunet içinde bir yaşam sürebilmek için biraz yalnızlığa ihtiyaç var. Nede olsa kalabalık içinde huzur, pekte mümkün olmuyor. Bu günden itibaren almış olduğum bu karar; hem sosyal yaşamım için, hemde aşağıda ki diğer kararlarımı gerçekleştirebilmem için oldukça önemli bir karar. Bu nedenle bu madde, benim için ilk madde. Az insan çok huzur!

Bolca Kitap.

Kitaplarım olmasa ne yapardım geçekten bilmiyorum. Hatta bunu düşünmek bile istemiyorum. Çoğu zaman kaçılacak tek yerim kitaplarım. Bu güzel duyguyu sizlere nasıl tarif edebilirim ki ? Anlayın işte, hiç kitap okumadınız mı ? Anlatamadığım bu duyguyu bilmiyor musunuz sahiden ? 


Benim bir kitaptır arkadaşım, muhabbeti yarım kalır...

Kitaplar ile ilgili olarak şu günlerde almış aldığım kararlardan biri ise, okuyabildiğim kadar kitap okuyup bitirmek. Bir ay içinde minimum iki kitap bitirmeyi hedefliyorum. Haziran 2016'ya kadar kaç kitap olur siz hesaplayın artık ^_^ Veee elbette bu kitaplar Okudum/Okuyun serisine dahil olarak karşınıza çıkacaktır. Huzurum ve kahvem olduğu sürece burada yazmaya devam edeceğim :)

Bolca Film.

Şu sıralar almış olduğum ve uygulamaya koyduğum en güzel karar her hafta en az bir film izlemek. Bunu uzun zamandır yapıyorum zaten. Eğer beni çok etkileyen, çok güzel filmler bulursam Derin İzler Bırakanlar başlığı altında paylaşıyorum. İncir Reçeli'ni  hâlâ unutabilmiş değilim. Film izlemek güzeldir. ^_^

Bu üç karar huzur ve sükunet içinde yaşamak için fazlasıyle yeterlidir diye düşünüyorum. Yanılıyor muyum acaba ?

17 yorum:

 1. Ben de sana katılıyorum Mustafa, iki tane gerçek dostun olduktan sonra, hayatta kendinle yapacağın çok şey var ve bunun için de çok da zaman yok bence. Daha çok kitap okumalı, daha çok film izlemeli, daha çok müzik ..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Böyle bir yorum ile karşılaşmak ne güzel :) Bu düşüncede yalnız değilim, ne güzel. Evet, gerçektende az ve öz insanlar ile huzur dolu bir hayat olunca hobilerine daha fazla zaman ayırabiliyor insan. Daha fazla kitap, daha fazla film ve daha fazla müzik...

   Sil
 2. Az insan çok huzur benim kendimi bildim bileli uyguladığım birşey. Çok insan tanırım ama biriktirmem. İyi birşey mi bilmiyorum. Böylede bazen insan kendini yalnız hissedebiliyor. En kötüsüde beraber yürümeye karar verdiğin o çok az insandan da hayır gelmediği zamanlar oluyor. O daha can sıkıcı ve acıtıcı oluyor. Çünkü gerçekten değer vermediğin hiç kimse senin canını öyle çok acıtamaz. Bir de dedin ya ben kimseden birşey isteyemiyorum diye. Aynen istemem istenilmesini de sevmem :) Bu yüzden yalnız kaldığında Çok yalnızım gel de diyemiyorsun. İşin var mı gelsene? , Buluşalım mı? Yok derse peki diyip yalnızlığınla kalıyorsun. Arayacak insan sayısı da az çünkü. Sonuç olarak bir kaç tane çerez arkadaşta biriktirmek lazım güzel vakit geçirmek için. Çok konuştum :D Yarama parmak bastın sanırım :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba tuuba, az tanıyıp biriktirmemekle çok iyi ediyorsun bence. Tamda benim yapmak istediğim şey bu. Bundan sonraki hayatımda da böyle olacağım. Yazımda da değindiğim gibi; birşey istemiyorum herkesten. Bazen çok çok çok zor durumda kaldığımda çok samimi olduğum sayılı kişilerde ufak tefek yardımlar alıyorum. Ama onun dışında sevmediğim, haz etmediğim kişilerin benden birşey istemesi hiç sevmediğim bir durum. O yüzdende ne ben ondan birşey isteyeyim nede o benden birşey istesin. Benden uzak olsun yeter. Yalnızlık konusunda da çerez kişilere hiçbir zaman ihtiyaç duymadım. Samimi olduğum kişiler genelde her zaman dışarda görüşebildiğim insanlar. Gerek görüşemeyecek durumdaysak, o zamanda evimde kitabımı okuyorum. Hiçbir durumda başka kişiyi aramam. Başkasıyla geçireceğim zamanı kitap okuyarak geçiririm daha iyi :) Hiç bir zaman o kadar düşmemek lazım, o yüzden sen her ihtimale karşı yakınlarında bir kitap bulundur ;)

   Sil
  2. Hiç ayırmıyorum yanımdan zaten :D

   Sil
 3. Tamamen çıkar ilişkisi üzerine kurulan dostluklar aynen de senin dediğin gibi oluyor. Bunlardan gerçekten bi zamandan sonra arınmak gerekiyor. Asalak bir ilişki oluyor. Fakat her şeyi tamamen kenara da atmamak lazım bence. Yeni kişiler tanıyıp, yeni dostluklar edinmeliyiz. Hayatımızda nelerin olacağını bilemeyiz ve gerçekten dostluklar insan psikolojisini yerine getiren en önemli ayrıntı olduğunu düşünüyorum. Diğer işleri her zaman yapabilirsin. Hayatında iyi insanlar, güzel dostluklar olması dileği ile :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhama Emre, öncelikle yorumun için teşekkür ederim :D Bazen herşeyi kenara atmam gerektiğini düşünüyorum. Ama gerçektende doğru bir karar olmayabilir. Ben bu güne kadar kurmuş olduğum gerçek dostuklar 'ın bana yeteceğini düşünüyorum. Başka kişileri tanımak bir nevi risk gibi birşey. Kimin nasıl biri çıkacağı hiç belli değilki. Kelekte çıkabilir yani :D Ben elimden geldiğince seçici davranmaya çalışacağım. Seninde söylediğin gibi; iyi insanlar ve güzel dostluklar kurabilmemiz dileği ile :)

   Sil
 4. Evet, kesinlikle haklısın Mustafa. Bu az kişi az insan olayını topluma uygulayınca da aynı rahatlık çıkıyor. Bundan 8 bin yıl önce dünya nüfusu milyonlarla ifade ediliyormuş. Az insan bol doğal kaynaklar... Her bakımdan dünyanın boku çıktı. Kitap ve filmler insanın hayal dünyasını geliştiriyor. Bencil ve dar görüşlü; yobaz, sabit fikirli olmamak için okumak çok önemli. Tabii ki ne okuduğumuz da çok önemli.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Mustafa :) Bu güzel yorumun; kuru kalabalığı bir kenara bırakıp, bu çılğın kalabalığın uğultusuna kulak tıkayarak, okuduklarım ve yazdıklarım ile meşgul olmam gerektiğini söylüyor gibi.Nede güzel şey bu ^_^ Az insan ve bol doğal kaynak olayı güzeldi gerçekten :) Kitap ve filmler gerçektende hayal dünyayı geliştiriyor. Bunu fark ettiğim andan beri bol film izleyip bol kitap okuyorum. Şu okul dönemlerinde ne kadar yoğun olsada, ayda minimum iki kitap, haftada da minimum iki film bitiriyorum. Ve bu gerçekten çok şey kazandırıyor ;)

   Sil
  2. Mustafa bu söylediğin şey'e Faşizm deniliyor. Böyle düşünmen çok üzücü.

   Sil
  3. Ben hiçte öyle düşünmüyorum.

   Sil
 5. Hayata dair böyle güzel kararlar alabilen ve bunları istikrarla uygulayabilen insanlara hayranım biliyor musun :) Ben de zaman zaman bunun gibi kararlar alacak oluyorum kendi hayatımda, ama ya bir şey oluyor cayıyorum ya da olaya bakışım tamamen değişmiş oluyor:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Acemi Dünyalı, ne olursa olsun aynı hatayı tekrar yapmayacağım. Bu büyük bir karar benim için. Gündelik yaşamımı etkileyecek olan önemli bir ayrıntı. Nede olsa bana herşeyden önce huzur lazım ^_^ O yüzdende az insan çok huzur diyorum. Her insan zaman zaman bu tür kararlar almaya gerek duyar. Yeni insanlar tanımaya tabii ki açığım ama kötü insanlar asla etrafımda dolaşmamalı. Hayatımda öyle kişiliklere yer yok. Bence sende cayma yolunu çiz gitsin işte...

   Sil
 6. Daha neler göreceksin kardeşim.30 küsür yılda ben de inanılmaz şeyler gördüm.Hele ki mesleki açıdan tam bir felaketti gorduklerim.Bolca kitap okuma kısmı çok güzel bir karar;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım kötü şeyler yaşamam :) Bu arada kitaplar candır :)

   Sil
 7. Hepsi birbirinden güzel kararlar kardeşim özellikle ''Az insan çok huzur'' çünkü insanın hayatında çok fazla insan olduğu zaman. Hep karışıklıklar oluyor. İnsanın 10 tane arkadaşı olacağına , sadece neşeli günlerinde yanında olan değil zor günlerinde de yanında olan 1 tane DOST olsun daha iyidir.

  Umarım kararlarını gerçekleştirebilirsin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Gökhan Ağabey, gerçektende öyle gerekli bir maddeki bu ; "Az insan çok huzur" Gerçektende huzur kaynağı ^_^ Kararlarımıda uyğulamaya başladım zaten, şimdilik herşey yolunda :)

   Sil

Yorum yapabilmeniz için gmail hesabınız ile oturum açmış olmanız gerekmektedir. Yorum yapmadan önce Google hesabınızın açık olduğuna emin olun.