Bitmedi, yazacağım daha... Yazmazsam ağlayacağım çünkü, alçakça olacak biraz... [Turgut Uyar]

12 Kasım 2015 Perşembe

Oldukça Kişisel...

İnsanoğlu ne garip bir varlık. Büyüme yada olğunlaşma denen dönemde insanın alışkanlıkları ve hayatı'da değişebiliyor. Geçmiş zamanda yaptığı küçük-büyük eylemler ilerleyen zamanlarda insanın pişmanlık sebebi olabiliyor... Hayatım boyunca aldığım birçok kararda henüz pişman olmadım çok şükür. Ancak bazı küçük şeyler pişmanlık sebebi olabiliyor. Mesela blog :) Yanlış anlaşılmasın sakın; blogum, benim pişmanlık sebebim değil. Sadece içerik ve kategori olarak bazı konularda yanlış adımlar attığımı düşünüyorum. Daha önce kullanmış olduğum ücretsiz domainleride sayarsam sanal dünyada yaklaşık üç yıldır blog yazarlığı yapıyorum ve bundan büyük keyif alıyorum. Kişinin yazması ve arşivlemesi güzel bir durum. Kopamıyorum artık blogdan. Bir yıl önce almış olduğum bu domain ile buralara kök saldım artık. Yaşadığım ve nefes aldığım sürecede burada yazmaya devam edeceğim zaten. Yazının başında da belirttiğim gibi blogum ile yanlış kararlar aldığımı düşünüyorum.(Henüz yeni fark etmişim) O zamanlar doğru olan o kararlar, şuan benim doğrularım değil... Kişisel Blog kavramı; yaşayarak, yazarak ve okuyarak oluşan bir olgu bana göre. Uzun bir süre blogları yakından takip etmeyen kişi bu ince ayrıntıyı göremez. 

"Bana göre kişisel blog; yazarın kendi hobilerinden, yaşamından, yaşam tarzından ve kendi iç dünyasından bahsettiği yazılarını içeren bir web günlüğüdür." Aslında uzun zamandır bu düşünceye sahip biriydim. Fakat her blogger gibi bende bir zamanlar ziyaretçi çekmek için ilği çekici olup, arama sonuçları ile ziyaretçi çekebilmek için teknoloji, android ve internet alanında yazılar yazmaya başladım.(Çok lazımmış gibi ! ) Amacıma ulaşmadımda değil. Hâlâ "whatsApp'da silinen mesajları geri getirme", "twitter kapak fotografı indirme" yada "facebook kullanmamak için nedenler" gibi konularda arama sonuçlarında üst sıralarda çıkarak ziyaretçi çekiyorum. Ama gel gelelim bütün bu yazılar benim için Kişisel Blog kavramına aykırı gelmeye başladı. Kişisellikten söz eden ben; neden sırf ziyaretçi gelsin diye böyle birşey yapıyorumki? Anlık olarak gelen ziyaretçiler için, ziyaretçi odaklı yazı yazmakatansa; sadece blogum için kişisel olarak yazarak, sürekli ziyaret eden sadık takipçilerim ile mutlu bir blog hayatı yaşayabilirim ^^. Yanılıyor muyum ? . Bir blog yazarı olarak sırf yazılarım çok okunsun diye teknoloji vs. alanında yazılar yazmamalıyım kanısına vardım. Kişisel Blog kavramının benim için neleri ifade ettiğini şuradaki sayfada uzunca anlatmıştım zaten :) Siz o yazımıda okuyabilirsiniz. 

Benim asıl anlatmak istediğim şey; Kişisel Blog olarak, bundan sonra sadece kitap/film yorumlarım, kişisel ve edebî yazılarımı yayınlayacağım. Android, internet ve teknoloji alanında ise sadece yaşadığım deneyimlerimi yazacağım. (Tablete format atma, sosyal medya hesabı silme gibi). Bütün bu yazılarıma da kategorilerde "Boş Dünyanın Boş İşleri" adlı bölümden okuyabilirsiniz. Bu güne dek yazmış olduğum bu tür teknoloji/android haberlerinden ibaret yazıların tümünü kaldıracağım. Bu günden itibaren tamamen kişisellik üzerine kurulu bir blog olarak yayına devam edeceğim. Okunucaksa bu şekilde okunsun yazılarım, aksi halde yalnızca kendim okumaya bile razıyım. Kahrolsun işi düşünce gelen ziyaretçiler:D 

29 yorum:

 1. Kahrolsun işi düşünce gelenler ne güldüm bu kısma.
  Kişisel blog en güzeli. Tabii bu yazan kişiyede bağlı. Zevk alıp almamasına.
  Benim kafamdaki delilikler ve deli ben blogda karışık kuruşuk yazılarda gizli.
  İstedigim gibi yazıyorum. Müzik defterimden secmeler yapıyorum.
  Bazen kendi hayatımı yazıyorum ama blog işte tamamen bana ait. Ben yani:)
  Sende öyle rahat edip zevk alıcaksan blog senin istedigin gibi yaz çiz:) en güzeli

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yani kısaca "tamamen kişisel" yada "oldukça kişisel" olarak tanımlıyorum ben :) Böylesi daha iyi :)

   Sil
 2. Mustafa hem anlıyorum hem de katılıyorum sana. içinden gelenleri yazdıktan sonra adamakıllı 5-10 tane okuyup seni anlayabilenin olsun yeter.))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beni anlamana sevindim Sercan :) Gerçektende az ve öz takipci kitlesine sahip olmakta yeterli birşey bence :)

   Sil
 3. Bence şahane bir karar. Hayırlı uğurlu olsun.

  YanıtlaSil
 4. ilk paragraflarda gülümsedim. kararın da güzel ki. ama önceki yıllarda yazdıklarını da iyi ki yazmışsın. şimdi daha derine incen demek ki. kutlarım. bu yazını da du bakayım linkini pazartesi koyayım bloguma. başkalarına da ışık olursun ki. ama diğer net ile ilgili faydalı yazılarından da yaz arada. ama mesela bir yazıya kısa kısa koy biçok şeyi. özet halinde filan yani :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Deeptone :) seni burada görmek güzel. Uzun zamandır ziyaretime gelmiyordun :) Bu yazıdaki kararımıda uzun yıllar uygulamayı hedefliyorum. Linki blogunda paylaşacağın için teşekkür ederim . Yinede yaşadıkça, farklı yazılar ile yayına devam edeceğim.

   Sil
 5. Evet, üzerini çizmek ile doğru ettin "işi düşüp gelen"lere. Bir de sövüp, sayıdırırlar. Doğru yoldasın, devam et böyle. Kişisel blog yazmak sabır ister. Kişisel blog yazmak bilgi ve ön görü ister, ayrı bir kültürdür... Teknoloji blogları zaten hep birbirinin aynı
  . Özellikle yabancı kaynaklardan al yapıştır mantığı var. Yaşamı kaydetmek güzeldir. Blog için yanlış kararlar alıyoruz bazen. Kategorilerde yani içerikte haklısın. İstediğini alıp bir daha uğramayan değil sürekli ve az bir ziyaretçi gerekli. Hatta ziyaretçi değil blog akadasligi gerekli. Çünkü blogger'lar daha çok birbirlerinin bloglarini okuyor ve yorum yazıyor. Sanattan sanatçı anlar değil mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Mustafa :) çokta kırıcı olmak istemediğim için üzerini çizdim :D Ben sadece ve sadece "kişisel" bir blog oluşturmak ve bu şekilde kişisel blogları keşfetmek takip etmek istiyorum. Blogları okumayı ve yorumlamayı çok çok çok seviyorum. Okuduğum her yazı bana bir ilham veriyor çoğu zaman. Blogların bu güzel yönünden dolayı fırsat buldukça akşamları bilgisayarımın başına geçip, blogları okuyup yorumlamaya çalışıyorum. Evet, blog dünyası farklı bir kültür. İşi düşünce gelen ziyaretçiler yerine, yine blog yazarlarından oluşan, sıradanlıktan uzak o güzel insanlar hep var olsun, o bana yeter :) Ve elbette sanattan sanatçı anlar :)

   Sil
 6. Çok ziyaretçi gelsin düşüncesiyle değil de kendimiz gibi yazdığımızda; fazla bir ziyaretçimiz olmuyor fakat kendimiz gibi insanlar geliyor. Bu da bizim için daha faydalı diye düşünüyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet. Bizi sadece bizim gibiler anlıyor. Ama olsun, böylede güzel sonuçta :) Herşeye rağmen bloglamak bir harika...

   Sil
 7. Merhaba,
  Deeptone'un duyurulası bloglar yazıları ne güzel, her seferinde yeni birilerini tanıyorum :)
  Çok takipçi çekme durumu zaman zaman beni de yoklamıyor değil ancak bir süre sonra boşa kendini zorlamak ve olmadığın biri gibi davranmana sebep olabiliyor... Ben de bu tarz yazılar yazdım, belki gene yazarım.. Ama yazmamalıyım, ben buyum gelen böyle gelsin en güzeli!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba pembe vosvos :) bloguma yaptığın ziyaretin için teşekkür ederim. Beni anlayan okurlara rastlamak çok güzel. Çok fazla kişi tarafından takip edilmeyi ve yorumlanmayı herkes ister ama sırf bunun için de kişi benliğinden vazgeçmemeli diye düşünüyorum. Kendin gibi doğal olmak her zaman iyidir :)

   Sil
 8. Merhaba ,
  İşte benim gibi yazan bir yazar daha ...
  Kesinlikle kişiselliğin içerisine katıksız içtenlik dışında bir duygu katılmadan yazılması gerektiğini düşünüyorum...
  Ayrıca blog yazmanın en güzel yanı yine tesadüf üzere size benzeyen ve belki de hayatınız boyunca tanımayacağınız insanlarla duygularınızı paylaşabilmek ve karşılık alabilmektir...
  Deep sayesinde buradayım ve bloğunuzu tanıdığıma mutluluk duyduğumu da belirtmek isterim. Sevgiler...
  www.grilady.blogspot.com.tr

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Gri Lady, güzel görüşleriniz için teşekkür ederim :) Gerçekten bende, tamamen kişisel içerikler yayınlayan bloglara hayranım ve o tür bloglar okumayı seviyorum. Tanışmak güzeldi Gri Lady, bağları koparmayalım.

   Sil
 9. bi sürü blog var iştee :)

  YanıtlaSil
 10. merhaba sade ve derinde gördüm bloğunuzu takibe aldım banada bekliyorummm

  http://misevimm.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Meltem, ziyaretin için teşekkürler. En kısa zamanda ziyarete geleceğim ^_^

   Sil
 11. Voov oldukça sert bir karar olmuş :) Aslında bende senin gibi düşünüyordum bir zamanlar, ama kendi kendime dedim ki hem teknoloji adına deneyimlediklerini yaz hemde diğer bir kategoride kitap/film yorumları veya kişisel yazılarını yaz. Bilmem doğru mu düşündüm? Senin yazılarını okuduğum kadarıyla hitap şeklin hoş ve yazıların okunası geliyor insana. Belki böylesi daha iyi olur senin içini yolun açık olsun :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Mustafa, bir çok blogger'ında benim gibi düşünüyor olması güzel :) Bence sende çok dogru düşünüyorum. Bu arada güzel görüşlerin için teşekkür ederim ^_^

   Sil
 12. Başta kendi için yazmalı insan sanırsam başkaları ne istiyor diye öyle bir gözle bakarsak bir üretim markasından farkımız kalmaz :)
  Yeni kararlar güzeldir bundan sonra istediğiniz bir şekilde yazabilmenizi diliyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet Arsu :) insan en başta kendi için ve kendi istediği için yazmalı. Gerisi boş yoksa :)

   Sil
 13. Harika bir karar olmuş. İnsan herşeyi önce kendi için yapmalı. Eğer mutlu oluyorsan gerisi teferruattır.

  YanıtlaSil

Yorum yapabilmeniz için gmail hesabınız ile oturum açmış olmanız gerekmektedir. Yorum yapmadan önce Google hesabınızın açık olduğuna emin olun.