Bitmedi, yazacağım daha... Yazmazsam ağlayacağım çünkü, alçakça olacak biraz... [Turgut Uyar]

1 Kasım 2015 Pazar

Pazar Yazısı #01

Çünkü hayat, güzel rüyaların haricinde kalan zaman dilimi...
Bir pazar günü. Hayat yine bir şekilde akıp gidiyor. İstesekte istemesekte. Ve bende artık her pazar günü içimden geçenleri buraya yazacağım. Evet, birde bu çıktı. Bunu yapacağım. O hafta, içinde bulunduğum duygu selini pazar günü buraya boşaltacağım. İçimi her hafta pazar günü dökeceğim, ertesi gün yeni haftaya dinç başlamak için... Pazar günü, her zaman güzel bir gün olarak gösterildi bize. Filmler, şiirler, kitaplar ve şarkılar bize hep pazar gününün güzelliğinden bahsettiler. "Bir pazar kahvaltısı gibi, bir pazar gecesi uykusu gibi" diyerek pazar sabahından ve akşamından söz ettiler. Ne günmüş be ? Subliminal mesajmı vermek istediler bilmiyorum ama sorgulamakta istemiyorum artık bazı şeyleri. Sonuçta ertesi gün pazartesi, ne kadar güzel olabilir ki ?

Bugün günlerden pazar, 1 kasım. Ve ülkemiz bir seçim için sandık başına gitti. Herkes tarafını seçti, herkes doğru bulduğunu ve kendi bildiğini savundu. "Hayırlısı ne ise o olsun" demekten başka ne gelir ki elden?  Bir şey olacağından değil ama yinede kullandık işte oyumuzu. Aylarca başımızın etini yediler durdular. Şöyle olacak böyle olacak bana oy verin diye. Neyse ne, ben siyaseti sevmiyorum, hoşlanmıyorum. Hiçbir siyasininde samimiyetine inanmıyorum. Bu yüzden burada hiçbirini savunmayacağım elbette, ama benimde gönlümde bir aslan yatıyor tabii ki.

Kargaşanın hakim olduğu bu pazar gününde, çılgın kalabalığın uğultusuna kulak tıkayarak kendi iç dünyam ile meşgul oluyorum. Böylesi, sükunet içinde daha güzel ve sakin. Daha ne isterim ? Daima olduğu gibi yine dışarıda gezerken çılgınca yaşayan insanların uğultularına maruz kaldım. Popüler kültürün etkisi altında ve marka köleliği eşliğinde, sürekli trendleri takip ederek hayatlarına yön vermeye çalışıyorlar. Sahi, hayatlarına yön verebiliyorlar mı ? Bugün bunu düşündüm. Bunca insanın varlığını ve yaşama sebebini düşündüm. Neden ve niçin sorularını sordum. Ve düşündüm. Böylelikle varlık denen kavramı'da sorgulamış oldum. İnsanın ALLAH ile olan mesafeli ilişkisini de düşündüm. Ve neden mesafeli olduğunuda... 

Yarın, yeni bir haftanın başlangıcı. Bugünkü yaşananlarda tıpkı dün gibi geçmişte kalmaya devam edecek. Şu isime bakar mısınız ? "Geç-miş" Gerçekten geçiyor mu yada geçecek mi bilmem ama; geçmişte kalacak olan her şeyi ben, anbean bloguma yazmaya devam edeceğim. Yazmaya değer gördüğüm, tüm yaşanmışlıklarımı... Bir başka pazar yazısında görüşmek üzere blogcan.

6 yorum:

 1. Aynen oyumuzu kullandık zaten ülkece her sene seçimdeyiz her sene oy kullanmaya bayılıyoruz:) neyse hayırlısı bencede başka bir şey denmez
  Pazar günün gayet güzelmiş:)
  Pazar günleri ve pazar kahvaltıları bizim ailede hala güzelce sürüyor:)
  Pazartesi herkes okula :)
  Giderek felsefe merakınla soruların ve kavramların çogalacak kafanda:)
  Kendime sordum demişsin ya ondan böyle dedim. Olsun düşünmek benim sevdigim ve güzel olduğuna inandığım eylemdir:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba le yan, seçim falanda kalmadı. Sandıkların neredeyse tamamı an itibari ile açılmış oldu. Görünüşe göre yine Ak Parti tek başına iktidar ^_^. Beş sonraki seçimdede sonuç değişmez gibi geliyor. Pazar kahvaltıları aslında güzel oluyor evet.Yarında okul falan başlıyor yine -_- Felefî olmasada bende zaman zaman, böyle düşüncelere dalıyorum. Hiç düşünmemekten iyidir.

   Sil
  2. Aynen sonuç degişmez bir seçim oldu.:)
   Düşünmek tabi ki en güzeli hiç düşünmeyen insanların verdigi zarar çok bu dünyada:'////

   Sil
  3. Hayırlısı ile huzura kavuşuyor ülkemiz :) Düşünmeden birşeyler yapanların, nelere sebep olduklarını hep birlikte gördük zaten.

   Sil
 2. Selam Mustafa,
  Güzel olmuş. Yaşamın üzerindeki etkilerini pazardan pazara bizimle paylaşman güzel olacak. Sosyal medyanın köle bireyleri olmadan fikir ürünü bloglar yazman çok güzel.

  Modern dünya düzeni insanları öyle sıkıyor ve hırpalıyor ki insanlar pazar gününden nefret ediyor çünkü ertesi gün pazartesi... Umarım senin yazıların bu durumun dışında çılgın kalabalıklardan uzakta olur ve olacak da :)

  Sen de benim gibi zaman kavramına taktı anlaşılan. Felsefenin ve evren bilimin en zor ve anlaşılmaz konusu zaman boyutu olsa gerek :)

  Bu arada bir önceki yorumum ditmedi sayfa hata verdi. Modemi parmakladım bir. Bir önceki yorum daha iyiydi be!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Mustafa, bir önceki yorumunu görememiş olmak pek iyi olmadı aslında. Eminim güzel şeylere değinmişsindir. Belkide çok şey kaçırdım :D Modern hayatın bizlere zorunlu kıldığı bazı şeylerden dolayı pazartesini pekte sevmiyorum. Yıllardır pazartesi sendromundan kurtulamadım. Ama ben artık her pazar günü içimden geçenleri buraya yazacağım. Böylece ertesi gün yeni haftaya çok daha iyi başlayacağım. :)

   Sil

Yorum yapabilmeniz için gmail hesabınız ile oturum açmış olmanız gerekmektedir. Yorum yapmadan önce Google hesabınızın açık olduğuna emin olun.