Bitmedi, yazacağım daha... Yazmazsam ağlayacağım çünkü, alçakça olacak biraz... [Turgut Uyar]

3 Aralık 2015 Perşembe

Oğuz Atay - Tutunamayanlar [#Okudum06]

Her zaman betimleme dolu kitapları sevmişimdir. Yazar, yaşamış olduğu bir olayı; düşüncelerini, hislerini ve daha fazlasını katarak anlattığı zaman ben daha çok seviyorum o yazıları - o kitapları. Yeterki güzel bir şekilde okuyayım ve okurkende yaşayayım. Okurken yaşamak, yani yaşayarak okumak olarak tanımladığım bu hissi, kitaplar ile ilğili olarak yazmış olduğum; "yaşayarak okumak" adlı yazımda açıklamıştım. Okumak için buraya tıklayabilirsiniz.  

Tutunamayanlar'da bu şeklide uzunca anektodlardan oluşan bir kitap. Bu yüzden sevdim ve okumaya değer gördüm. Öte yandan farklı bir deneyim oldu benim için. Okuduğum diğer romanlara pekte benzemiyor. Tutunamayanlar, alışılmışın dışında bir roman. Şayet bu okuduğum bir roman ise, diğer okuduklarım neydi ? :D  Neyse, okudum ve bitti işte.  Şu sıralar ise "Deli Dolu Bir Yaz" adlı kitabıma başladım.

Tutunamayanlar'ı okumak isteyenler, uzunca sürecek olan bir anı karmaşasına hazır olmalılar. Çünkü kitapta birçok anıdan bahsediliyor. Ben çoğu zaman işin içinden çıkamadım. Kitap, çokça; izlenimler, ayrıntılar ve ruhsal çözümlemelerden oluşuyor... Okumaya doyamayacağınız türden...

Kitabın Konusu:

Kitabın ana karakterini oluşturan Turgut Özben, yakın arkadaşı olan Selim Işık'ın ölüm haberini alır. Fakat Selim'in neden öldüğüne bir türlü anlam veremeyen Turgut, suçluluk duygusu ile arkaşını ihmal ettiğini düşünür. Ama Selim herşeye rağmen, artık hayatta değildir. Turgut, Selimin ölümünü anlayabilmek için Selimin yakın çevresini araştırmaya başlar. Kendisinin tanımadığı, Selimin diğer arkadaşlarına ulaşır. Turgut, irtibat kurmuş olduğu her kişiden Selim hakkında yeni şeyler öğrenir. Selim, her arkadaşına farklı bir yönünü göstermiştir. Kitaba dahil olan her kişi, Selim hakkında yeni bir bilgi demektir.

Romanda birçok kişi var ve bu kişiler aslında selimin hayatındaki kişilerdir.  Ve bu kişiler, okura ve Turgut'a Selim Işık'ı anlatacaktır. Selim'i anlamak ve tanımak için, geçmişe dönük bir çok maziye şahit olacaksınız...

Okumuş olduğum bu kitabı size tek bir cümlede açıklamam gerekirse; "Selim, düşünen ve sorgulayan bir insandır ve bu yüzden "tutunamamış"tır." 

Kitap Hakkındaki Görüşüm:

Herşeyden önce Sürekli adını duymuş olduğum bu kitabı bitirmiş olmanın mutluluğu içindeyim. Tarzı ve farkı ile bambaşka bir tat bıraktı bende :)

KİTAP HAKKINDA DETAYLAR:
Yazar: Oğuz Atay
Yayınevi: İletişim Yayınevi
Sayfa:724
Puanım:4/5

32 yorum:

 1. Uzun uzun anlatımlar, betime istersen dünya klasikleri tam sana göre. Ben de klasik sayılacak Türk romanlarını seviyorum. Bu kitap da senin anlattığına göre klasik olmayı hak ediyor olsa gerek. Zaten edebiyat ve sanat için yazılan gerçek romanlarla para için popüler olmak için yazılan romanlar çok farklı. Okuduğum Türk romanları, cumhuriyet dönemi ve daha öncesi, beni tatmin etmişlerdi. Adlarını vermeden söyleyecek olursam, şu andaki roman yazarları işi paraya ve fason kitap basımına çevirdiler. Edebi zevk alamıyorum. Bazı modern edebiyatın ünlü (!) isimlerinin romanlarını okumayı denedim ama yazdıklarını beğenmedim.

  Ne demiş Napaolyon: para para para parra da para. (Kemal Sunal filmindeki şarkıdan aklıma kalmış) Artık edebiyat eşittir: TL

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Mustafa, betimleme dolu kitaplar konusunda önerin için teşekkür ederim. Okunacaklar listesine dünya klasiklerinden de ekleme yapacağım. Para için değilde içinden geldiği için yazılan kitaplar var. Bunların kıymetini bilmeliyiz. Büyük duygu yogunlugu içinde yazılan kitaplar, bana daha çok okunası geliyor. Okunanlar listemde her zaman bu tür kitaplara yer vermeye çalışıyorum. Boşver, modern edebiyatı bir kenara bırakalım ^_^

   Sil
  2. Fakat, ben uzun betimlemeleri hep atlarım : ) bazen çok sıkıyor örneğin Suç ve Ceza 100 sayfa atlamıştım roman bıraktığım yerden devam ediyordu :)

   Sil
  3. Aksine ben seviyorum öyle betimlemeleri :) Bence güzel oluyor ^_^

   Sil
 2. Kitabı geçen gün d&r de gezerken gördüm.
  Hala okumak isteyipte okuyamadığım icin üzüldüm.
  Tatilde alırsam ancak o zaman okurum.
  Cok merak ediyorum:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba le yan, kitabı okumanı öneririm. Fazla olan betimlemelerinden dolayı ben çok beğendim. Olayın içinde gibi, canlı tanık gibi hissettim ben. Bu anlamda güzeldi. Betimlemeleri severim diyorsan okumalısın :)

   Sil
  2. Fazla söz sanatı yoksa sorun yok
   Sade olan betimlemeleri seviyorum ama söz sanatı ağırsa o zaman kitabın keyfini alamıyorum:/

   Sil
  3. "Söz sanatı yok" demem pek doğru olmaz. Zira sosyal medyada görmüş olduğun birçok söz bu kitaptan alıntıdır. Bkz: Tutunamayanlardan Efsane Alıntılar linkine tıklayarak görebilirsin :)

   Sil
  4. Evet biliyorum o yüzden merak ediyorum.
   Alıp okuyayım ne kaybederim ki :)
   Bayada kalın daha güzel:)

   Sil
  5. Bencede okumalısın le yan:)

   Sil
 3. Aaah, aah! Zamanım olsa da böyle kitaplar okuyup incelemelerini blogumda yayınlayabilsem keşke :) Okumayı çok istediğim bir kitap, zaman bulursam okuyacağım. Bu arada betimlemeleri dolu kitapları ben de severim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında günde bir saat ayırabilirsin. Geceleri 45-50 dk kitap için çok uygun bence. Tabii ki böyle betimlemeli kitaplarla bu süre uzayabiliyor ^_^

   Sil
 4. Aynen benim de sürekli gördüğüm aklıma takılan bir kitap. Okusam belki de çok rahatlayacağım. Çok fazla okumak istediğim kitap var ve zamanım az. Karmaşa ve kitap sayfasının çok çok fazla olması beni uzaklaştıran sebeplerden. Çünkü 3-4 kitap okurum tutunamayanları okuyana kadar heralde. Bir de siyasi bir kitap sanıyorum öyle bir anektot kalmış kafamda. Ama ölmeden okuyacağım kitaplar arasında yine de okumak istiyorum...
  Teşekkürler paylaşım için...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu kitap her okurun, hayatının bir döneminde karşısına çıkıyor ve aklında yer ediyor. Karmaşasını ve sayfa çoklugunu bir kenara bırakın. Okuru içine çeken betimleme dolu, upuzun anektodlar ile daha da okunası bir hal alıyor. Siyasi içerikli kitapları ben asla okumuyorum. Siyasetten nefret ediyorum. Bu kitap fazla okunulası. Ve anlamasıda bir o kadar güç...

   Sil
 5. Bu kitap o kadar çok yerde karşıma çıktı ki artık sende de gördüğüme göre yakın zamanda bir kitap arası verme vakti gelmiş demektir. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bunca rastlantıdan sonra okuman gerekebilir ^_^ Öneririm :) Okuduktan sonra pişman olmazsın diye düşünüyorum :)

   Sil
 6. Ben de bu kadar adını duymuş olduğum bir kitabı okumayı isterdim açıkçası. Fakat şu an sadece düşünce aşamasında.. Bir de sanırım ruh hali ile alakalı bir şey. Hem çok kalın bir kitap hem de şu an o kadar sorgulayıcı bir şeyler okumaya hazır mıyım bilmiyorum :) Ama şu dönemim geçsin ve elimdekiler bitsin okuyacağımı ümit ediyorum. Yoksa kendimi hep eksik hissedicem sanırsam :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tutunamayanlar sahidende ruh hali ile ilğili bir kitap, farklı bir tür ve okuması çok zevkli. Bittikten sonra bambaşka bir tat bıraktı bu kitap, okumanı tavsiye ederim. Bu kitabı bitirince hayata bakış açın değişecek. Okumalısın ^_^

   Sil
 7. Aklımda olupta birtürlü okuyamadığım bir kitap.Konusu güzel, okurum inşallah.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar :) Yazıda da belirttiğim gibi, okuyunca pişman olmayacağınız bir kitap :) Bazı yerler sıkıyor olsada genel olarak güzel bir kitap ^_^

   Sil
 8. Tutunamayanlar çok anlamlı bir eser. Bir kez okudum ancak okuduğum yaş itibariyle ileride bir kez daha okuyacağım demiştim. O ileri sanırım yazınız vesilesiyle bugünlere tekabül ediyor. :) Şunu da belirtmeliyim ki yazarın Tutunamayanların gölgesinde kalmış bir eseri var ki o da mükemmel: Korkuyu Beklerken. Okumanızı tavsiye ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar. Aslında bu kitabı okuyup bitirdikten sonra bende ilerde tekrar okumalıyım demiştim. O gün benim için henüz gelmedi. Şu sıralar, Oğuz Atayın Tehlikeli Oyunlar adlı eseri ile meşgulüm. Oğuz Atay'a ait bütün eserleri okumayı düşünüyorum :)

   Sil
  2. Gençler olarak önceliği kendi edebiyatımıza vermemiz gerektiğini düşünürüm hep. Blogunuzda kitaplığım kısmı beni bu açıdan tatmin etti. O halde Oğuz Atay kitaplarına dair yorumlarınızı bekliyor olacağım. :)

   Sil
  3. Haklısınız :) Takip ettiğiniz için teşekkür ediyorum :)

   Sil
 9. Zaten yaşanılmaya hissedilmeye çalışılmadığı sürece anlaşılacak, beğenilecek bir kitap değil bu. Yaşamak şart bence. Bende henüz bitirdim ve çok beğendim. Ama o anıların o betimlemelerin çok zorlandığım zamanlarda olmadı değil. Kesinlikle sindire sindire okunmalı bu kitap...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Erdi. Yorumunuza katılıyorum. Bir çırpıda okunacak bir kitap değil tabii ki, sindire sindire okumak en güzeli...

   Sil
 10. Önümde defterim var 2014 tarihinde aldığım bir alıntıyı paylaşmak isterim. Bende kitap hakkında bir sürü not almıştım.

  "Demek ki yolda durmak mümkün olmuyordu;böyle bir hürriyet yoktu.Sadece sürüklenme,kalabalığın arasına kapılma hürriyeti vardı."

  Tekrar okuma isteği uyandırdın. Kalemine sağlık. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Semanur. Oğuz Atay'a ait not alınması gereken öyle güzel sözler var ki... Senin yazmış olduğun bu alıntı sanırım Tehlikeli Oyunlar'da geçiyordu. Oğuz Atay'ın ve kitaplarının yeri her zaman bir başkadır. Özelliklede Olric... Ve son olarak; bence Tutunamayanlar, ilerde tekrar okunmayı hak eder türden bir kitap.

   Sil
 11. kitabın popülaritesi ortada. Popüler kitaplara karşı hep mesafeliyim, daha doğrusu popüler olan herşeye :) Ancak özetlediğiniz 'Selim düşünen ve sorgulayan bir insandır o yüzden tutunamamıştır' sözü kitaba ilgi duymamı sağladı.
  İlk fırsatta okuyacağım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında benim için kitabın popülerlik durumu pekte önemli değil ^^ Benim ilgimi çekerse popüler olup olmadığına bakmıyorum bile :) Evet, bence kitabı en iyi özetleyen söz buydu. Bende bu şekilde özetlemek istedim kitabı. Okumanızı şiddetle tavsiye ederim. Ayrıca buraya tıklayarak oğuz atay alıntılarına bakabilirsiniz.

   Sil
 12. en başta, 600'den fazla sayfası olan bu romanı okuyup bitirmek başlı başına bir zafer ve keyif... içeriği konusunda da sizinle aynı görüşteyin... betimlemeler, tasvirler romanı çok güzel noktalara taşımış...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, güzel yorumunuz için teşekkür ederim ^^

   Sil

Yorum yapabilmeniz için gmail hesabınız ile oturum açmış olmanız gerekmektedir. Yorum yapmadan önce Google hesabınızın açık olduğuna emin olun.