Bitmedi, yazacağım daha... Yazmazsam ağlayacağım çünkü, alçakça olacak biraz... [Turgut Uyar]

11 Şubat 2016 Perşembe

O Bir Efsane - Bizimkiler Dizisi [#izledim5]

Eskiler bilir, hatırlar. Çok yaşlı biri olmasam'da bende bu diziyi hatırlıyorum ve yıllardır izliyorum.  Bizimkiler dizisi, Türk televizyon tarihindeki en uzun dizi olarak bilinmektedir. Günümüzde Kurtlar vadisi gibi saçma sapan dizilerin sezon sayısı olarak Bizimkiler'i geçmiş olması beni en çok üzen şey diyebilirim. Bizimkiler dizisi üzerine asla tanımam. 13 yıl aralıksız olarak yayınlanan bu güzel aile dizisinde bir çok güzel karakter var. Bir apartmanda gündelik yaşamı konu alan bu dizi, kapıcısından şirket sahibine birçok ailenin neşeli ve eğlenceli hayatını konu alıyor. Dizi içerisinde "fazlalık" olarak tanımlayacağım hiç bir karakter yok. Bir bölümünde bir karakter bile rol almasa bir eksiklik hissediyorum o bölümde. Dizide en çok sevdiğim karakterleri sıralayacak olsam, sıralama şu şekilde olurdu ; Cemil, Kafıcı Cafer ,Sabri, Sedat, Dunkof Halis, Davut Usta ve diğerleri.

Cemil
Cemil:
Sık sık kullandığı "benim adım cemil ! " cümlesi ile güldürmeyi başaran sarhoş cemil, karısı sevim hanım'dan gizli olarak içtiği biralar ile günlerini geçiriyor. Karısı anlamasın diye, kapıcı Cafer'e "dünkü kazada dört kişi ölmüş dört, duydun mu ??????"  diyerek dört şişe bira sipariş etmesi, gündemi güzel kullanması harika bir şey.

Kapıcı Cafer

Kapıcı Cafer:
Apartmanın her zaman en çok ezilen, her evden ayrı bir azar işiten ama yinede keyifli hayatına devam eden bir karakter. "Buyrunnn, iyi günler..." diye cümleye girip "anaammm" diye cümleyi bitirmesini ben  standart olarak tanımlıyorum.

Sabri
Sabri:
Kapıcı Cafer'in korkulu rüyası olan, " şimdi tutuyorum zaptı.! " diyerek Caferi tehdit eden Sabri, apartman idaresini elinde tutan/tutmaya çalışan birisi. Yöneticiliği apartmandan başka birine kaptırınca, bunalıma bile giriyor. Buda böyle zavallı ve hoş bir kişilik :) Diziye fazlasıyla renk katıyor. "Şimdi tutuyorum zaptı."

Sedat
Sedat:
Katil Yavuz ile birlikte meyve- sebze halinde çalışan tak tak Sedat, sürekli katilden para araklayarak zulayı doldurmaktadır. İnternetin icadını yada tarihini bilmesem'de, sanırım internetin yeni yeni popüler olduğu günlerde olsa gerek, sürekli  "internetten cızzzz" lfadesini kullanarak, internet üzerinden kazançların bir kısmını kendi hesabına atmaktadır. Dizinin hemen hemen bütün bölümünü izlememe rağmen, sürekli dile getirdiği "Londra'daki evi" ni aldığına bir türlü şahit olamadım.


Dunkof Halis
Dunkof Halis:
Dizinin belkide en çok konuşulan karakteridir. Davut ustanın tek oğlu olan Halis, kadınlara olan sapıkça ilgisi ile dizide dikkatleri üzerine çekmektedir. "Yumuşak yumuşak" , "Pembe pembe" gibi kelimelerini cümlelerinde sıklıkla kullanır. Hakâret olarak kullanmış olduğu kelimesi ise, "Âdi" dir.

Davut Usta
Davut Usta:
Vatanına milletine düşkün bir yurttaştır kendisi. "Türkün Türk'ten başka dostu yok" , " Bir Türk dünyaya bedeldir" gibi özlü sözleri vardır kendisinin. Sinirlenince "Halt.!" diye cümleye girer. "patlatırım enseni" şeklinde apaçık tehdit ederek "altı kere sekiz" gibi sorular sorar. Oda böyle güzel bir karakter işte.

Bunlardan başka Ergun, Abbas, Halil Pazarlama, Yengeç Hüseyin, Halis'in tertip'i vs. gibi çok güzel karakterlerde var. Ama hangi birisinden bahsetsem. Böyle güzel dizi anlatılmaz izlenir. Dizinin bir kısmına youtube üzerinden ulaşabilirsiniz. Ne yazıkki 13 yıl yayınlanmış olan bütün bölümlerine ben bile ulaşamadım ama şuradaki 200 bölümü bilgisayarıma indirdim ve izlemekteyim. Eğer günün birinde bu videolar internet üzerinde yok olursa, gelecek nesillere aktarmak için ben internete yükleyeceğim.

İlk defa izleyecek için önerim; 169. bölüm. Diziyi tanımak için bu bölümü öneriyorum. İlk baştan başlamak karakterlerin tam oturmamış olmasından dolayı sizi sıkabilir. Siz şimdilik önerdiğim bölümü izleyin, sonra baştan başlayacaksınız ^_^ 

10 yorum:

 1. Bizimkiler demek , pazar akşamları demekti . Ödevler son ana bırakılmışsa şu dizi bitsin hemen yapacam demekti . banyo sonrası sobanın arkasında , mandalina kokusuna karışmış özlem demekti . Hey gidi günler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selam Cafe Tigris , bu özlemi ne kadarda güzel dile getirmişsiniz. Kurduğunuz cümle gerçektende çok etkileyici. Bizimkiler dizisinden haberdar olmayan bir nesi yetişiyor. Ama izlenmesi gereken bir dizi. Bende yaklaşık 10 yıl önce tanıdım bu diziyi. O zamanlar henüz çocuktum, fakat bugün bile hâlâ izliyorum. Bizimkiler bir efsanedir...

   Sil
  2. Yeni nesil sahte aşklarla dolu bol aldatmacalı dizilerle büyüyor malesef

   Sil
  3. Ve buda ne yazık ki topluma iyi yetişememiş bireyler kazandırıyor. Günümüz dizileri topluma farklı farklı kişilikler katıyor. Ve çoğuda olumsuz. Oysa Bizimkiler öylemi ? ^^

   Sil
 2. Merhabalar Mustafa Bey.
  Benim için "Bizimkiler" televizyon henüz yok iken, radyoda dinlediğimiz, "Mikrofonda Tiyatro", "Arkası Yarın", "Bir Roman, Bir Hikaye" gibi radyo proğramlarından farksızdı. Ben de en az sizin kadar hastasıyım bu dizinin. Bazen değişik tv.lerde yayına sokuyorlar ama, hani şu reklam araları yarım saat süren reklam televizyon kanallarında. Reklama kadar izliyorum, ondan sonra reklam girince, insanda izleme şevki kaçıyor.

  Bizleri bu nostaljik diziye götürüp, o günleri yad etmemize vesile olduğunuz için emeğinize ve yüreğinize sağlıklar dilerim.
  Selam ve dualarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Recep Bey, güzel yorumunuz için teşekkür ederim :) Bizimkiler dizisi bahsettiğiniz programlar gibi unutulmaz türden. Günümüzde çeşitli kanallarda yer almakta. Ama ne yazıkki çok uzun süren reklamlar, işin tadını biraz kaçırıyor. Bütün bunlara rağmen, Bizimkileri izlemeye devam ediyorum, çünkü çok seviyorum.

   Sil
 3. Ne izlerdik bir zamanlar... Vay be dedim.
  Çok güzel hatırlattınız, duygulandım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selam Kahve Yanı, sizleri eski günlere götürebildiysem ne mutlu bana ^_^

   Sil
 4. Klasikler arasına giren nasir dizilerden. Arasındaki 15 dakikalık reklamlar vardı ki mecbur izleyeceksin :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selam Mustafa :) Klasik olan bu diziyi ben çok seviyorum. İzleyen çok iyi bilir bu tatlı hissi ^_^ Reklamlara katlanıyor işte insan :)

   Sil

Yorum yapabilmeniz için gmail hesabınız ile oturum açmış olmanız gerekmektedir. Yorum yapmadan önce Google hesabınızın açık olduğuna emin olun.