Bitmedi, yazacağım daha... Yazmazsam ağlayacağım çünkü, alçakça olacak biraz... [Turgut Uyar]

10 Nisan 2016 Pazar

Pazar Yazısı #24

Vizelerde geçti gitti. İyisiyle kötüsüyle bu haftayıda atlattım nihayet.  Sonuç pek iyi olmadı ama ne yapalım. Bunlar hep çalışmamaktan oluyor. Huylu'da huyundan vazgeçmiyor ne yazık ki... Vizeleri bir kenara bırakıyorum, genel olarak hayatım güzel geçti diyemeyeceğim. Yine pekte güzel değildi. Düzensiz, değişik bir haftaydı.  Düzensiz bir hayattan oluyor bütün bunlar. Uzun zamandır pazar yazılarımda sana ne kadarda monoton, sıradan ve sıkıcı bir hayatım olduğunu anlatıyordum blogcan. 

Hayatım yine her zamanki monotonluğu ile geçerken şu günlerde Barış ağabey'i tanıdım. İnternette gezinirken fark ettim Barış Özcan kanalını. Aslında daha önceden arkadaşım Halis'de önermişti fakat, o zamanlar pekte izleme fırsatım olmamıştı. Ama izleyince çok sevdim. Videoları öyle güzel öyle keyifli ki. Her birini izlemek başka keyifli oluyor. Ama beni en çok etkileyen video #40sabaherkenkalk adlı video oldu. Aslında uzun zamandır hayatıma bir yön vermek için çabalıyordum. Planlı bir yaşam, günlük bir program. Çoook uzun zamandır böyle bir şey düşünüyordum aslında. Bu çabalarım üzerine birde bu videoyu izleyince, tamam dedim. Yapmam gereken şey tam olarak bu.

Bu hafta keşfettiğim bu video ile her sabah erken kalkmaya çalıştım. İlk sabah istediğim saatte, 05.55'de uyandım. Fakat diğer günler işler biraz ters gitmeye başladı. Her geçen gün biraz daha geç uyanır oldum. Ama yinede pes etmedim. Barış Özcan'dan öğrendiğime göre, bir şeyin alışkanlık haline gelmesi için ortalama 22 gün geçmesi gerekmekteydi. Ve ben henüz yolun başındaydım. Neden hemen pes edeyim ki ? Öğrendiklerimi uygulamaya koyuldum. Şu sıralar erken uyanıyor temiz hava alıyor ve kahvaltı yapıyorum. 
***
Uyandıktan sonra saat 08.00'e kadar kendime bir program hazırlamaya karar verdim. Programda kahvaltı, kitap okuma ve ingilizce çalışma gibi bir takım şeyler var. Amaç; hayatımın geri kalanında, tatil günleride dahil olmak üzere en geç sabah 06.00'da uyanmış olmak. Uyandıktan sonra boş duramayacağıma göre, kendime fayda sağlayacak bir şeyler bulup düzenli olarak her sabah onu yapmaya karar verdim. Sabah kahvaltısından sonra, yarım saat kitap okumaya ayıracağım. Zira, gün içinde bir türlü kitap okumaya zaman bulamıyorum. Bu programa uyarsam, düzenli olarak kitap okumuş olacağım. Birde yarım saat kadar ingilizce kelime ezberlemeye çalışmak istiyorum. Günlük hayatta yada, bilgisayar ortamında çok sık karşılaşmış olduğum kelimeleri seçerek günlük 10 - 15 kelime ezberlemeye karar verdim. Denemekten ne zarar gelir ki ? Mutlaka faydalı olacağını düşünüyorum. 

Saat 08.00'den sonra normal hayata dönerek gezmek yada belgesel izlemek gibi temel faaliyetlerimi yapabilirim. Bu programa 6 gündür uyuyorum. Bu sabah, yani 10 Nisan Pazar günü 7. günüm olacak. (Bkz: https://goo.gl/7u98Yr)

Bu hafta keşfetmiş olduğum video sayesinde hayatımda bir reform yapmış oldum. Bunun haricinde ise okul bahçesinde geçen garip sohbet, muhabbetler oldu. Malum, vizeler fena halde yıprattı. Sohbetsiz olmuyor. Bu programa devam edebilirsem, finallere kadar daha iyi duruma gelebilirim belki.

Diğer Pazar Yazılarım ; http://goo.gl/BnrpKI

9 yorum:

 1. O zaman finallerde başarılar. Bol okumalar :)

  YanıtlaSil
 2. Selam Mustafa, Sınavların bitmiş geçmiş olsun, benim bu hafta da devam ediyor sınavlarım :) Barış Özcan'ı bayağıdır takip ediyorum bende. 40 sabah erken kalkma olayını şu sıralar yapmak istiyorum, ama nedense kendimi hazır hissetmiyorum sabahları erken uyanmaya :) Videoda anlatılanlar çok doğru ama. Her gün erken kalkarak kitap okuma, film izleme veya spor yapma gibi aktiviteleri yapabiliriz. Eğer akşama bırakırsak ne kitap okuyoruz ne de spor yapıyoruz yorgunluktan. Erken kalkma maceranda başarılar dilerim, ve umarım bu maceraya en yakın zamanda bende katılırım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selam Mustafa. Evet, nihayet bitti şu sınavlarda. Barış Özcan ve videoları bir harika. #40sabaherkenkalk olayını ise çok sevdim ben. Seninde dediğin gibi ; sabah erken kalkıp kitap okumak film izlemek yada spor yapmak çok güzel. Zira bunu yapmazsam, gün içinde bunları yapacak vakit bulamıyorum. Erken kalkma maceram şu sıralar pekte başarılı olmasa da ben pes etmedim. Israrla yapmaya çalışıyorum. Umarım yakın zamanda senide aramızda görürüz :)

   Sil
 3. Evet Mustafa, demek ki entropi yasası gereği her geçen gün biraz daha dağılıyorsun :) Şaka bir yana hepsi geçer takma. Bazen zaman alır sadece... Pazardan pazara değil arada hafta içi de yaz :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selam Mustafa :) Bu dağılma süreci sıkıcı olmaya başladı. Ne yapacağım bilmiyorum. Sanki, boşuna yaşıyormuş gibiyim. Neyse, daha sık uğramaya çalışacağım. Ziyaret için teşekkürler :)

   Sil
 4. Sabah erken kalkma işe yarıyor. Okuldan dolayı sabah erken kalkmaya alışkınım. Sonuç olarak uykucu ben bile haftasonu sabah dokuz olduğu zaman bir anda uyku gidiyor ve gôzler açılıyor. Ee iyi oluyor. Müzik dinliyorum. Kitap okuyorum. Blogları okuyorum. En zevklisi bu:D böylece yapacağım işlere daha çok zamanda kalmış oluyor. Hemde kendimi mutlu eden şeyleri sabahtan yapmış oluyorum:D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selam le yan. Erken uyanma olayını bir süredir deniyorum. Bugün 11. gündeyim. Bu 11 günde hep erken kalkmış olmasamda erken kalkmaya çalışıyorum. Neden diye soracak olursan eğer; kitapları sabah okumak, müzikleri sabah dinlemek, yada blogları sabah okuyup/ yazmak bambaşka oluyor. Üstelik gününü çok daha verimli geçirebiliyorsun. Zamanın boşa gitmiyor. Bir nevi hayattan zevk alıyorsun. Daha ne olsun yahu ^^

   Sil

Yorum yapabilmeniz için gmail hesabınız ile oturum açmış olmanız gerekmektedir. Yorum yapmadan önce Google hesabınızın açık olduğuna emin olun.