Bitmedi, yazacağım daha... Yazmazsam ağlayacağım çünkü, alçakça olacak biraz... [Turgut Uyar]

18 Temmuz 2016 Pazartesi

15 Temmuz 2016


Biz bilmezdik böyle şeyleri. Darbe nedir, sıkı yönetim nedir. Askerin yönetime el koyması nedir. Benim akranlarım, benimle aynı jenerasyonda olanlar böyle şeylere tanık olmadık ki hiç. Ben her zaman, büyüklerimizin birilerini neden sevmediğini merak ederdim. Böyle büyük olayların, yönetimi ele geçirmeye yeltenenlerin varlığına ilk defa şahit olduk. Halkın polisle karşı kaşıya gelmesini gezi parkı olaylarından görmüştük ilk defa. Ama bu defa yaşananlar bir başkaydı. Yukarıdaki fotoğrafta muhabir, askerin yönetimi ele aldığını ve iki günlük sokağa çıkma yasağının olduğu söyledi. Bunun devletin kanalı olan TRT'den söylenmesinden dolayı gerçek olduğuna zorda olsa inandık. İşte ilk tepki ---> #ilktepki

Daha sonra Cumhurbaşkanı'nın bunun yalan olduğunu, sokağa çıkma yasağının olmadığını söylemesi ile budefa da normal olarak Cumhurbaşkanı'na inandık. Ve Cumhurbaşkanı'nın kurduğu cümleler sonucu sokağa çıktık.

Birileri, TSK'nın içinde yer alan bir kaç çapulcunun, vatan haininin, darbeye teşebbüs ettiğini söylüyor. Halkın üzerine tank ile giden sözde askerler öldürüldüğünde "halk kendi askerini öldürdü" deniliyor. Kimse; "asker neden tankı halkın üzerine sürdü" demiyor. "Sözde askerler neden halka ateş açtı" demiyor. "Sözde askerler neden F-16'lar ile TBMM'yi vurdu" demiyor.  Bu sorularının cevabını merak eden bir tek benmi varım ?

İnternette gezen bazı videolarda, askerlerin kandırıldığı söyleniyor. Askerlere tatbikat var denildiği söyleniyor. Asker bu amaçla sokağa çıkmış deniyor. Eğer asker kandırılarak sokağa çıkartılmış ise, o zaman askere hak verebilirim. 

Fakat üzerinde asker üniforması olan kişi yada kişiler, trt binasını basıp, zorla bildiri okutuyorsa, tankları halkın üzerine sürüyorsa, halka ateş açıyorsa, f-16lar ile TMBB'yi bombalıyorsa, ben o kişilere türk askeri demem. Türk askeri kendi halkına, kendi devletine bunu yapamaz yapmamalı. Bunu yapan vatan hainidir. 

inşaALLAH halkın linç ettiği askerler masum askerler değildir. Ki öyle olmuş gibi görünüyor. Bu iki günde suçluların dışında çok fazla masum insanda öldü. (#tepkiiki) Gerçekten Türk askeri olan, emir altında olan Türk askerleri'de haksızlığa uğradı. Zaten şu günlerde kimin haklı kim haksız olduğunu anlamak biraz güç. Cumhurbaşkanı'nın bir sözü ile tüm halk sokaklara çıktı. Bende çıktım. Bu bazen doğru bazen yanlış. Sokağa çıkmak için kendimi haklı bulduğum anlarda oldu. Ama çıkmamam gerektiğini düşündüğün anlarda oldu. Bir kere sokağa çıktım. Çeşitli sebeplerden dolayı bir daha sokağa çıkmayı düşünmüyorum.

Bunca insan sokaktayken; "bu demokrasiye sahip çıkmamı-demokrasi nöbetimi yoksa, demokrasi kutlamasımı" gibi sorular çıktı ortaya. Ölen insanlara rağmen kutlamamı yapılıyor denildi. Bunu diyenler haksızda değiller. Böyle bir günde kutlama falan yapılmamalı. Sokağa çıkıyorsan, demokrasiye sahip çıkmak için, birlik olmak için çıkacaksın. Kutlama için değil. 

Aslında böyle konularda söz etmeyi seven biri değilim. Ama bunu yazmaya mecbur hissettim kendimi. Bu yazıdan sonra beni haksız bulanlarda olabilir haklı bulanlarda olabilir. Her ne olursa olsun benim düşüncem bu. Ben kötü niyetli biri değilim. Beni tanıyan bilir. Kötü ve yanlış şeyler yazdığımıda hiç sanmıyorum.

9 yorum:

 1. Bir şey merak ediyorum. Darbe AKP'ye mi yapıldı? Demokrasiyi mi kurtardık? Sadece iki şehirde karışıklık varken ülkedeki neredeyse köylere kadar insanların demokrasi için sokağa çıkması neden istendi? ne düşünüyorsun bu konuda. Şunu da ekleyeyim darbeye bende karşı çıktım ve destekleyenleri de kınadım. Ayrıca şunu da ekleyeyim insanların üzerine tankı sürmektense emir verilse bile ben kendimi öldürürdüm. Bu yüzden askerleri eleştirdiğim oldu. Ama birde empati kurmaya çalıştım. Ben asker olsaydım, üst rütbeli biri gelip tatbikat var deseydi ve gittiğim yerde birden insanların tepkisiyle karşılaşsaydım, anlayamadığım bir olay içinde olsaydım ne yapardım dedim. İnsanın yaratılışında canını korumaya çalışmak vardır o hengameden kaçmaya çalışırdım, gerekirse birilerini öldürerek. Biz olayı bildiğimiz için bazı askerlerin yaptığı bize vahşice geliyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu hepimize karşı yapılan birşeydi."Yönetimi ele geçirmek demek" ne demek oluyor sorarım. Buna tepkisiz kalınmamalıydı. Askerlerin kandırılmasından dolayı, askerin masum olduğunu bende kabul ediyorum. Tabii ki, devlete darbe yapanlara darbeyi, yine devletin askeri güçlerinin yapması gerekirdi, bu doğru. Ama halkında buna ses çıkarmaya, halka ateş açıp, tanklar ile saldıran sözde askerleri öldürmeye hakkı vardı. Vatan hainlerini linç edip öldürmek için, birilerinin birşey söylemesine gerek yoktur. Ülke bu duruma gelmiş ise, sokağa çıkmak, hainlerle ,sözde askerlerle çatışmak, vatani bir görevdir. Söyleyeceklerim bu kadar. Yorumunuz için, görüşünüzü bildirdiğiniz için teşekkür ediyorum.

   Sil
 2. Merhabalar.
  Bu çok zor bir durum. Ben burada yaşamlarını kaybeden masum vatandaşlarımızla birlikte hiçbir kabahati olmayan polis ve askerimize de üzüldüm. Bu darbe ile ilgili konuşulacak o kadar çok şey var ki, bir hata yapmamak için ben şöyle diyorum. Sebebi ne olursa olsun, hiçbir darbe masum ve meşru değildir. 15 Temmuz 2016 darbesini yapanları lanetlemekle birlikte yapılmasına neden olan ve meydan verenleri de lanetliyorum.

  27 Mayıs 1960 ihtilalinde ilkokul birinci sınıf öğrencisiydim. 12 Eylül 1980 darbesinde 25 yaşındaydım. Siyasi görüşümüzden dolayı kardeşimi yakalamak için, sabahın köründe jandarma ve polisler evimizi basmıştı, hiç unutmam.
  15 Temmuz 2016 darbesi de kara bir leke olarak tarih sayfalarında yerini alacak. Cenab-ı Hakk, bu necip Türk milletine, bir daha böyle acı ve zulüm yaşatmasın inşAllah diye dua ediyorum.
  Selam ve dualarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Recap Hocam.
   Böyle bir olaya ilk defa tanık olan biri olarak, çok üzüldüm ve korktum. Bütün bunlara sebep olanları ALLAH'a havale ediyorum. En iyi cezayı orada alırlar zaten. Yanlarına kalmaz bu, bunu bildiğim için birazda olsa rahatlıyorum. ALLAH bir daha böyle acılar yaşatmasın.

   Sil
 3. Ben de bir şeyler yazdım blogumda. Hatta neredeyse sabaha kadar disaridaydim. Aklımdan hep asker vatandaşa ateş etmez fikri vardı. Ama karsimizdakiler teröristti. Gezi benim asla onaylamadigim bir olay. Kim ne derse desin umurumda değil, Gezi tamamen yanlıştı. Siyasi hinç içindeki insanları galayana getiren bir oyundu.

  İnsanların nefretini anlamak cok zor. Hâlâ siyasi kin içinde olanlar var. CB'ye olan öfke ve nefretleri o kadar büyük ki vatan ve milletin huzuru bazılarının umurunda bile değil. Siyaset ile vatanın bütünlüğü ve devletin bütünlüğü ayrılmalıdır. Vatan ve devlet her türlü ideolojinin üstünde olmalı. Bunu bir anlayamadı bazıları.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selam Mustafa. Gerçekten askerin vatandaşa ateş açtığına bende inanamadım ilk öğrendiğimde. Bunlar gerçek Türk askeri olamaz dedim kendi kendime. Terörist oldukları besbelliydi. Gezi parkı olaylarını bende onaylamıyorum. Ben sadece, halk ile askeri/polisi karşı karşıya gelmesi durumuna yakın geçmişten bir örnek göstermek istemiştim. Bu konuda yanlış anlaşılmak istemem.

   Evet, siyasetin canı cehenneme. Vatanın bütünlüğü tabii ki çok daha önemli.

   Sil
  2. Yok, yok yanlış anlaşımladın

   Sil
 4. O gün iki kişi evde tektik. Ailem yanıma değildi. Ve gerçekten çok korktum. Ne yapacağımı bilemedim. Daha sonra sabaha kadar uyuyamadım. Uyuduğumda bile beynimde korkunun ağırlıgını hissdiyordum. Bu vatana bir şey olmasını istemiyorum. Savaş olmasının komşu ülkelerimizde insanı ne boyutlara getirdiğini biliyoruz. Ölen masumları ve şehitleri gördükçede daha çok üzüldüm...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selam le yan. Yaşananlar gerçekten korkunçtu. ALLAH'a şükür o gece darbe girişimi başarısız oldu. Yoksa durumlar çok kötü olacaktı...

   Sil

Yorum yapabilmeniz için gmail hesabınız ile oturum açmış olmanız gerekmektedir. Yorum yapmadan önce Google hesabınızın açık olduğuna emin olun.