Bitmedi, yazacağım daha... Yazmazsam ağlayacağım çünkü, alçakça olacak biraz... [Turgut Uyar]

26 Temmuz 2016 Salı

Rizolli & Isles

Sözlerime nereden başlasam bilemiyorum blogcan. Aslında daha önceki yazılarımdan birinde bahsetmiştim Rizolli & Isles serisinden. İşte bu yazı ---> #tarifsizbiraci. Fakat bu yazımdan, konuyu biraz daha derinden inceleyeceğim.

Tess Gerritsen Kimdir ?

Tess Gerritsen
Rizolli & Isles serisinin yazarı olan Tess Gerritsen, Kaliforniya San Diego eyaletinde doğmuş (1953) Çin asıllı, doktor ve yazardır. Stanford Üniversitesinden Antropoloji konusunda lisans yapmış, Kaliforniya Üniversitesinde'de tıp diploması almıştır. 

Stajını Hawaii'de tamamladıktan sonra, doğum iznine ayrılınca, ilk romanı "Gece Yarısından Sonra Gelen Telefon"u yazmıştır. Romantik Gerilim olarak tanımlanan bu romanı, aynı türden sekiz roman daha izledi. New York Tımes'ın en çok satan kitabı olarak "Hasat" adlı kitabı ile tıbbi gerilim alanında eserler vermeye başladı. 

Tıbbi Gerilim türünde olan romanlarına Polisiye'yide ekleyince bir süre sonra gelen romanlar sonucu Rizolli & Isles serisi ortaya çıktı.

Yazar hakkında detaylar için ---> #Wiki. Twitter; @tessgerritsen

Tess'in yazmış olduğu "Cerrah" adlı kitap Rizolli & Isles serisinin ilk kitabı olmuş. Ben, daha önce Tess'in "Siliniş" adlı kitabını okumuştum. Kitap öyle böyle güzel değil. Siliniş'in ne kadar güzel bir kitap olduğunu anlatmam mümkün değil. Anlayabilmek için okuyup, o maceranın birebir yaşanması gerek. Üzerinden üç yıl geçti fakat ben hâlâ unutamadım o kitabı. Kitap hakkında yaptığım araştırmalar, siliniş'in Rizolli & Isles serisinin beşinci kitabı olduğunu gösterdi. Kitaplar hakkında detaylara şuradan ulaşabilirsiniz ---> #tessgerritsenrizolliısleskitapları. Linkteki sayfanın altında, kitapların listesine ulaşabilirsiniz.

Rizolli & Isles Adını Nereden Alıyor ?

Kitapta yer alan iki ana karakterin isimleridir. Birisi Jane Rizolli, diğeri ise Maura Isles. Bu iki isim tüm seride yer almaktadır. Fakat, cerrah adlı kitap olan, serinin ilk kitabında Maura Isles yer almamaktadır. Konuya daha sonra dahil olacaktır. Karakterlerden olan Rizolli bayan olmasına rağmen, çok erkeksi bir yapıya sahip bir kadın polistir. Oysa Maura hiçte öyle değildir. Bir bayanda olması gereken bütün masumiyet ve zarafet Maurada vardır. Bolca kanlı, bolca cinayetli, sürükleyici bir seridir Rizolli & Isles. Yukarıda verdiğim linklere rağmen, bir kere daha serideki kitapları sıralamak istiyorum.

Rizolli  & Isles Serisi:
 1. Cerrah (Kitap yorumum için tıklayın)
 2. Çırak (Kitap yorumum için tıklayın)
 3. Günahkar (Kitap yorumum için tıklayın)
 4. İkiz Bedenler (Kitap yorumum için tıklayın)
 5. Siliniş
 6. Mefisto Kulübü
 7. Ruh Kolleksiyoncusu
 8. Buz Gibi Soğuk
 9. Sessiz Kız
 10. Sona Kalan
Seriye dahil olan yeni kitapların yazıldığı ve henüz dilimize çevrilmediği söylenmektedir. Diğerlerinden emin olmadığım için bu seriye ben eklemedim. Fakat eklemiş olduğum, yazdığım bu kitaplar kesin olarak Rizolli & Isles serisinde yer almaktadır ve sıralaması yukarıdaki gibidir. Okunması gereken kitaplar. Okuyun !

  Ayrıca bu kitap serisinden yola çıkarak, günümüzde 7 sezona ulaşan bir dizi yapılmıştır. Ve dizi güncel olarak devam etmektedir. Rizolli & Isles serisini okumadan filmi izlemek pekte hoş olmuyor. İzlemeden evvel, okumuş olmanızı öneririm.

  Dizi hakkında detaylar; ---> #enwiki Twitter; @RizzoliIsles


  #bu yazıyı 16.08.2016 - ÖÖ 02.41'de ilk kez güncelledim.
  #bu yazıyı 21 11.2018 - ÖS 02.06'da ikinci defa güncelledim.

  8 yorum:

  1. bu diziyi hiç izlemedim ama başlamaya değer gibi. Daha çok komedi yabancı dizi takip ediyorum Dexter ve Breaking bad bittikten sonra. Paylaşımın için teşekkürler..

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Selam Yusuf. Bence diziyi izlemelisin. İzlemeye kesinlikle değer. Ayrıca kitaplarıda okumanı tavsiye ediyorum :)

    Sil
  2. Ben kitabını okumadan dizisini izliyordum. Dizisi bile gayet güzel ve keyifliydi:)

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Evet le yan. Bu bir harika. Ben serinin ilk kitabını okuyup bitirdim bile :) Sırasıyla diğerlerinide okuyup yazacağım buralara :)

    Sil
  3. Çok severim bu kadını, cidden güzel yazıyor. Cerrah (Ya da rizzoli&isles) serisiyle tanıdım ve o günden bu yana kitaplarını okurum. rizzoli&Isles'da 6. kitaptayım. Tıbbi gerilimi sevenler için ideal bir seri bence :)

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Merhaba Mydestiny.Bunu duymak çoj güzel doğrusu. Benimle aynı kitapları okuyan, aynı yazarı seven birini görmek çok güzel. Ben serinin beşinci kitabı olan Siliniş'i çok sevmiştim. Bence sizde o kitabı çok sevmişsinizdir :)

    Sil
   2. Evet Siliniş'i severek okumuştum, heyecanlı ve işledikleri konu bakımından iyiydi.

    Sil

  Yorum yapabilmeniz için gmail hesabınız ile oturum açmış olmanız gerekmektedir. Yorum yapmadan önce Google hesabınızın açık olduğuna emin olun.