Bitmedi, yazacağım daha... Yazmazsam ağlayacağım çünkü, alçakça olacak biraz... [Turgut Uyar]

16 Ağustos 2016 Salı

Tess Gerritsen - Cerrah [#Okudum10]

Rizolli & Isles Serisi 1. Kitap.

Rizolli & Isles hakkında detaylı bilgi için ---> Rizolli & Isles

Çok uzun zamandır sözünü ettiğim bir kitaptı aslında blogcan. Ve nihayet bu serinin ilk kitabını okuma fırsatım oldu. Araya başka kitaplar alarak, bir bu seriden kitap okuyacağım birde diğer yazarlardan farklı kitaplar okuyacağım. Ne mutlu bana. Siliniş adlı kitabı okumuş olduğumu ve çok ama çok beğendiğimi hemen hemen her yazımda söylüyorum. Bu güzel seriye en başından başlamış olmak çok ama çok güzeldi. Fakat benim bazı tespitlerim var... 

Serinin ilk kitabında yer alan Rizolli karakteri, serinin beşinci kitabı olan silinişte yer alan Rizolli'ye göre çok ama çok çaylak. Karakterin zaman içinde değişimini ve edindiği tecrübeleride zamanla okuyarak görebiliyoruz. Ayrıca yazarın tıp mezunu oluşuda, kitaptaki tıbbi terimlerin sıkça kullanılmasından belli oluyor.  Tamamen kusursuz bir kitaptı !

Kitabın Konusu:

Kitaptaki ana karakterimiz dedektif bayan Jane Rizolli'den ziyade,  bayan Catherine Cordell'dır. Cordell, bir adli tıp doktorudur ve Savannah'ta yaşamaktadır. Bir gece yarısı evinden saldırıya uğrar fakat, saldırganı silah ile yaralamayı başararak kurtulup bir yıl sonra Boston'a taşınır. 

Savannah'ta Cordell'e saldıran kişi ise, yaptığı cinayatlerde kullandığı aletlerden dolayı Cerrah lakabını almıştır. Bütün gazeteler, manşetlerde ondan Cerrah diye bahsetmektedir. Üstelik Boston Polis teşkilatı bu adamın peşindedir. 

Cerrah adını alan bu katil, genelde yalnız yaşayan bayanları kurban olarak seçmektedir. Seçtiği kurbanları ayaklarından, ellerinden ve belinden yatağa bantlayıp, kadınlara tecavüz etmektedir. Tecavüz ettikten sonra ise, kadınların rahimlerini söküp almaktadır. Cerrah'ın yaptıkları bunlarlada sınırlı kalmaz. Tecavüz edip, rahimlerini söktükten sonra kurbanlarının boynunu kesmektedir.  Ve kurbanlarının geceliklerini itina ile katlayıp, kurbanın baş ucuna koymaktadır. 

Cerrah, bayan Cordell'den sonraki bir yıl içinde iki cinayet daha işlemiştir. İşlenen cinayetlerin Cerrah'a ait olduğunun kanıtları ise, rahimlerinin sökülmüş olması, boyunlarının kesilmiş olması ve geceliklerinin katlı bir şekilde baş ucunda olmasıdır. Fakat cerrah, kurbanları üzerinden bir şey daha yaparak polislerle oyun oynamaktadır... 

Cerrah, bir gün Elena Ortiz adında bir kadını kurban seçer. Kadına tecavüz eder, rahmini söker, boynunu keser ve geceliğini katlayıp baş ucuna koyar. Aradan biraz zaman geçtikten sonra  Diana Sterling adında bir kadına tecavüz eder, rahmini söker, boynunu keser ve geceliğini katlayıp baş ucuna koyar. Fakat bu kez polislerin gözünden kaçmayan bir ayrıntı vardır. İkinci kurban olan Diana Sterling adlı kadının boynunda bir koyle bulunur. Ve bu kolye, birinci kurban olan Elena ortize aittir. İşin garip tarafı, ikinci kurban olan Diana Sterling'e ait bir bilezik kayıptır. Bu bileziği bulmak için, Dedektif Rizolli'nin Cerrah'ın üçüncü kurbanını beklemesi gerekecektir... Cerrah her kurbanında bir mücevher alarak bir sonraki kurbanın bedenine bırakmaktadır. 

Bütün bu olanlar yaşanırken, Boston'da bir cinayet daha işlenir. Üçüncü kurban Nina Peyton, otopsi için Bostonda tek olan adli tıp'a götürülür... Catherine Cordell'in yanına. Ceset üzerinden otopsi yapan bayan Catherine Cordell, cesedin kalçasında neşter ile yazılmış bir not görür. "DOĞUM GÜNÜN KUTLU OLSUN; HEDİYEMDEN HOŞLANDINMI?" Ve ayrıca aranan bilezik, Nina Peyton'un kolunda yer almaktadır...

Cerrah, Catherine Cordell'i unutmamıştır. Onun o an adli tıpta olacağını bilmektedir ve doğum gününün geldiğinide... 

Catherine Cordell'in kâbusu geri dönmüştür. Ve Cerrah, Cordell'in peşindedir. Soruşturmayı yürüten bayan dedektif Jane Rizolli, bu işi çözebilecek midir ? Catherine Cordell Cerrah'tan bir kere daha kurtulabilecek midir ? Boston, yeni bir sabaha nasıl uyanacaktır ? Bütün bu soruların cevabı, kitabın ilerleyen sayfalarında yer almaktadır.

Kitap Hakkındaki Görüşüm:

Tess Gerritsen'in yazmış olduğu en iyi tür; tıbbi gerilimdir. Bu yazardan aşk romanı okumak isterseniz çok birşey beklememelisiniz. Yani bir Tess okuru olarak ben, polisiye alanında çok ama çok başarılı olduğunu kesin bir ifade ile belirtebilirim. Ayrıca kitapta, cinayeti işleyen katilin polisler ile oyun oynuyor oluşu, Mario Mazzanti'nin Şah Mat adlı kitabı ile çok fazla benzerlik göstermektedir. Polisiye alanında kitap okumak isteyenlere harika bir kitap örneğinir. Yok, ben Türk yazarlardan okuyacağım derseniz; Türkiyede polisiye alanında 1 numara Osman Aysu'dur. Ahmet Ümit falan değil. 

Kitap Hakkında Detaylar:
Yazar: Tess Gerritsen
Yayınevi: Doğan Kitap
Çeviri: Ali Cevat Akkoyunlu
Sayfa:274
Puanım:5/5

14 yorum:

 1. Tess Gerritsen harika bir yazar, henüz bir tane kitabını okudum ama diğer kitaplarının neredeyse hepsini aldım. Senin okuduğun Cerrah kitabını da aldım. Bakalım ne zaman okuma fırsatım olacak. :)
  Teşekkür ederim paylaşım için Mustafa.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tess Gerrritsen, gerçekten severek okuduğum sayılı yazarlardan birisi. Bende Tess'in bütün kitaplarını alıp okumayı düşünüyorum. İlk olarak Rizolli & Isles serisine ait kitapları almak ile başladım. Zamanla diğer kitaplarınında alacağım. Rizolli & Isles serisinin ilk 5 kitabını tamamladım bile. Seri haricinde diğer kitaplarınında bir kısmı var bende... Tess bir harika :)

   Sil
 2. Madem kusursuz diyorsun okuyalım o halde :)

  YanıtlaSil
 3. Ah rizzoli & Isles, pek severim :)

  Cerrah, okuduğum ilk Tess Gerritsen kitabı ki seride 6. kitaptayım şu an. Seriden bağımsız kitapları da çok güzeldir. Yine de en sevdiğim Cerrah ve Çırak olmuştur hep. Büyük bir heyecanla merakla okumuştum bu iki kitabı.

  Osman Aysu'yu not ettim, ilk fırsatta kitaplarından birini okuyacağım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, mydestiny Osman Aysuda en az Tess kadar güzel. :) Mutlaka okumalısın.

   Sil
  2. Osman Aysu ile ilgili ekşi'de kötü entryler okudum. Bu yüzden az biraz alışveriş listesinin sonlarına attım Osman Aysu'yu fakat yazarla ilgili fikrimi bizzat okuyup oluşturmak istiyorum. Okumaktan vazgeçmedim :)

   Sil
  3. Eşki sözlükte ne yazıyor bilmiyorum fakat, Osman Aysu bence Türkiye'de, özellikle polisiye alanında çok güzel eserler vermiş bir yazar. Ben Osman Aysu'u Büyük Hesaplaşma adlı kitabı ile tanıdım ve çok ama çok sevdim. Hatta o kitap ile ilgili olarak #YıllardırOnunPeşindeyim adlı bir yazı yazdım. Okumanı tavsiye ederim 🤗

   Sil
 4. Arkadaşım defalarca tavsiye etmişti bu kitabı ama onun zevkine güvenmediğim için açıp bakmamıştım bile :D Hata yapmışım. Rizzoli & Isless olduğunu öğrenince şok geçirdim resmen. Dizisini izliyordum bir aralar. Güzel diziydi ama sanırım kitaptan biraz farklı. Listeye eklensin o zaman bu da :)
  Hannibal serisini okudun mu hiç? Eğer okumadıysan tavsiye ederim, o da gayet hoş bir seri, polisiye-gerilim, içine de biraz psikoloji ve tıp serpiştirilmiş. Ben dizi ve filmlerini izledim şimdi de kitaplarını okuyorum. Kitapla benzer yanları var ama bilirsin kitaptan uyarlama dizi-filmlerde çok oynama yaparlar. Bu sebeple epeyce farklı yanları da var. Dizi-film-kitap hepsini tavsiye ederim Hannibal'ın :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Karga Ve Kız. Evet, bu kitap gerçektende çok güzel. Seride aynı şekilde güzel tabii ki. Kitap ile kitaptan uyarlanan diziler/filmler genelde pek güzel olmuyor. O nedenle öncelikle kitabın okunmasından yanayım ben. Rizolli & Isles dizisi kitaba göre güzel olmasada, dizideki oyunculuk vs çok ama çok güzel. Sırf bu nedenle bile izlenebilir yani. Hannibal serisini ilk defa senden öğrendim. Bu güzel tavsiyen için teşekkür ediyorum. Az önce Google'da arattım. Dizi ve kitap hakkından bir araştırma yaptım ve Hannibal adını bir kenara not aldım :) Teşekkür ederim :)

   Sil
 5. Merhaba oldukça farklı bir kitaba benziyor okucağım kitaplara not aldım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Özgürlük Savaşcısı. Bence en kısa zamanda okumalısınız. Pişman olmazsınız :)

   Sil
 6. Selam Mustafa, senin bu cinayet romanı kitap yorumlarını her okuduğumda bir tane de ben okuyacağım desem de her seferinde başka kitaplar okuyorum. Bu arada, bu cerrah epeyce bir psikopatmış :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selam Mustafa. Bence sende bu romanları okumalısın. Arada sırada böyle şeyler okumak senin içinde bir değişiklik olur. Cerrah gerçektende fazlasıyla psikopat çıktı. Bende böyle tahmin etmiyordum doğrusu.

   Sil

Yorum yapabilmeniz için gmail hesabınız ile oturum açmış olmanız gerekmektedir. Yorum yapmadan önce Google hesabınızın açık olduğuna emin olun.