Bitmedi, yazacağım daha... Yazmazsam ağlayacağım çünkü, alçakça olacak biraz... [Turgut Uyar]

5 Ekim 2016 Çarşamba

Oğuz Atay - Tehlikeli Oyunlar [#okudum12]

Bir garip kitap, Tehlikeli Oyunlar. Bu tür kitapları yazmakta hiç kolay olmasa gerek. Postmodernist romanlar genel olarak yorucu ve biraz boğucu oluyor sanki. Beni biraz yoruyor diyebilirim blogcan. Diğer kitaplar gibi insana yaşamı sevdiren türden değiller sanki. Neyse, Tutunamayanlar'dan sonra Tehlikeli Oyunlar'ıda okuyayım dedim. Zor bir kitap oldu benim için. Tutunamayanlar hakkında yorumum için şuraya bakabilirsin ; Tutunamayanlar kitap yorumu. Oğuz Atay'dan ikinci bir kitap deneyimim beni çok sarstı. Uzun süre Oğuz Atay okumamaya karar verdim blogcan. Belki yıllar sonra tekrar okurum. Vallahi beni kötü etkiliyor bu yazar. Kitap çok ama çok güzel, ama beni yoruyor. 

Kitabın Konusu:

Yine bir tutunamayan vakası. Tutunamayanlar adlı kitapta Turgut ve Selim vardı. Ha birde Turgut Özben'in sevgili karısı Nermin hanım vardı. Ahhh ah ! Ne kitaptı be ! Tutunamayanları okumamak olur mu hiç ! Yazarın ikinci kitabı olan Tehlikeli Oyunlar'da ise Hikmet Benol var. Ve birde Albay Hüsamettin Bey var. (Albay olduğundan eminim fakat, hüsamettin bey kısmı biraz şüpheli şuan... Sahi, kimdi bu hüsamettin bey ? Albaydı sanırım...) Hani şu sosyal medyada çokça gördüğünüz, "Kelimeler albayım, bazı anlamlara gelmiyor..." gibi özlü sözler varya, işte o sözler ve o albay, Oğuz Atay'ın bu kitabında yer alıyor.

Kitap genel olarak bir gecekonduda başlıyor ve aynı gecekonduda gelişip geçiyor. Ve tabii ki, yaşamdan kopuk olan Hikmet beyin iç dünyasında ilerleyip gelişiyor hadiseler. Baş karakterimiz Hikmet'in gözünden bakıyoruz etrafa. Daha meselenin ne olduğunu bile anlayamadan, komşumuz Nurhayat hanım, ve Albay'ımız dahil oluyor konuya. Nurhayat hanım ile Albayın'da gelmesi ile başlıyor Hikmet bey anlatmaya, albayım da albayım... Kitabın sonuna dek; Hikmetin anlattıklarının gerçekmi yoksa hayalmi olduğunu bir türlü anlayamıyoruz... 

Ruhsal bunalım yaşayan Hikmet, yaşama uyum sağlayamayarak hayatı yetersiz bulmaktadır. Bazı şeyleri düzeltmek için vermiş olduğu çabalarda sonuçsuz kalır. Hikmet beyin saygı duyduğu Albay'da olmasa belkide Hikmet yaşama çoktan veda edecekti. Kitapta Hikmet karakterini hayatta tutanın Albay ve Nurhayat hanım olduğunu söylemek yanlış olmaz sanırım. 

Hikmetin ruhsal bunalımlarına tanık olurken, bir çok olayında cereyan edişine tanık oluyoruz. İşte yazarın gözünden, bir tutunamayan örneği daha...

"Kelimeler albayım, bazı anlamlara gelmiyor"
(Tehlikeli Oyunlar Sayfa 101)

Kitap Hakkında Görüşüm:

Tutunamayanlarda olduğu gibi, biraz karamsar biraz kırgın bir adamın yaşamına konuk oluyoruz. Bu, zaman zaman bazı okurları sıkabilir. Bende bazen sıkıldım fakat; her okur, bir Oğuz Atay kitabı mutlaka okumalı... Hiç Oğuz Atay okumamış olanlara tavsiyem, Tutunamayanlar'dan başlasınlar... Tutunamayanları okumamak pişmanlıktır.

Kitap Hakkında Detaylar:

Yazar: Oğuz Atay
Yayınevi: İletişim Yayınları
Sayfa: 479
Puanım: 4/5


Leyla ile Mecnun dizisindeki Tehlikeli Oyunlar kitabı ile ilgili güzel bir kare için şuraya bir bakın: http://mustafaalniak.com/albayim.mp4

8 yorum:

 1. Merhaba Mustafa, senin roman serileri hızla devem ediyor. Ben henüz roman okumaya başlamadım en son ne zaman okudum bilmiyorum. Bez tekrar göz geçirmeleri hariç. Bu arada yayına biraz geç baktım. Bu aralar İnternete nedense girmiyor ve hatta bir şeyler bile yazmıyorum. Bol bol kahve içme modundayım. İnsan duyguları olunca roman konusu sıkıcı değil ama yavaş ilerlemesi normal olabilir. Zaten bir gün tekrar roman okumak istersem senin bu iki seriden başlarım bu kesin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Mustafa, kahve tüketmek oldukça iyidir. Kahveyi severim, severiz. Bilirsin, kafeinliyiz.biz ;) Roman okumayı ben seviyorum. Nedense roman haricinde kişisel gelişim vb kitaplar okumak bana zor geliyor. Sanırım ben kitap okurken anlam bütünlüğü olmasına ve ilerideki sayfayı hemen okumak isteme konusunda heyecanlanmak istiyorum. Geçenlerde senin kitaplığına göz attım Mustafa. Kitapyurdu'ndan kitap alışverişi yapacaktım zaten, birde farklı türden bir kitap alayım dedim. Kitaplarına biraz baktım ve Mehmet Teber - Mutluluk Terapileri adlı kitap dikkatimi çekti. "Mutluluk Terapileri" kulağa hoş geldi açıkçası. Romanlar haricinde araya farklı kitaplarda katmak istiyorum. Murluluk Terapilerinide okuyacağım...

   Sil
 2. Evet, Mehmet'in kitabının adı ilginç. Biraz gerçek biraz öykü tadında bir kitap. Baskısı tükenmiş olabilir. Kitapyurdu'na hak bir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kitap yurdundan almıştım. İkinci baskı. Ama henüz okumadım.

   Sil
 3. Benim gözüm korkuyor vallahi. Bir türlü okuyamadim. Yanasamiyorum Tutunamayanlar'a

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selam Ahu. Tutunamayanlar ilk başlarda okuru biraz sıksada, devam edilmesi gereken bir kitap bana göre. Ben ısrarla okumaya devam ettim. Israrla bitirmek istedim. Bana göre Tutunamayanlar, bitince anlaşılacak türden bir kitap. Sende okumalısın, okumanı isterim.

   Sil
 4. Bak bu kitap hakkında seninle saatlerce konuşurum. Çok severim. En çok notlar aldığım kitaptır bu. Paylaşımın için teşekkürler :) Biraz sıkılarak ilerlesem dahi bitiminde beni tatmin etmişti.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslına bakarsan Oğuz Atay kitapları benim için ilk başlarda biraz sıkıcı geliyor. Ama kitabı bir bitirdiğin zaman bambaşka bir tat bırakıyor. Sanırım bu güzel tada ulaşmak için azimli olmak gerekiyor :)

   Sil

Yorum yapabilmeniz için gmail hesabınız ile oturum açmış olmanız gerekmektedir. Yorum yapmadan önce Google hesabınızın açık olduğuna emin olun.