Bitmedi, yazacağım daha... Yazmazsam ağlayacağım çünkü, alçakça olacak biraz... [Turgut Uyar]

22 Aralık 2016 Perşembe

Yeraltı Canavarı Serisi [#izledim19]

Bu yazımda, uzun zaman önce izlemiş olduğum güzel bir film hakkında bir kaç parağraf ahkâm kesmek istiyorum. Çok uzun zaman önce defalarca izlemiş olduğum film birden bire aklıma gelince, tekrar izleyeyim yahu diyerek film serisini izlemeye başladım. Üzerinden uzun zaman geçti fakat ben bugün, 28.10.2016 - 09.36 ÖS itibari ile bir kaç kelâmda bulunmak istiyorum. Filmin adı ; Yeraltı Canavarı. Korkunç olmamak ile birlikte çok ama çok güzel olduğunu düşündüğüm güzel bir film serisidir. 1990 ile 2015 yılları arasında olmak üzere 5 bölümden oluşmaktadır. Seri hakkında bilgi vermek istersem şu şekilde yazabilirim.

 • Yeraltı Canavarı  (1990)
 • Yeraltı Canavarı 2 (1996)
 • Yeraltı Canavarı 3 (2001)
 • Yeraltı Canavarı 4 (2004)
 • Yeraltı Canavarı 5 (2015)


Filmin Konusu:

Filmin bütün bölümlerini ayrı ayrı ele almak istemiyorum. Filmin genel olarak konusu "hayatta kalma" olabilir. Zaten öylede. Film genel olarak çöl ortasındaki bir kasabada geçmekte. Çölde ortaya çıkan bir yaratık insan eti ile beslenmektedir. İnsanları yiyerek yaşayan bu devasa yaratıklara yem olmamanın sırrı ise sessiz olmaktır. Sesi takip ederek gelen bu yaratıklar, insanları yemektedir. Bir diğer püf nokta ise, kayaların üzerinde ve diğer yüksek yerlerde durmaktır. Zira bu yaratıklar kum/toprak gibi yumuşak yerlerde rahatlıkla ilerleyebilmektedirler. Kasaba halkının bu yaratıkları ile olan ölüm kalım savaşı izleyiciye güzel zaman geçirtmektedir.

Filmin diğer bölümlerinde ise, yaratıklar değişik görünümlere bürünmektedir. İlk bölümde yer altında, toprak altında hareket eden bu yaratıklar bir sonraki bölümlerde yer yüzünde yürüyebilmekte ve buda yetmezmiş gibi ilerleyen bölümlerde uçabilmektedir. Yani genel olarak, film uzadıkça tadı kaçmaktadır. Bu nedenle sadece birinci bölümü izlemek çok doğru bir tercih olacaktır. Hikâyenin sonunu merak edenler diğer bölümleride izleyebilirler...

Fragman:

2 yorum:

 1. Efsanelerden zaten Mustafa, Yer Altı Canavarı filmi. Çok kaliteli olmasa da iyi vakit geçirmek için izlenilebilir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet Mustafa. Buda bir efsane :) Ben küçükken, henüz ilkokuldayken, izlerdim bu filmdi. Geçtiğimiz günlerde tekrar izleyerek o eski günleri yâd etmiş oldum...

   Sil

Yorum yapabilmeniz için gmail hesabınız ile oturum açmış olmanız gerekmektedir. Yorum yapmadan önce Google hesabınızın açık olduğuna emin olun.