Bitmedi, yazacağım daha... Yazmazsam ağlayacağım çünkü, alçakça olacak biraz... [Turgut Uyar]

18 Ocak 2017 Çarşamba

Hayat Neden Bu Kadar Zalim ?Hayat neden bu kadar zalim ?
İnsanlar, insanlar neden bu kadar zalim ?
Yaşamak neden bu kadar zor ve bu kadar güzel ve vazgeçilmez ?
Peki, insanların birbirlerini anlamamak için bu büyük çabası neden ?

Dostlarım, arkadaşlarım, akrabalarım beni adam yerine bile koymuyorlar. Onlarda bana kızıyor. Onların istediği gibi bir adam olmadığım için. Onları yemeğe götürmediğim için. Onlara borç veremediğim için. Onlara ayak bağı olduğum için. Onların eğlendiği gibi eğlenemediğim için.

Devlet, devlette bana kızıyor. Daha çok vergi veremediğim için. Arada bir "noluyor" diye sorduğum için. Yanlış partiye oy verdiğim için.

Biliyor musun, her tarafım kanıyor... Acılar içindeyim. Ve çürüyorum. Onların istediği gibi bir adam olmak istiyorum, ama beceremiyorum.

Dostlarıma, akrabalarıma, patronuma, karıma, çocuklarıma, üzgünüm diyorum, sizin istediğiniz gibi bir adam olamadığım için özür dilerim diyorum; duymuyorlar.

Acılarımı, kederlerimi, sıkıntılarımı anlatıyorum; dinlemiyorlar.

Ben... Ben... Bana yardım edin diyorum, kaçıyorlar. Gelin biraz konuşalım diyorum; masayı terk ediyorlar. Ölüyorum ben diyorum, "Ne zaman öleceksin ?" diye soruyorlar.

Lütfen bana söyler misin ? Ne oldu ? Bize ne oldu ? Eskiden böyle değildi ? Şimdi ne oldu ? 

Neden insanların artık bir takım duygulara ve düşüncelere prim verecek zamanları yok? Neden bu kadar hızla koşuyorlar ? Neden bir an bile olsa durup; hayatın, insanın, evrenin anlamı üzerine düşünmüyorlar ?

Ben acılarımı, sıkıntılarımı, kederlerimi, onlara anlatırken neden beni dinlemiyorlar ? Benim bütün bu düşlerim, arzularım, hayata dair imdat çığlığım onlara neden sahte geliyor, sahici gelmiyor ? Samimi gelmiyor ? 

Neden ? Neden ?  Neden söyle bana neden ? 

Neden ?

Durma bana yardım et...
Yardım et bana...
Lütfen...
Lütfen...

Çünkü ben artık yalnız yaşamak istemiyorum. Bana hayatta yaşayabilmem için güç ver. 

Neden ben hayatta yaşamayı beceremiyorum...

Lütfen bana yardım et, lütfen... lütfen...

10 yorum:

 1. Nedeni insanlar insan olmayı bıraktılar.. Her geçen gün kendimizden bir şeyler kaybediyoruz.. İyi ve kötü olmak arasında kalıp herkes yapıyor nasıl olsa diye kötü olanları fazla tercih ediyoruz ay içim sıkıldı..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Akıl kalmamış insanoğlunda. İyi ile kötüyüde ayırt edemez hale geldik. Yazıklar olsun bize, hepimize. >_<

   Sil
 2. Hep "katakulle" peşinde olduk Mustafa. Artık her şey öyle maddileşti ki anlatamam. Ön yargılar ve başkalarını kendimize benzetme tuhaflığı... Say say bitmez... Umarım daha basit yaşayabiliriz. Ayrıca bu film gerçekten de çok harika bir film kesinlikle izlenilmesi gerekli... Bakkala dert yanıyordu galiba...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne yazık ki gün geçtikçe insan ilişkileri çıkarların boyutuna göre şekillenmeye başladı. İnsanları sevmek zorlaşıyor gibi. Gördüklerimiz bu yani. Ama neyse ki, biz öyle insanlardan değiliz ve olmayacağız...

   Neyse.

   Evet Mustafa. Ali'nin Sekiz Günü adlı güzel bir filmden bir alıntı yaptım. Bu filmi, bu yazıyı yayınladığım gün izlemiştim. Durgun sakin, ama iz bırakan bir filmdi. Genel olarak güzeldi bence. Tarif edemediğim değişik bir tat bıraktı bu film bende...

   Sil
  2. Vurdu-kırdılı; vur patlasın çal oynasın türü filmlerden çok böyle filmleri izlemek gerekli ama izleyen pek olmuyor. Oysa yukarıdaki sahne bile insanı derinden etkilemeli yaşamın acı bir gerçeğini dile getiriyor... Film güzeldi 2 yıl önce izlemiştim.

   Sil
  3. Evet Mustafa. Bu tür filmler dahada güzel oluyor bence. Yani ben daha çok seviyorum...

   Sil
 3. Çaresi yok anlatacaksın yakınlarına kendini. Dinleteceksin söylediklerini. Gerçekten anlaşılmaksa derdin...

  YanıtlaSil
 4. Hayatın bu kadar zalim olduğunu yaşımın ilerlemesiyle üstlendiğim sorumluluklarla farkına vardım. Tabi Zamanla insanları tanıdıkça dahada zalim bir hayatın içinde olduğumu anladım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar... Haklısınız. İnsan bazı şeyleri, pastadaki mum sayısı çoğalınca anlayabiliyor.

   Sil

Yorum yapabilmeniz için gmail hesabınız ile oturum açmış olmanız gerekmektedir. Yorum yapmadan önce Google hesabınızın açık olduğuna emin olun.