Bitmedi, yazacağım daha... Yazmazsam ağlayacağım çünkü, alçakça olacak biraz... [Turgut Uyar]

8 Ocak 2017 Pazar

Pazar Yazısı #63

<! --- Her şeyin yenisi iyidir... Yenilik iyidir... Her yıl büyüyüp yaşlandığımız bir gerçek fakat işin o tarafını düşünmeyeceğim ve eleştirmeyeceğim. Herkesin olduğu gibi benimde yeni yıla dair düşüncelerim, fikirlerim ve isteklerim var tabii ki. Ama bunlar istemekle olmaz ki ! Neyse ki bunun bilincindeyim, aferin bana !

2016 yılında, yüzlerce can kaybettik, çeşitli olaylar yaşadık ülkece. Yani berbat bir yıldı. Bu bir gerçek. Tek temennim ve duam, bundan sonraki yıllarda ülkece huzur, bereket, ve sağlık dolu günler görmek. Bu tabii ki genel bir dua. Hepimiz için ! 

Peki ben bu yeni yıla dair, kişisel olarak neler düşünüyorum ? Dur bi düşüneyim...  -->

Yukarıda yazanlara aldırış etme blogcan. Aslında niyetim, bir yeni yıl yazısı yazmaktı. Yeni yıldan beklentiler şeklide bir şey düşünmüştüm. Ve Pazar Yazısı #62'den sonra yayınlayacaktım. Fakat işler hiçte öyle gitmedi ! Yazıyı düzenlemeye'de yayınlamaya'da vakit bulamadım. O nedenle yukarıdaki satırları yorum satırı yapayım dedim. 

Neyse. O halde buda bir pazar yazısı olsun...

Ne diyorduk ? Yeni yıl mı ? Peki.

Ufak tefek planlarım var... Evet, bir plan yapıverdim kendim için. Devamlılığı olursa ne âlâ. Sizde bu yıl kendinize bir iyilik yapıp bir plan yapıverebilirsiniz. 

Ben şimdi o planlardan birazcık bahsedeceğim.

Her Sabah Erken Uyanacağım.

Erken ? Mesela en geç, 07.00 olsun. Peki bunu neden mi yapıyorum blogcan ? Bilmem ki ! Erken uyanınca kendimi daha iyi hissediyorum. Günüm daha güzel, daha huzurlu ve daha dolu dolu geçiyor. Kendimi iyi hissediyorum. Aksi halde, saat 10.00 / 10.30'da uyanınca, o saate kadar uyumama rağmen, kendimi hâlâ yorgun hissediyorum. Ve haliyle, kendimi yorgun ve mutsuz olarak buluyorum. Ve o gün, verim alamıyorum hiçbir şeyden. 

Aslında erken uyanma konusunda daha evvel, çabalarım olmuştu. Twitter'da #40SabahErkenKalk hashtag'ı ile erken uyanma olayını düşünmüştüm. Bu konuda bana yardımcı olan şey ise, bir Barış Özcan videosuydu. Bkz: #40SabahErkenKalk 

Bu video beni güzel motive etti. O zamanlarda çeşitli sebeplerden dolayı, devamlılığını sağlayamamıştım. Fakat, şuan bir kez daha niyet ettim. Hadi hayırlısı ! 

Peki erken kalkıp ne yapacağım ? Kendim için faydalı şeyler yapabilirim. Kitap seanslarımı böylece artırmış olurum. İngilizce çalışırım. Kim bilir, belkide ders çalışırım ! 

Tabii ki bunun içinde erken uyumak şart. Uykuyu bir düzene sokmalıyım. Sabah erken uyanabilmek için, gece saat kaçta uyumak gerekir acep ? Uzmanlara göre 6-7 saat uyku idealmişmişmiş. Öyle okumuştum bir yerde. Yani sanırım bu, şu anlama geliyor; en geç gece 12.00'da uyuyacağım. Olumlu. 👍

En Az Yeni Bir Dil Öğreneceğim

Ben kısaca buna web dili yada web programlama diyorum. Fakat JavaScript için kaynaklarda "betik dil" deniliyor. Öyledir o halde. Fakat ben bu yazıda web dili olarak bahseceğim. Buda benim vermiş olduğum bir isim. Son zamanlarda JavaScript ile uğraşmaktaydım. inşaALLAH 2017'de JavaScript ile Php'yi öğreneceğim. 

Php dili ile ilgili her yeni gün yeni şeyler öğreniyorum. Bunun yanında JavaScript öğrenmekten de vazgeçmiyorum. Ayrı bir tat var JavaScript'te. Hani şu bloglarda kullandığımız hazır kodlardan varya, işte o blogcan. Artık bende balık tutmayı öğrenmeye karar verdim. Hadi hayırlısı. !

Kısa zamanda yeni şeyler öğrendim bile. Amaç bu yıl içinde, bu dillerde ileri düzeyde bilgiye sahip olmak. Önümde koskoca bir yıl var. Her ne kadar 8 gün geçmiş olsada... 

Bu dillerde kendimi geliştirdikten sonra JQuery gibi güzel işlerede el atacağım. 2018 yılına çok daha iyi girmeyi hedefliyorum. Ve bir kez daha; hadi hayırlısı !

Güzel kitaplar Okuyacağım.

Aslında, bu yıl 24 kitap okuyacağım diye bir hedef koymak istiyordum fakat, bir ayda iki kitap bitirmek, pekte kolay olacak gibi değil. Aslında istersem okurum, fakat hile yapmak istemiyorum. Yani kitap var kitap var. Tutunamayanlar'la Kürk Mantolu Madonna bir değilya. Birisi 724 sayfa, diğeri 160. 

Yani bu nedenle daha küçük bir hedef koyacağım bu yıl için. En az 12 kitap okumak gibi. Böylece her ay en az bir kitap bitireceğim. Bazı aylar olur; keyfim yerinde olursa, ayda iki yada daha fazla kitapta bitirebilirim. Belli mi olur ?

Bir kitap yazacağım.

Evet, 2018 yılının Ocak - Şubat aylarında okuyucuların karşısına çıkacak bir kitap ! Aha da buraya yazıyorum ! Roman yada öykü fark etmez. Bunu düşünmek için koskoca bir yılım var. Belki Kürk Mantolu Madonna gibi kısa bir romanda olabilir. Bu, önümüzdeki aylara bağlı. Yazma rutinime bağlı. 

Aslında daha önceden de bir roman yazmak girişimim olmuştu. Oldukça yol katetmeme rağmen, kurguda değişiklikler yaptım, bazı karakterleri beğenmedim, çıkarayım dedim. O karakter çıkınca hikâye bambaşka bir yere gitti falan.  Hem küstüm, hem sinirlendim. Kendi kendime yaşadığım iç savaş sonucu, yazdıklarımı sildim. Evet, buda böyle bir anım işte blogcan. 

Bu yıl yazacağım romanımda biraz daha fevri davranacağım...

Son Sözler:

Burada yazdıklarım zor olmayan şeyler tabii ki. Tek ihtiyacım olan şey, devamlılığı sağlamak. Bu konuda güvendiğim şey ise; #ZinciriKırma

Diğer Pazar Yazılarım : http://goo.gl/OAggvn

3 yorum:

 1. Merhaba Mustafa, güzel şeyler yapmaya niyetenek güzel. Umarım hepsi i yapman kısmet olur. Benim hiç bir hedefim yok bu yıl için. "Saldım çayıra mevlam kayıra" diyeceğim. Çoğu zaman hesaplarımız tutmuyor. İnsanın üstünde bir güç var, hiç bir şey bizim elimizde değil. Ben de kendimi yaşamın ortası bıraktım...

  Yazacaklarını merakla bekliyorum...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Mustafa. Evet, ne yazık ki bazen hesaplar tutmuyor. Bende bugüne dek, "saldım çayıra mevlam kayıra" derdim. Ama bu kez, yeni yıla bir yenilik ile gireyim diye niyet ettim. Bakalım. Hayırlısı :)

   Sil
 2. Önemli Değil
  Hayatta bazen yeni kararlar almak, yeni bir başlanğıç yapmak iyi bir fikir olabilir. Hayat, ara sıra yenilik istiyor gibi... Denemekte fayda var.

  YanıtlaSil

Yorum yapabilmeniz için gmail hesabınız ile oturum açmış olmanız gerekmektedir. Yorum yapmadan önce Google hesabınızın açık olduğuna emin olun.