Bitmedi, yazacağım daha... Yazmazsam ağlayacağım çünkü, alçakça olacak biraz... [Turgut Uyar]

28 Nisan 2017 Cuma

Stefan Zweig - Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu [#okudum15]

Son günlerde okuduğum yeni kitap; Stefan Zweıg'dan Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu adlı bir kitap. Son zamanlarda bir solukta okuduğum sayılı kitaplardan biriside bu kitap. Belkide bunu sebebi, kitabın kısa olmasıdır... Neyse. Kitaba geçeyim hemen !

Kitabın Konusu:


Stefan Zweig - Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu 


Kitap; yazar olan bay R'ye yazılan bir mektubu konu alıyor. Mektubu yazan kadının adını bilmiyoruz ve bütün olayları mektubu yazan kadının yazdıklarından öğreniyoruz. Kadın; bay R'ye öyle bir aşık ki, adama yazdığı mektup kıskanılacak türden. Kadının, bay R'ye olan hayranlığı, bay R'nin bir yazar oluşundan mıdır bilmiyorum ama müthiş bir mektup yazıyor. 

Kitap hakkında biraz detay;

< spoiler> Mektubu yazan kadın; henüz gencecik bir kız iken dul annesi ile bay R'nin karşı dairesinde oturmaktaymış. Yani mektupta böyle yazıyor. Kadının bay R'ye olan hayranlığı'da işte bu gençlik çağına dayanıyor... Genç kızımız, bay R'yi görebilmek için kapı dibinde uyukluyor, bay R'nin evine gelmesini bekliyor. (Hepsi onu birazcık görebilmek için...) Bir müddet sonra genç kızımızın dul olan annesi, bir adam ile evleniyor ve kızımızda annesi ile ınnsbruck'a taşınmak zorunda kalıyor. Bay R'nin hasretine dayanamayan genç kız; bir konfeksiyon mağazasında çalışmak üzere tekrar viyana'ya bir akrabasının yanına geliyor. Ve burada aşkının; bay R'nin peşinden gidiyor... </ spoiler>

Mektup boyu olan bütün olaylar genel olarak böyle fakat kitabı ve mektubu güzel yapan şey; kadının mektubu yazış şekli ve kadının bay R'ye olan duyguları...

Kitap Hakkında Detaylar:
Yazar: Stefan Zweig
Yayınevi: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Çeviri: Ahmet Cemal
Sayfa:62

Puanım: 5/5

14 yorum:

 1. Okuduğum kitaplar içinde çok ince olmasına rağmen çok ilgi çekici mükemmel bir kitaptı benim için.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçektende ince ve mükemmel bir kitaptı. Mutlaka okunması gerektiğini düşünüyorum. 5/5 puan verdiğim nadir eserlerden birisi bu kitap.

   Sil
 2. Kitabı elime bir türlü alamadım. Hakkında birçok olumlu yazı okudum.

  YanıtlaSil
 3. Stefan zweig'in Külliyati elimde e-kitap olarak. Bu kitabi da en kisa zamanda okuyacagim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevdim ben Stefan Zweig'ı. Artık bu yazarın eserlerinide okuyacağım. Tavsiye ederim ^_^

   Sil
 4. Bu kitabı bende çok seviyorum, kitap bitmeden başından kalkamamıştım.:D Zweig bir harika!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten de müthiş bir kitaptı. Zweig okumaya devam edeceğim. ^^

   Sil
 5. Okudum. Ne güzel özetlemişsin işte. Ben amma ayrıntılı yazmışım, onu anladım. Konu sevgi olunca ben hassaslaşıyorum. Satranç da çok güzel bir kitap. Ben diğerlerini de kısmetse okuyacağım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Ece abla, Satranç üzerine birçok blogda yazı gördüm. Kitap bende de var. İlerleyen günlerde okumayı düşünüyorum :)

   Sil
 6. Çok akıcı bir kitap. Sevdim ben, sen de umarım seversin. Sevgilerimle oğlum :)

  YanıtlaSil
 7. Stefan Zweig en sevdiğim yazarlardan biri. Bütün kitaplarını okumak istiyorum. Şanslıyım ki çok kitap yazmış :-)

  Bunu beğendiysen Satranç, Korku, Yakıcı Sır ve Mürebbiye'yi de öneririm.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba şule uzundere;

   Gerçektende Zweig harika. Ben henüz yalnızca bu kitabı okumuştum. İlerleyen günlerde Korku başta olmak üzere diğer kitaplarıda okumak istiyorum. Güzel yorumun için teşekkür ederim :)

   Sil

Yorum yapabilmeniz için gmail hesabınız ile oturum açmış olmanız gerekmektedir. Yorum yapmadan önce Google hesabınızın açık olduğuna emin olun.