Bitmedi, yazacağım daha... Yazmazsam ağlayacağım çünkü, alçakça olacak biraz... [Turgut Uyar]

18 Nisan 2017 Salı

The Martian [#izledim26]

Bugün güzel bir filmden bahsetmek istiyorum blogcan. Filmin adı The Martian. Türkçe meali ile; Marslı. Güzel bir hayatta kalma filmi. Daha öncede şurada, yine uzay konulu izlemiş olduğum bir film üzerine âhkam kesmiştim. Şimdiki film yorumum ise, Marslı üzerine olacak... 

Başlamadan !

Bu film'in #AndyWeir 'in romanında uyarlandığını unutmayın !

The Martian
Filmin Konusu:

Film 2035 yılında geçmektedir. 2035 yılında Ares III mürettebatı Mars yüzeyine bir sefer düzenlemektedir. Mars yüzeyinde araştırma yapmak için giden mürettebat mars yüzeyinde 31 gün kalmayı planlamıştır. Fakat 18. günde mars yüzeyinde çıkan şiddetli fırtınalar; mürettebatı mars yüzeyini terk etmeye zorlar. Ares III görev komutanını emri ile, mürettebat tahliye edilir. Fırtına sırasında gerçekleşen tahliye esnasında Mark Watney; fırtına ile kopan bir antenin kendisine çarpması ile savrulur. Ve toz yığınının içerisinde kaybolur. 

Mark'ın öldüğünü düşünen mürettebat Mars yüzeyini terk ederek dünyaya doğru yola çıkar. Ertesi sabah, fırtınanın dinmesi ile birlikte Mark uyanır. Giymiş olduğu astronot elbisesi, oksijeninin azaldığını konusunda uyarı yapmaktadır. Yerinden kalkarak mars yüzeyinde yer alan yaşam ünitesine giren Mark burada, vücuduna saplanan metali çıkarır. 

Mars yüzeyinde tek başına kalan Mark için zor günler başlamaktadır. Mars ile dünya arasında ki yolculuk süresi 4 yıl sürdüğünden, büyük bir umutsuzluğa kapılan Mark hayatta kalmak için ne yapacağı konusunda planlar yapmaya başlar. Ekip arkadaşları mars yüzeyini erken terk ettiği için kalan yiyecekleri saymaya başlar. 6 kişilik mürettebatın 31 gün kalması için ayarlanan yiyecek stoğuna göz atar. Bütün yiyeceklerin kendisine 300 gün civarı yeteceğini hesaplayan Mark plan yapmaya başlar.

Kendi dışkısını gübre olarak kullanarak, mars yüzeyinde bir sera oluşturup patates yetiştirmeyi başarır. Yaşam ünitesindeki oksijeni tükenmekte olan Mark Nasa ile iletişim kurmaya çalışır. Dünyadan 80.000.000 km uzakta, marsta bir başına kalan Mark evine gidebilecekmi dersiniz ? 

Fragman:Puanım: 4/5

2 yorum:

 1. İzleyeli uzun zaman oldu ve gerçekten o uzaydaki yalnızlık dakikaları ve umut içeren sahneler çok güzeldi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bende çok uzun zaman önce izlemiştim bu filmdi. Ortalama iki aydır taslaklarda yayınlanacağı günü bekliyordu bu yazı. Ve daha yayınlanacağı günü bekleyen onlarca yazım var. Hepsi sırası gelince yayınlanacağı günü bekliyor...

   Bende filmin son sahnelerinde duygulanıp kendimi kaybetmiştim. Tüylerim diken diken olmuştu. Hani Mark son anlarda bayılıyorya atmosferde... O sahneler işte.

   Sil

Yorum yapabilmeniz için gmail hesabınız ile oturum açmış olmanız gerekmektedir. Yorum yapmadan önce Google hesabınızın açık olduğuna emin olun.