Bitmedi, yazacağım daha... Yazmazsam ağlayacağım çünkü, alçakça olacak biraz... [Turgut Uyar]

28 Haziran 2017 Çarşamba

Albert Camus - Yabancı [#okudum16]

Uzun zamandır yazmadığımı fark ettim. Kitap yorumumu çokça geciktirdiğimin farkındayım. Ama şu sıralar hayatımda gecikmiş olan öyle çok şey var ki ! Çok geç kalmadan bir şeyler yapmalıyım ! Harekete geçmenin zamanı geldi de geçiyor bile !

Neyse. Kitap yorumuma geçeyim o zaman. En son bitirmiş olduğum kitap, Albert Camus - Yabancı. Yazarı, tuhaf dergisinin ilk sayısı ile tanımış oldum. Daha sonrada, sahafcıda görmüş olduğum bu kitabı aldım. Kitap genel olarak durgun geçse de oldukça güzeldi.

Kitabın Konusu:

Albert Camus - Yabancı

Kitap, ana karakterimiz olan bay Meursault'un başından geçiyor. Annesinin ölüm haberini alan bay Meursault, annesinin cenazesini almak üzere ihtiyarlar yurduna gidiyor. 

Bay Meursault annesinin cenazesini toprağa verdikten sonra , Marie adında bir bayan ile tanışıyor. Kendisi ile evlenmek isteyen bir bayan ile tanışmış olan Meursault, yaşamı tam düzelmeye başlıyor derken; bir cinayete karışarak hakim karşısına çıkıyor.

Bay Meursault'un yargılanması ile devam eden kitap, bay Meursault'un yaşamını bizlere güzel şekilde sunuyor.

Kitap Hakkında Detaylar:
Yazar: Albert Camus
Yayınevi: Can Yayınları 
Çeviri: Vedat Günyol
Sayfa: 117
Puanım: 4/5

6 yorum:

 1. güzel bir tercih...
  okuduğumda bende bir uyanış yaşatmıştı.
  güya en özgür gözüken düşüncelerimiz ve duygularımızdır ama toplum içi belirli olaylara karşı ki tepkimiz bile kısıtlıdır beklenilenin dışında bir davranış sergilemek bir kenara hissetmek bile çevrenin sana karşı cephe almasına bir sebep

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Arsu, kitap sahiden de durgun olmasına rağmen, etkileyici bir kitaptı. Bir çırpıda okudum desem yeridir. Ayrıca son cümlelerinize aynen katılıyorum :)

   Sil
 2. Güzel bir kitaptı.Okurken beni yormamıştı.Emeğinize sağlık...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, kitap benide yormamıştı. Kitap güzeldi. Güzel yorumunuz için teşekkür ederim :)

   Sil
 3. Bu cinayet işlerini filmlerde çok seviyorum ama sanki kitaplarda biraz sönük kalıyor. Fakat denemekten zarar gelmez değil mi? Teşekkürler abim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bana soracak olursan Samet, cinayet romanları filmlerden kat kat daha iyi. Zaten o tür filmler kitaplardan sonra yapılıyor genelde. Müthiş romanlar sinemaya uyarlanıyor. Cinayet ve polisiye tarzı kitap okumanı öneririm.

   Bu konudaki bir numaralı tavsiyem; Tess Gerritsen Tess'in Rizollı Isles adında bir serisi var. Seri hakkında bilgi için buraya tıkla Hatta bu serisini 7 sezonu aşan dizisi bile yapıldı. Okumanı şiddetle tavsiye ettiğim kitap Cerrah Yani serinin ilk kitabı. Cerrah hakkında detaylar için buraya tıkla Bende şuan serinin ikinci kitabı olan Çırak ile meşgulüm... Dediğim gibi şiddetle tavsiye ederim ^^

   Sil

Yorum yapabilmeniz için gmail hesabınız ile oturum açmış olmanız gerekmektedir. Yorum yapmadan önce Google hesabınızın açık olduğuna emin olun.