Bitmedi, yazacağım daha... Yazmazsam ağlayacağım çünkü, alçakça olacak biraz... [Turgut Uyar]

14 Ağustos 2017 Pazartesi

Tess Gerritsen - Çırak [#okudum17]

Tess Gerritsen'in Rizolli Isles serisinin ikinci kitabınıda okudum nihayet. En az bir önceki kitap kadar güzeldi. Tess Gerritsen'den okumuş olduğum ilk kitap siliniş adlı bir kitaptı. Ve siliniş'in bir seriye ait olduğunu öğrendikten sonra seri hakkında bir araştırma yaptım ve serinin tüm kitaplarını temik etmek için kolları sıvadım. Serinin bir kısmını temin ettikten sonra ilk kitabını okumuştum. Şimdide serinin ikinci kitabını bitirmiş olmanın heyecanı ile yazıyorum bu kitap yorumumu. 

Serinin ilk kitabında Cerrah adı verilen bir katil vardı; Warren Hoyt. İlk kitabın sonunda Dedektif Jane Rizolli, Warren Hoyt'u yani Cerrahı parmaklıklar ardına göndermeyi başarmıştı. Fakat görünüşe göre bu, sonun başlanğıcı imiş...

Tess Gerritsen - Çırak

Kitabın Konusu:

Boston Emniyet Teşkilatında görev yapmakta olan dedektif Jane Rizolli, bundan bir yıl önce cerrah'ı içeri tıkmayı başarmıştı. Bir yıl gibi bir süre boyunca gayet sessiz olan Boston, yeni bir sabaha yeni bir cinayet ile uyanıyor. Soruşturmaya yürüten Jane Rizolli, cesetlerin her birini incelediğinde, geçen yıl yaşanmış olan cinayetler ile bir benzerlik görüyor. Fakat ekip arkadaşları, Rizolli'nin cerrah'ın etkisinde kaldığı için gittiği her yerde cerrah'ı gördüğünü düşünüyorlar. Ve Rizolli'ye inanmıyorlar. ( Maura Isles'i ilk olarak bu kitapta görüyoruz. Rizolli ile Isles bu kitapta bir araya geliyor... ) Bostonda işlenmiş olan cihayetlerde, kurbanın soluk borusunun ve gırtlağının tek hamlede kesilmiş olması, ve kadın geceliğinin yatağın kenarında katlı şekilde duruyor olması cerrah'ı akıllara getiriyordu.

Fakat cerrah yalnız yaşayan kadınları kurban seçip öldürüyordu. Bu kez ise katil, evli olan çiftlere saldırıyor. Erkeğin boğazını tek hamle ile kestikten sonra kadını kaçırıyor ve kadının kanlı geceliğini katlayıp yatağının kenarına bırakıyor. Rizolli bu işte cerrah'ın bir parmağı olduğunu düşünüyor. Fakat akılları karıştıran nokta ise, cerrahın hapiste olması...

Cerrah'ın dışarı ile olan bağlantılarını araştıran Rizolli, cerrah'ın dışarıdan birisi ile mektuplaştığını buluyor. Cerrah içeride olmasına rağmen, dışarıda birileri ile görüşmeye devam ediyor. Rizolli bunları araştırmaya çalışırken bir gece ansızın Warran Hoyt, bir yolunu bulup kendisinin hastaneye götürülmesini sağlıyor ve orada sağlık ekipleri ve iki gardiyanı kendi has yöntemi ile katledip kaçıyor. 

Cerrah artık kaçmış durumdadır. Ve bu kez cerrah tek başına değil. Yanında birde çırak var...

Olaya CIA ve FBI'ın dahil olması ile işler daha da karmaşık bir hal alıyor. FBI ajanlarından Gabriel Dean ile arası pek iyi olmasada Rizolli ekip arkadaşı ile bu işi çözmek için kolları sıvıyor. (Burada ki Gabriel Dead, serinin beşinci kitabında yer alan Dean, yani Rizollinin ilerleyen kitaplarda evleneceği adam ;) )

Rizolli ıpkı geçen yıl olduğu gibi yine cerrah ile karşı karşıya kalıyor. Fakat Bu kez cerrah, tek başına değil... Yanında birde çırak var...

 Kitap Hakkında Detaylar:

Yazar: Tess Gerritsen
Yayınevi: Martı Yayınları
Çeviri: Cumhur Mısırlıoğlu
Sayfa:384
Puanım: 5/5

2 yorum:

  1. Merahaba Mustafa, senin şu roman okuma aşkına hayranım :) Ben de başlayayım bir roman okuyayım desem de bilim ve bilim kurgudan bir türlü kafamı kaldıramıyorum :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Merhaba Mustafa, romanları seviyorum. Özelliklede bu ve bunun gibi sürükleyici romanları...

      Sil

Yorum yapabilmeniz için gmail hesabınız ile oturum açmış olmanız gerekmektedir. Yorum yapmadan önce Google hesabınızın açık olduğuna emin olun.