Bitmedi, yazacağım daha... Yazmazsam ağlayacağım çünkü, alçakça olacak biraz... [Turgut Uyar]

14 Eylül 2017 Perşembe

Tess Gerritsen - Günahkar [#okudum18]

Tess Gerritsen'ın #RizolliIsles serisine kaldığım yerden devam ediyorum. Seri öyle güzel gidiyor ki, serinin bir önceki kitabını bitirdikten sonra direk bu kitaba geçtim. Yani serinin üçüncü kitabına. Fakat serinin bu üçüncü kitabında, ilk iki kitapda ki tadı alamadım. İlk iki kitapta #cerrah ile #çırak bir biri ile bağlantılı idi. Fakat üçüncü kitapta farklı olaylar gelişmeye başladı. İlk iki kitap ile alakalı değildi. Belki yeni olayların başlangıcıdır bu olanlar...

Neyse. Sonuç olarak seri gayet iyi gidiyor. 

Kitabın Konusu:

Boston yine yeni bir sabaha uyanıyor. Ve uzun zamandan sonra yine çeşitli cinayetler işlenmeye başlıyor. Fakat ondan önce bay Howard Redfield karakterini bir kenara not edin. (Kitabın ilk başında karşımıza çıkan bu karakter, birden bire kayboluyor. Ve kitabın en sonunda çıkıyor. Olanlara çok şaşıracaksınız.) Redfield'in neden orada olduğunu anlamamız biraz uzun sürecek ama esas mesele zaten o değil.

Boston'da işlenen cinayetlerin adresi bu kez bir manastır. Bir manastırın bahçesinde ölü bir rahibe ve ağır yaralı bir rahibe bulunur. Ölmüş olan rahibe; Camille, yaralı olan rahibe ise Ursula'dır. (Ursula bir daha uyanamıyor tabii) Boston Polis Departmanında görev yapmakta olan Dedektif bayan Jane Rizolli, soruşturmayı yürütmek için sahneye çıkar. (İşte tam olması gerektiği gibi ! Macera ve Jane Rizolli ! ^^) Jane Rizolli olayları çözmeye çalışırken aynı zamanda yeni bulunan bir ceset hakkın da araştırma yapmaya devam eder. 

Yeni bulunan kadın cesedinin; yüzü, elleri ve ayakları kesilmiş durumdadır. (Ve bu nedenle kitap boyunca fare kadın olarak adlandırılır.) Bu farklı cinayetler ile aralarında bir bağlantı bulmaya çalışan Rizolli, Camille'nin otopsisini yapan Dr. Maure Isles'den bir haber alır. Camille, ölümünden kısa süre önce doğum yapmıştır. (Rahibeler doğum yapar mı hiç ?) 

/*  Olay küt diye burada kesilerek kitap farklı olayların içerisine girer. Bu bomba haberin üzerine adeta kocaman bir virgül koyan yazar, Dr. Maure Isles'in hayatında bilmediklerimizi bize anlatır... */

Maura'nın eski kocası Victor gelir birden. (3 yıl aradan sonra neden geri geldiğine inanamayacaksınız) Maura, Victor ile meşgulken, Rizolli manastıra gider, yine kendine yakışır bir şekilde araştırma yaparak, manastırın havuzuna atılmış olan küçük bez parçasına sarılı bebek cesedini bulur. Camille'nin bebeğini. 

Bebeğin babasını ve aynı zamanda Camille'nin katilini ve birde fare kadının katilini bulmaya çalışan Rizolli'nin karşısına kim çıkacak dersiniz ? Evet, aklınıza direk, az öncede bahsettiğim Redfield geldi değil mi ? Redfield çıkacak ortaya evet, ama ölü olarak. 

Rizolli'nin araştırmaları, Camille'nin babası tarafında uğradığı kötü olayları gün yüzüne çıkaracak. Yani Camille'nin manastırı seçim sebebini. Peki bunca karmaşanın sonucun Dedektif bayan Jane Rizolli ne sonuca varacak ?

Kitap Hakkında Düşüncelerim:

Rizolli Isles serisinin belkide dönüm noktasıdır bu kitap, bilemiyorum. Yani ilk iki kitapta yer alan katil Warren Hoyt ve onun çırağından hiçbir haber yok. Bu kitapta farklı cinayetler ve farklı olaylar ile birlikte Kitabın ana karakterlerinden ikincisi olan Maura'yı daha yakınca tanıma fırsatı buluyoruz. Serinin diğer kitabı olan ikiz bedenler'i okumayı erteliyorum. Serinin bir sonraki kitabı kitaplığımda beni bekleye dursun, ben yeni bir maceraya atılıyorum.

Usta yazar Stephen King'den ilk kitabımı okumaya başladım; Mahşer. Bu kitap bittikten sonra Rizolli Isles serisine kaldığm yerden devam edeceğim. Tam 1080 sayfalık olan Mahşer ne zaman biter bilmiyorum. Ama @StephenKing öyle güzel yazmış ki, hayran #kaldım ! Henüz yeni başladığım bu kitap bitince görüşmek üzere ! ;)

Kitap Hakkında Detaylar:
Yazar: Tess Gerritsen
Kitabın Adı: Günahkar
Yayınevi: Martı Yayınları
Çeviri: Elif Sezginci
Sayfa: 400
Puanım: 4/5

12 yorum:

 1. Gerritsen harikadır. Dizisini izlediniz mi? Ben dizisine de bayılırım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Nur. Evet, Rizolli Isles dizisini izlemeye #başladım. Dizi genel olarak güzel fakat tamamen kitaba bağlı ilerlemiyor ne yazık ki. Kitaplarda olan bir takım olaylar dizide yer almıyor nedense. Bu biraz canımı sıkmıştı aslında. Ama genel olarak dizi güzel.

   Sil
  2. kusura bakmayın rahatsız ettim benim kitabın özetini çıkarmam gerekiyor ve sınavlarım da var yetiştiremicem bana yardımcı olur musunuz

   Sil
  3. Merhaba Ayşe hanım.

   Yazı içerisinde yer alan Kitabın Konusu adlı bölümünü kitap özeti olarak kullanabilirsiniz.

   Sil
 2. Genelde seri halinde yazılan kitaplarda, serinin ilk kitabının tadını diğerlerinde yakalamak zordur. Sanırım sen güzel bir seriye denk gelmişsin. Keyifli okumalar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Yasemin. Evet, benimde öyle bir önyargım vardı. Fakat bu önyargımı yıkan ilk seri bu oldu. Bunun haricinde severek okuduğum iki seri daha var ^^ Gerçekten okumaya değer türden bunlar, tavsiyemdir :)

   Sil
 3. Hem de ciltli bir kitap. Sırf ciltli olduğu için alınır :) Roman okumayalı o kadar çok zaman geçti ki roman nedir unuttum ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Roman okumak güzeldir yahu. Bende bu hastalıktan kurtulamıyorum. Sana da o kadar roman önermiştim oysa, ama başlayamadım sende bir türlü roman okumaya.

   Sil
 4. Ben de dizisini biliyorum ama nedense bu kitaba hiç denk gelmedim, şaşırdım. Aklıma şey geldi, her kitap yayını gördüğümde "Olric" geçiyor kafamın içinden. Canı sağolasıca :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Samet,bu kitap serinin 3. kitabı. Emin ol, kitaplar dizisinden çok daha iyi. Mutlaka okumanı öneririm. E tabii ki bunlarıdan önce #tutunamayanlar 'ı okuyup olric ile tanışmanı öneririm. :)

   Sil
 5. kitabı okuyan birisi bana yardımcı olabilir mi lütfen

  YanıtlaSil

Yorum yapabilmeniz için gmail hesabınız ile oturum açmış olmanız gerekmektedir. Yorum yapmadan önce Google hesabınızın açık olduğuna emin olun.