Bitmedi, yazacağım daha... Yazmazsam ağlayacağım çünkü, alçakça olacak biraz... [Turgut Uyar]

1 Ekim 2017 Pazar

Pazar Yazısı #101

Zor oluyor. Cidden bak. Eskisi gibi değil artık hiçbir şey. Belkide geçici bir süreçtir bu, bilmiyorum. Ama zor oluyor, sadece bunu bilmeni istiyorum. Bin küsür sayfa olan yeni kitabım mahşer ile mücadele ediyorum şu sıralar. Stephen King ne yazmış öyle. Bitmiyor bir türlü...

Artık yeni alacağım kitaplar roman olmayacak. Kitaplığımda yer alan okunmamış romanlarım ile idare edeceğim bir süre. Şimdilerde yeni alacağım kitaplar listesinin kategorisini; felsefe, sosyoloji, psikoloji ve kişisel gelişim olarak güncelledim. Güzel bir liste çıkarttım bu kategorilere uygun. Biraz farklı kitaplar okumayı deneyeceğim. Seninde bu kategorilere uygun kitap önerin varsa tavsiyelerini bekliyorum. Biraz farklı kitaplar okumak istiyorum. Bambaşka fikirlerim var geleceğe dair.

Şu sıralar freelance yazarlık işine fena halde sardım. Daha önce #şurada bahsettiğim gibi, freelance olarak yazarlık yapıyorum. Kendime uygun olan işi bulduğum günden beri blog ile eskisi kadar ilgilenemediğimin farkındayım. Okumayı, araştırmayı, araştırıp okuyup öğrendiklerimi derleyerek yazmayı sevdiğim için freelance yazarlık işine dört elle sarıldım. Bugüne dek herşey yolunda gitti. Sanırım uzun soluklu olarak freelance yazarlık yapmaya devam edeceğim. Şuan bu yazıyı yazarken #şurada çalan 3. şarkıya geçtim. Evet dostum, ben #bu adamı seviyorum. Sanat işte budur.

Neyse, şimdi biraz başım ağrıyor. Sanırım bir iki saat içinde uyuyacağım... Hoşç...

Diğer pazar yazılarım: http://goo.gl/OAggvn

11 yorum:

 1. Bin küsür sayfalı kitaplar zor ama tatlı olur. İnsan hep romandan da sıkılıyor. Felsefe benim de ilgi duyduğum alanlardan biri. Ama anlaşılır yazılanı bulmak mesele. Freelance yazarlık bende yaptım bir aralar. Ama 300 kelimeye 1,5 lira kölelik gibi bir şeydi. O yüzden bıraktım. Bu pazar yazısı köşeni seviyorum. Olduğu gibi yazıyorsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Cem. Evet, kitap bin sayfadan uzun ama yinede iyi gidiyor. Bende felsefe ve diğer kategorilere uygun kitap arayışına girdim. Yakın zamanda o tür kitaplar alacağım. 300 kelime çok bir şey değil. Konuya hakim isen 5 dakikada yazabilirsin. Ayrıca senin bahsettiğin fiyat acemi yazarlar için uygulanıyor. Yani sistem yeni yazarı test ediyor. Uzman, elit yazarlar 100 kelimesini 1.50 den yazıyor. Düşün yani. Yazma konusunda kendini geliştirirsen evinden hiç çıkmadan kahveni yudumlayarak güzel para kazanabilirsin.

   Sil
  2. Ayrıca güzel yorumun için teşekkür ederim ^_^

   Sil
 2. Her şey gönlünce olsun o zaman :))
  Tam şarkı neymiş diye bakıyordum çıkan yazı gülümsetti Dur yolcu tadında:))) sevgiler kolay gelsin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Hatice, blogda okurlarıma güzel mesajlar vermeyi seviyorum. Güzel yorumun için teşekkür ederim ^_^

   Sil
 3. Felsefe-kişisel gelişim arası bir kitap olarak Osho - Cesaret'i önerebilirim :)

  Freelance yazarlık olayı ilk defa duydum. Bu konudan ve deneyimlerinden bahsedebilir misin bir ara? :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Karga ve Kız, önerin için teşekkür ederim, kitabı not aldım. En kısa zamanda inceleyeceğim. Freelance yazarlık işine gelince kısaca şu şekilde açıklayabilirim...

   Müşterilerin (markaların) hizmetleri hakkında tanıtım yazılarını, belirtilen anahtar kelimeleri kullanarak, belirtilen kelime uzunluğu kadar yazıyoruz.

   Örneğin; "blog" anahtar kelimesini 3 defa kullanarak "blog nasıl açılır" konulu 500 kelimelik yazı yazıyorsun. Komposizyon gibi düşün. Hani ilk okulda yazardık falan ;)

   Eğer araştırmayı, yeni şeyler öğrenmeyi ve yazmayı seviyorsan bu şekilde para kazanabilirsin. Her türlü kazançlı oluyorsun. Bir konu hakkında makale yazarken, araştırmış bilgi edinmiş ve yazma yeteneğini geliştirmiş oluyorsun. Ve tabii ki para kazanıyorsun.

   Ben zaten birşeyler yazmayı zaten seviyorum. Bu sistem sayesinde "ne yazsam" diye düşünmüyorum. Sistemde yazılmayı bekleyen bir çok makale var.

   Sana son bir tüyo vereyim; mesele ben bugün "öğretmene hediye", "hediyesepeti.com" ve "ögretmenler günü hediyesi" anahtar kelimelerini kullanarak hediyesepeti.com sitesi için öğretmenler günü hediyeleri ile ilgili bilgi veren tanıtım yazısı yazdım. 24 kasım öğretmenler günü. Ve şuan 1 ekim. Yani bir ay öncesinden hediyesepeti.com tanıtım yazıları istiyor, biz yazarlarda yazıyoruz ve çeşitli sitelerde yazılarımız paylaşılıyor. Bunun gibi yazılmayı bekleyen binlerce makale var. Seçip yazıyorsun yani.

   Dediğim gibi yazmayı seven kişi için güzel iş. Evimde çayımı yudumlayarak yazıyor, para kazanıyorum. Ve ben memnunum. Seden freelance yazarlık yapmak istersen sana referans olabilirim.

   Sil
  2. Gerçekten harika bir şeymiş. Derslerim bu dönem çok yoğun ama hafifletebildiğim an deneyeceğim bu işi :)

   Referanslık için de ayrıca teşekkür ederim :))

   Sil
  3. Peki, bana haber verirsen sana referans olurum. E postanı bekliyorum.

   Sil
 4. Felsefe de sıkıcı olabilir ama psikoloji özellikle nöropsikoloji kitapları iyi olur. Yapacak bir şey olmuyor, bazen sadece yaşamak ve sadece yaşamak...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Son cümlen gerçekten de çok ama çok doğru Mustafa. "... bazen sadece yaşamak ve sadece yaşamak..." Bu kategorilere uygun kitap önerin varsa bana bir liste gönder Mustafa. :) Güzel bir araştırma yapıp yakın zamanda kitapyurdu üzerinden sipariş vereceğim.

   Sil

Yorum yapabilmeniz için gmail hesabınız ile oturum açmış olmanız gerekmektedir. Yorum yapmadan önce Google hesabınızın açık olduğuna emin olun.