Bitmedi, yazacağım daha... Yazmazsam ağlayacağım çünkü, alçakça olacak biraz... [Turgut Uyar]

8 Ağustos 2018 Çarşamba

Titanic [#izledim37]

Geçtiğimiz günlerde çok uzun zamandır aklımda olan bir film olan titanic'i tekrardan #izledim. Titanic'i elbette daha öncede izlemiştim fakat tekrardan izlemek istedim. Ve bu kez hakkını vererek izleyecektim! Filmi tekrar izledikten sonra tabii ki blogda film hakkında birşeyler yazmak istedim. Bu sayfada film hakkında genel bir değerlendirme yapacak olsamda, yazı sonunda titanic hakkında bilmeniz gerekenleri derlediğim diğer yazımada link vereceğim. Söz konusu olan yazımıda okuyacağınızı umarak yazmaya başlıyorum. Are you ready ?

titanic batarken

 

Titanic Hakkında Kısa Bir Önbilgi


Filmin konusuna geçmeden önce titanic hakkında birkaç konuya değinmek istiyorum...

Öncelikle titanic faciasının gerçek bir olay olduğunu bildiğinizi varsayıyorum! Günümüzden tam 102 yıl önce; 15 Nisan 1912 tarihinde 2.340 yolcusu ile ilk yolculuğuna çıkan titanic adlı gemi, bir buz dağına çarparak hasar aldı ve gemi su almaya başladı. Geminin hızla su ile dolması sonucu titanic 2 saat 40 dakika içinde battı. Ve bu feci kaza sonucu 1513 kişi yaşamını yitirdi. 

Titanic hakkında bilinen en çarpıcı gerçek ise; "bu gemiyi tanrı dahi batıramaz" sözüdür. Dünyanın en büyük ve en sağlam gemisi olarak yapılan titanic ilk seferinde atlantik'in dibini boyladı...

Denizcilik tarihinin en büyük gemi kazası olarak bilinen 'titanic faciası' 1997 yılında dev prodüksiyonların yönetmeni James Caremon tarafından sinemaya aktarıldı. 

En iyi film ödülü'de dahil olmak üzere 14 dalda Oscar ödülü alan titanic filminin konusundan kısaca bahsedelim şimdi...

Titanic - Rose - Jack

 

Titanic Filmi Konusu 


Film; hazine avsısı Brock Lovett ve ekibinin "okyanusun kalbi" adlı bir elmas kolyeyi araması ile başlasada asıl konu Titanic'in nasıl battığıdır. Ve tabii ki Rose ve Jack aşkı. Öncelikle ana karakterlerimizi yakından inceleyelim...

Titanic - Rose Dewitt Bukater


Titanic - Rose

Ana karakterimiz olan Rose, zengin bir iş adamı olan Cal Hockley ile nişanlandırılmış genç bir kızdır. Rose her ne kadar Cal'den hoşlanmasada annesi tarafından bu evliliğe zorlanmaktadır. Annesi ile Amerika'ya gitmek için titanic'e binen Rose, bu gemide Jack ile tanışacakdır.

Titanic - Jack Dawson 


Titanic - Jack

Titanic'e son anda binen Jack; başarılı bir ressamdır. Jack bir süre sonra Rose ile tanışır...

Rose ile Jack Yakınlaşmaya Başlar

 

Titanic - Jack - Rose
Rose gemide, zenginlerin bulunduğu 1. sınıf bölümde yolculuk etmektedir. Jack ise fakirlerin bulunduğu 3. sınıf bölümde yolculuk etmektedir. Bir akşam vakti karşılaşan Jack ve Rose tanışır ve yakınlaşırlar. O andan itibaren sık sık görüşen ikili yakınlaşmaya başlarlar.

Titanic Buz Dağıda Çarpar Ve Batar 


Titanic batarken
Gemi yola çıktıktan 4 buçuk gün sonra bir buz dağına çarparak su almaya başlar ve yavaş yavaş batar. Yolcuların bir kısmı filikalar ile tahliye edilir fakat filikalar gemideki bütün yolcuları alacak kadar fazla değildir. Gemi önce kadınlar ve çocuklar olarak tahliye edilir.


Titanic Kazazedeleri Yardım BeklerlerTitanic - Rose - Jack

Titanic'in batması sonusu Rose ve Jack soğuk suda yardımın gelmesini beklerler... Bu sahneyi zaten biliyorsunuz, daha fazla söz etmek istemiyorum !

Filmin konusu kısaca böyle olsada 3. saat 14 dakika olan bu filmi izlemeniz şiddetle tavsiye edilmektedir. Titanic fragmanı için #buraya, titanic hakkında bilmeniz gereken diğer çarpıcı gerçekler için ise #şuraya bakabilirsiniz !

Puanım: 5/5

8 yorum:

 1. Geçenlerde televizyonda denk geldim ve kendime engel olamayıp izledim biraz. Biraz diyorum çünkü asla son kısmını tamamen izlemeye yüreğim el vermiyor :D
  Yorumunuza sağlık, bir kez daha hatırlayıp hüzünlendim :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Esseve Rin. Açık konuşmak gerekirse, bende geçenlerde tv'de denk gelip izlemiştim biraz. Sonra internetten tekrar izledim full olarak ve bu yazıyı hazırladım. Blogda bu efsana filme yer verdiğim için oldukça mutluyum. Yazının sonlarında titanic ile alakalı diğer iki yazılarıma da link vermiştim. O yazılarımıda okumanızı tavsiye ederim. Yorumunuz için teşekkür ederim ^^

   Sil
 2. Film hakkında genel bilgiyi elde ettiğimize göre çarpıcı gerçekler yazısını okumakta fayda var.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Nevbahar Durağı, öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim. Titanic hakkında bilmeniz gereken çarpıcı gerçekler ile ilgili diğer yazıma, yazı sonunda link verdim. O link'i kullanarak söz konusu yazımı okuyabilirsiniz ^^

   Sil
 3. Titanik diyince kalbim sıkışıyor içim daralıyor resmen,gerçek titanik ve belgeseli aklımdan çıkmıyor kötü oluyorum ama yine de geçenlerde tv de denk geldi kardeşim izlemek isteyince beraber izledik,unutulmaz bir baş yapıt gerçekten.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Devrik Cümleler. Titanic 1997 yapımı bir film olmasına rağmen gerçekten harika bir film. Filmin konusu da bir o kadar hüzünlü... Film hakkımda söylenecek pek bir şey yok aslında. Unutulmaması gereken bir film. Titanic belgeselinide izledim. Bu yazının sonunda; "titanic hakkında bilmeniz gereken herşey" adlı yazıda belgeselde mevcut, oraya da bakmanızı tavsiye ederim :) Yorumunuz için teşekkürler ^^

   Sil
 4. Bende geçen televizyonda verince izledim çok güzeldi be :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Elif Sağlık, filme gerçekten de söyleyecek söz yok :) Yorumunuz için teşekkür ederim ^^

   Sil

Yorum yapabilmeniz için gmail hesabınız ile oturum açmış olmanız gerekmektedir. Yorum yapmadan önce Google hesabınızın açık olduğuna emin olun.