Bitmedi, yazacağım daha... Yazmazsam ağlayacağım çünkü, alçakça olacak biraz... [Turgut Uyar]

10 Ekim 2018 Çarşamba

Esaretin Bedeli [#izledim39]

Geçtiğimiz günlerde #Netflix üzerinde eski bir film #izledim. İzlediğim film; Esaretin Bedeli. Hani şu imdb listesinden ilk sırada olan film... Filmi izleyeli çok uzun zaman oldu fakat şimdi sıra geldi yazmaya... O kadar garip bir haldeyim ki. Neyse, şimdi 1994 yapımı olan bu güzel filmden kısaca bahsedelim.

Esaretin Bedeli

 

Esaretin Bedeli Filmi Ana Karakterler


Andy


Esaretin Bedeli - Andy Dufresne

Ana karakterimiz olan Andy Dufresne; başarılı bir bankacıdır. Günün birinde karısının kendisini aldattığını fark eden Andy tabancasını mermi ile doldurarak evine gider. Karısını ve karısının sevgilisini öldürmek üzere evin önüne gelen Andy ani bir kararla evden uzaklaşır. Fakat cinayet işlemekten vazgeçmiş olması Andy'i kurtarmaz...

Red


Esaretin Bedeli - Red

Bir diğer ana karakterimiz olan Ellis Boyd 'Red' Redding hapishane'ye dışarıdan birşeyler getirme işleri ile uğraşan bir mahkumdur. İşlemiş olduğu bir cinayet ile içeri girmiş olan Red'e göre ise; buradaki herkes masumdur.

 Esaretin Bedeli Filmi Konusu:


Esaretin Bedeli
Olaylar 1946 yılında başlıyor. Ana karekterimiz olan Andy'i bir arabanın içerisinde öfkeli ve sarhoş bir şekilde görüyoruz... Elinde bir tabanca ile bekliyor. Aklından geçen şey ise; o sırada içeride kendisini aldatmakta olan karısını ve karısının sevgilisini öldürmek. 

O sırada radyoda "If I didn’t care" (umursamamış olsaydım) adlı şarkı çalmaktadır.

"Umursamamış olsaydım, bu şekilde hisseder miydim ?
Eğer bu aşk değilse, neden ürperiyorum ?
Ve başımı döndüren bu şey nedir ?
Kalbim yerinde hareketsiz durmasına rağmen."

Bu lüzumsuz ayrıntıyıda verdiğimize göre konuya dönebiliriz. 

Andy'i arabadan inip eve doğru giderken görüyoruz. Fakat daha sonra paralel kurgu ile Andy'i bir mahkeme salonunda hakim karşısında görüyoruz. Andy kimseyi öldürmediğini söylüyor. Fakat hakim, Andy'i iki kişiyi öldürmek suçundan, iki kere ağırlaştırılmış müebbet hapsine mahkum ediyor. Bu karar üzerine Andy'nin gözleri aynen şu şekilde açılıyor ;

Andy müebbet hapse mahkum edilirken (hemde iki kere)

Keşke sahiden öldürseydim onları !

Bu karar üzerine Andy'nin hayatı altüst olacaktır. Karısı tarafından aldatılmış, karısı öldürülmüş ve hiç işlememiş olduğu cinayet üzerinden iki kere müebbet hapse mahkum edilmiştir. Andy'nin hapishanede geçen yaşamı zorluklarla dolu olacaktır. Fakat Andy; son nefesini o hapishane'de vermemeye kararlıdır. Hapishane'de Red lakaplı bir arkadaş edinen Andy ömrünün geri kalanını hapishane'de mi geçirecek yoksa suçsuz olduğunu ispatlayıp özgürlüğüne kavuşacak mıdır ? İzlemek için #şuraya bakınız.

Esaretin Bedeli Fragman


Fragman için #şuraya bakınız.

Puanım: 4/5

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum yapabilmeniz için gmail hesabınız ile oturum açmış olmanız gerekmektedir. Yorum yapmadan önce Google hesabınızın açık olduğuna emin olun.