Bitmedi, yazacağım daha... Yazmazsam ağlayacağım çünkü, alçakça olacak biraz... [Turgut Uyar]

18 Aralık 2018 Salı

Stefan Zweig - Korku [#okudum21]

Uzun bir aradan sonra yeni bir Stefan Zweig kitabı okumaya başladım. Bu benim okuduğum ikinci Zweig kitabı. Daha önce yazarın Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu adlı kitabının #okumuştum. Bu kitapta, en az diğer kitap kadar güzeldi. Fakat bu kitapta yayınevinden kaynaklı bir çok sorun ile karşılaştım. Kitapta çok ama çok yazım hatası vardı... Hatta kitabın kapağında bile yazarın adı doğru yazmıyordu. Yazım hatalarından dolayı kitabı okumakta oldukça zorlandım. Keşke kitabı başka sahafcı'dan alsaydım diye düşümdüm bir an... Kötü bir deneyim oldu. Neyse, daha fazla uzatmadan kitabın konusuna bir bakalım...

Stefan Zweig Korku Konusu


Stefan Zweig - Korku


Kitap; evli ve iki çocuk sahibi olan bir kadının, kocasını aldatmasını ve bunu bilen kişinin kadına şantaj yaparak kadına korku yaşatmasını konu alıyor. Garip bir cümle oldu ama durum tam olarak bu. Ana karakterimiz olan İrene, kocası ve çocukları ile yaşayan güzel bir kadındır. Varlıklı bir ailede yaşıyor olmasına rağmen İrene, eşini başka bir adam ile aldatmaya başlar. İrene'nin sevgilisinin eski sevgilisi olan başka bir kadın bütün bu olanları fark edince İrene'e şantaj yapmaya başlar. İrene'den sürekli para almaya başlayan kadın İrene'in ev adresini bularak şantaj yapmaya devam eder. Kocasının durumu anlamasından korkan İrene'in yaşadıklarına çok şaşıracaksınız.


Kitap Hakkında Detaylar

Yazar: Stefan Zweig
Kitap Adı: Korku
Yayınevi: Mavi'nin Not Defteri Yayınları
Çeviri: Defne Demir
Sayfa:80
Puanım:3/5

4 yorum:

 1. Merhabalar Mustafa Bey.
  Okuma sayfasında gezerken, yeni bir paylaşımda bulunduğunuzu gördüm ve merak ettim. Paylaşımınızdaki benim için ön plana çıkan ve dikkatimi çeken, Korku kitabının basım ve yayın işini yapan yayınevine ilişkin eleştirileriniz oldu. Çünkü ben de Alphonse Daudet'in "Değirmenimden Mektuplar" isimli kitabını okumak için aldım. Emin olun kitaptan ancak bir hikayeyi tam okuyabildim, diğerlerine hiç bakmadım bile. Ben de bu kitabın çevirisini beğenmedim. Kitap Yelkovan yayınevi tarafından neşredilmiş. Ben kusuru tercümeye yordum ama, belki de sizin "Korku" kitabı gibi basım hatası da olabilir. Sadede gelmek gerekirse, kitap neşriyatında yayınevi seçimi her zaman ön planda olmalıdır.

  Okuduğunuz kitabın konusu da çok ilginçti. Belki de romanın yazarı, kadının kocasını aldatma gerekçesine ve kadının bu durumla ilgili psikolojisine de yer vermiştir.

  Bu güzel ve değerli kitap tanıtımı için teşekkür ederim. Kaleminize ve yüreğinize sağlıklar dilerim.
  Selam ve saygılarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Recep hocam. Güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Evet, okumuş olduğum bu kitapta yayınevi kaynaklı hatalar vardı. Dediğiniz gibi kitap alırken yayınevi seçimi konusunda titiz davranmak gerekiyor. Böyle bir durum ilk defa başıma geldi. Bundan sonra daha dikkatli olacağım.

   Ve evet, kitabın konusu biraz ilginçti ^^

   Sil
 2. Hahhh korktuğum yerden geldi.
  Bu kitapla nedir alıp veremediğim . Kaç kere aldım elime okuyorum yarım kalıyor.
  Okuması da keyifli ama nedense her seferinde yarım kalıyor. Yahu sesli kitap olarak buldum dinleyeyim dedim ilisinde de uyuyakaldım sonunu kaçırdım. Ama kararlıyım okuyup bitireceğim 🙈🙈

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Cafe Tigris. Başladığı kitabı defalarca denemeye rağmen bitiremeyen bir tek sen değilsin. :) Bende bazı kitaplarda aynı durumu yaşadım. Hatta bu konu ile ilgili “Sonunu Getiremediğim Kitaplar” adlı bir yazı yazmıştım. Yazımı okumak için #buraya bakabilirsiniz :)

   Sil

Yorum yapabilmeniz için gmail hesabınız ile oturum açmış olmanız gerekmektedir. Yorum yapmadan önce Google hesabınızın açık olduğuna emin olun.