Bitmedi, yazacağım daha... Yazmazsam ağlayacağım çünkü, alçakça olacak biraz... [Turgut Uyar]

27 Şubat 2019 Çarşamba

Netflix Senin Derdin Ney ?


Bu yazımda Netflix üzerine biraz yazmak istiyorum. Netflix'in eskisi kadar güzel olmadığını düşünen bir ben miyim acaba ? Gerçekten bunu merak ediyorum. Neyse. Lafı daha fazla uzatmadan konuya geleyim...

Netflix Bir Çöplüğe Dönüşüyor !


Belki biraz ağır bir üslup oldu ama ne yazık ki öyle. Özellikle son bir yıldır Netflix'de yer alan içeriklerin yarıdan fazlasını beğenmemeye başladım. Eskiden (Netflix bu kadar popüler olmadan önce !) Netflix'de gözüm kapalı olarak seçtiğim her dizi film buram buram katile kokardı. Yani Netflix'de izlediğimiz her içerik yüksek kaliteli olurdu. Ama şimdilerde bunu söylemek biraz zor. Özellikle Netflix orijinallerinin artması ile işin tadı kaçtı gibi. Sadece sırf içerik olsun diye dizi film yapılıyor. The Protector gibi yeni nesil Netflix orijinalleri eski Netflix tadını vermiyor ne yazık ki. 

 

Netflix Artık Netflix Değil !


Evet, ne yazık ki Netflix'in Netflix olduğu günler geride kaldı. Artık Netflix'de Black Mirror tadında dizi film bulabilirsem o gün kendimi şanslı hissediyorum !

 

Diziler Devam Etmiyor !


Şimdilerde Netflix daldan dala konup duruyor. Bir dizi yapıyor, ona devam etmeden başka diziye geçiyor. Sense 8 bitiyor, Dark'ın ikinci sezonu gelmiyor falan ! 


8-9 sezon görmüş bir Netflix orijinal'i söyleyebilen var mı acaba ? Netflix'de yer alan 10 sezonluk dizilerden bahsetmiyorum; Netflix orijinal yapımlarından bahsediyorum. Ne yazık ki Netflix orijinal yapımları çok uzun sürmüyor. Sürenlerde yukarıdaki görselde olduğu gibi can çekişiyor. 

Neden Netflix Kullanıyorum ?


Yabancı dizi film izlemeyi seven biri olarak Netflix kullanıyorum. Yukarıdaki eleştirilerime rağmen Netflix'i çok seviyorum. Fakat; ben Netflix anasayfam da; Organize İşler, Cem Yılmaz, Cingöz Recai bilmem ney görmek istemiyorum. Ben zaten böyle şeylerden kaçtığım için Netflix kullanıyorum, neden Netflix'de organize işler'i görüyorum ? Netflix'de yerli yapımları görmek istemiyorum. 

Yerli Yapımların Netflix'de Yer Alması Bir Başarımı ?


Sahiden de "Türk dizi filmleri Netflix ile dünyaya açılıyor" mu ? Yoksa mısır kavgası yüzünden mi oldu bütün bunlar ? Ben bir filmin yayın haklarının Netflix tarafından satın alınmasını bir başarı olarak görmüyorum. Fakat Netflix Türkiye yapımı bir dizi film başarılı sayılabilir. Ama yinede diğer Netflix yapımlarına baktığımız da The Protector bir hayal kırıklığı.


Benim Derdim Ney ?


Bu yazıda sürekli Netflix'i eleştirdim. Sanki Netflix değilde bir ben bu işlerden anlıyormuşum gibi konuşup durdum. Oysa benim derdim; Netflix'den eski tadı alamıyor oluşum. Nerede o eski Netflix yapımları...

Yaklaşık son bir aydır Netflix'de yeni bir diziye başlamak istiyorum. İzlemeye başlayıp yarıda bıraktığım diziler ise şunlar;
 • You
 • Van Helsing
 • Colony
 • Perfume
 • Wanderlust
 • Sex Education
 • Gyps 
 • The Protector
 • Kingdom
Ne yazık ki bu dizileri beğenmedim. "Sende birşey beğenmiyorsun be Mustafa !" demeyin bana. Dark, The Rain, You Me Her, The 100 gibi dizilerin yeni sezonlarını bekliyorum ben.

Netflix izleyen arkadaşlar Netflix'in son yapımlarından ne kadar memnun çok merak ediyorum.

2 yorum:

 1. Eleştirilerinde haklısın. Tespitlerine sadece nokta koyulur.

  Netflix platformu da zamanla böyle böyle çöpe dönüşecek. Kaçtığımız yapımlar gözümüze gözümüze sokulacak. Orijinal yapımlar kalitesizleşecek. Ve biz başka platform arayacağız.

  Bu arada herkes diziye sardırmış durumda. Reel hayattan kopuşlar başladı. Netflix bağımlılığı pembe dizi bağımlılığından daha kötü durumda. Bunun hakkında ne söyleyeceksin hocam?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Can. Öncelikle yorumun için teşekkür ederim. Evet; Netflix, BluTv ve PuhuTv gibi platformların hayatımıza girmesi ile diziler filmler artık hayatımızda büyük yer etmeye başladı. İster istemez sosyal medyada çeşitli dizi filmlerin tanıtımlarına ve fragmanlarına maruz kalıyoruz. Netflix bağımlılığı uzun zamandır vardı fakat yazımda da bahsettiğim gibi son zamanlarda Netfix'in tadı kaçtı...

   Ayrıca reel hayattan kopuşlar çok uzun zaman önce başlamıştı. Sosyal medya facebook ve instagram ile reel hayatı çoktan yok etti. Şimdilerde sosyal medyaya Netflix gibi platformlarda eşlik ediyor. Artık her birey gününün en az 4'de 1'ini sosyal medyada geçiriyor.

   Reel hayattan kopmak tabii ki kötü birşey ama kendi adıma birşey söylemem gerekirse; elimden pek birşey gelmiyor. Ve itiraf ediyorum; ben dizi ve film bağımlısıyım. ^^

   Sil

Yorum yapabilmeniz için gmail hesabınız ile oturum açmış olmanız gerekmektedir. Yorum yapmadan önce Google hesabınızın açık olduğuna emin olun.