http:// > https:// Yönlendirme (.htaccess ile)

Bildiğiniz gibi artık Chrome web tarayıcısı başta olmak üzere bir çok tarayıcı, SSL Sertifikası olmayan web sitelerini “güvenli değil” olarak nitelendiriyor. Teknik açıdan bakıldığı zaman SSL Sertifikası‘nın birçok faydası olduğu aşikar. Bu nedenle web sitesi sahipleri bu durumu sorgulamadan SSL Sertifikası kurulumu yapmalı.

Fakat SSL kurulumu yapıldığı zaman sitemizin url kısmı hemen https:// ile başlamayabilir. Bunun için öncelikle site kodları içinde, dışarıdan çağrılmış olan tüm css/js dosyaları http:// ile değil, https:// ile çağrılmış olmalı. Bu ayrıntıya dikkat ettiğimiz vakit artık sitemize https:// ile bağlanabiliriz.

Fakat tarayıcı önbelleğinde kalan eski site uzantısı gitmeyebilir. Bunun için .htaccess dosyası ile 301 yönlendirmesi yapmamız gerekiyor. WordPress’de Really Simple SSL eklentisi bu işi görsede eklentisiz bu işi çözmek mümkün.

Tek yapmamız gereken şey, sitemizin ana dizinine bir .htaccess dosyası oluşturmak ve içine aşağıdaki kodları eklemek. Eğer ana dizinde bir .htaccess dosyası var ise, o dosyanın alt kısmına aşağıdaki kodları ekleyebilirisiniz.

RewriteCond %{HTTPS} !=on
RewriteCond %{REQUEST_URI} !^/.well-known/acme-challenge/.+$
RewriteCond %{REQUEST_URI} !^/.well-known/acme-challenge/[0-9a-zA-Z_-]+$
RewriteRule (.*) https://www.siteadresi.com/$1 [R=301,L]

“http:// > https:// Yönlendirme (.htaccess ile)” üzerine 2 yorum

    1. Merhaba blogbeyi, SSL Sertifikası almadan https:// görünmesinin mümkün olduğunu sanmıyorum. SSL Sertifikası almak şart. Zaten hosting firmalarının neredeyse hepsi Let’s Encrypt SSL Sertifikası’nı ücretsiz olarak veriyor. Ben görünüm açısından yeterli bulduğum için ücretsiz olanı kullanıyorum. E ticaret gibi önemli sitelerde tabii ki üst düzey sertifikalar kullanılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir